Cupa Mondială Rusia 2018. Clasamentele finale: rezultate, grupe, cronici, programul meciurilor şi transmisiunilor. Belgia pleacă din Rusia cu medaliile de bronz! Franţa a cucerit al doilea trofeu din istorie

15 iul 2018 85850 afişări Comentează şi tu CM 2018
Cupa Mondială Rusia 2018. Clasamentele finale: rezultate, grupe, cronici, programul meciurilor şi transmisiunilor. Belgia pleacă din Rusia cu medaliile de bronz! Franţa a cucerit al doilea trofeu din istorie 11 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/35806/17249047/12/clasament-grupa-e.jpg
  • A 21-a ediţie a Cupei Mondiale de Fotbal are loc în Rusia şi se desfăşoară între 14 iunie şi 15 iulie. 32 de echipe vor lua parte la cel mai mare eveniment sportiv al anului, vor juca 64 de meciuri pe 12 stadioane, iar câştigătoarea se va alege alege după o lună de foc, la Moscova, pe stadionul Lujniki. Turneul final va fi transmis de TVR, TVR HD şi TVR 2 şi va putea fi urmărit în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro.
  • CLICK AICI PENTRU A VEDEA SECŢIUNEA SPECIALĂ DEDICATĂ CUPEI MONDIALE DIN RUSIA

Iar marele spectacol va debuta joi, 14 iunie, la Moscova, cu meciul de deschidere al Cupei Mondiale şi al Grupei A. Rusia, ţara gazdă, va înfrunta Arabia Saudită, de la ora 18:00, într-un eveniment precedat de ceremonia de deschidere a Cupei Mondiale. Apoi, rând pe rând, marile favorite vor intra în competiţie şi vor sprinta spre glorie, cu Germania încercând să-şi apere titlul cucerit acum patru ani, în Brazilia, după o finală dramatică decisă de un gol în minutul 118 semnat de Mario Gotze.


O imagine pentru istorie. Mario Gotze (foto, alături de Thomas Muller) sărbătorind golul de aur marcat în poarta Argentinei, în finala din 2014. Anul acesta, mijlocaşul nu a fost luat de Joachim Low în lotul pentru Cupa Mondială.

Cupa Mondială Rusia 2018. Grupele turneului final, loturile şi echipele probabile

  • GRUPA A - Rusia, Arabia Saudită, Egipt, Uruguay

Programul meciurilor din Grupa A:

14 iunie, ora 18:00 - Rusia - Arabia Saudită 5-0 (Gazinskiy 12, Cheryshev 43, 90+1, Dzyuba 71, Golovin 90+5) - CRONICA MECIULUI
15 iunie, ora 15:00 - Egipt - Uruguay 0-1 (Gimenez 89) - CRONICA MECIULUI
19 iunie, ora 21:00 - Rusia - Egipt 3-1 ( Fathi 47-ag., Cheryshev 59, Dzyuba 62 / Salah 73- pen) - CRONICA MECIULUI
20 iunie, ora 18:00 - Uruguay - Arabia Saudită 1-0 (Suarez 23) - CRONICA MECIULUI
25 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Rusia 3-0 (Suarez 10, Laxalt 23, Cavani 90) - CRONICA MECIULUI
25 iunie, ora 17:00 - Arabia Saudită 2-1 (Al Faraj pen. 45+6, Al Dawsari 90+5 / Salah 22) - CRONICA MECIULUI

Clasamentul final al Grupei A:


  • GRUPA B - Portugalia, Spania, Maroc, Iran

Programul meciurilor din Grupa B:

15 iunie, ora 18:00 - Maroc - Iran 0-1 (Bouhaddouz aut. 90+4) - CRONICA MECIULUI
15 iunie, ora 21:00 - Portugalia - Spania  3-3 (C. Ronaldo pen. 4, 44, 88 / Diego Costa 24, 55, Nacho 58) CRONICA MECIULUI
20 iunie, ora 15:00 - Portugalia - Maroc 1-0 (C. Ronaldo 4) - CRONICA MECIULUI
20 iunie, ora 21:00 - Iran - Spania 0-1 (Diego Costa 4) - CRONICA MECIULUI
25 iunie, ora 20:00 - Spania - Maroc 2-2 (Isco 19, Iago Aspas 90+1 / Boutaib 14, En Nesyri 81) - CRONICA MECIULUI
25 iunie, ora 20:00 - Iran - Portugalia 1-1 (Ansarifard pen. 90+3 / Quaresma 45) - CRONICA MECIULUI

Clasamentul final al Grupei B:


  • GRUPA C - Franţa, Australia, Peru, Danemarca

Programul meciurilor din Grupa C:

16 iunie, ora 13:00 - Franţa - Australia 2-1 (Griezmann 58-pen., Pogba 81 / Jedinak 61-pen.) - CRONICA MECIULUI
16 iunie, ora 17:00 - Peru - Danemarca 0-1 (Poulsen 59) - CRONICA MECIULUI
21 iunie, ora 13:00 - Danemarca - Australia 1-1 (Eriksen 7 / Jedinak 38-pen.) - CRONICA MECIULUI
21 iunie, ora 18:00 - Franţa - Peru 1-0 (Mbappe 35) - CRONICA MECIULUI
26 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Franţa 0-0 - CRONICA MECIULUI
26 iunie, ora 17:00 - Australia - Peru 0-2 (Carrillo 18, Guerrero 50) - CRONICA MECIULUI

Clasamentul final al Grupei C:


  • GRUPA D - Argentina, Islanda, Croaţia, Nigeria

Programul meciurilor din Grupa D:

16 iunie, ora 16:00 - Argentina - Islanda 1-1 (Aguero 19 / Finnbogason 24) - CRONICA MECIULUI
16 iunie, ora 22:00 - Croaţia - Nigeria 2-0 (Etebo a.g. 32, Modric 71) - CRONICA MECIULUI
21 iunie, ora 21:00 - Argentina - Croaţia  0-3 (Rebic 53, Modric 80, Rakitic 90+1) - CRONICA MECIULUI
22 iunie, ora 18:00 - Nigeria - Islanda 2-0 (Musa 49, 75) - CRONICA MECIULUI 
26 iunie, ora 21:00 - Islanda - Croaţia 1-2 (Sigurdsson 67 pen. / Badelj 53, Perisic 90) - CRONICA MECIULUI
26 iunie, ora 21:00 - Nigeria - Argentina 1-2 (Moses 51 pen. / Messi 15, Rojo 86) - CRONICA MECIULUI

Clasamentul final al Grupei D:


 


  • GRUPA E - Brazilia, Elveţia, Costa Rica, Serbia

Programul meciurilor din Grupa E:

17 iunie, ora 15:00 - Costa Rica - Serbia 0-1 (Kolarov 56) - CRONICA MECIULUI
17 iunie, ora 21:00 - Brazilia - Elveţia 1-1  (Coutinho 20 / Zuber 50) - CRONICA MECIULUI
22 iunie, ora 15:00 - Brazilia - Costa Rica 2-0 (Coutinho 90+1, Neymar 90+7) - CRONICA MECIULUI
22 iunie, ora 21:00 - Serbia - Elveţia 1-2 (Mitrovic 5 / Xhaka 52, Shakiri 90+1) - CRONICA MECIULUI
27 iunie, ora 21:00 - Serbia - Brazilia 0-2 (Paulinho 36, T. Silva 68) - CRONICA MECIULUI
27 iunie, ora 21:00 - Elveţia - Costa Rica 2-2 (Dzemaili 31, Drmic 88 / Waston Manley 56, Sommer-aut. 90+3) - CRONICA MECIULUI

Clasamentul final al Grupei E:


  • GRUPA F - Germania, Mexic, Suedia, Coreea de Sud

Programul meciurilor din Grupa F:

17 iunie, ora 18:00 - Germania - Mexic 0-1 (H. Lozano 35) - CRONICA MECIULUI
18 iunie, ora 15:00 - Suedia - Coreea de Sud 1-0 (Granqvist pen. 64) - CRONICA MECIULUI
23 iunie, ora 18:00 - Coreea de Sud - Mexic 1-2 (Son 90+1 / Vela 25, Chicharito 66) - CRONICA MECIULUI
23 iunie, ora 21:00 - Germania - Suedia 2-1 (Reus 48, Kroos 90+5 / Toivonen 32) - CRONICA MECIULUI
27 iunie, ora 17:00 - Mexic - Suedia 0-3 (Augustinsson 50, Granqvist 60-pen., E. Alvarez 74) - CRONICA MECIULUI
27 iunie, ora 17:00 - Coreea de Sud - Germania 2-0 (Kim Young-Gwon 90+2, Son Heung-Min 90+6) - CRONICA MECIULUI

Clasamentul final al Grupei F:


  • GRUPA G - Belgia, Panama, Tunisia, Anglia

Programul meciurilor din Grupa G:

18 iunie, ora 18:00 - Belgia - Panama 3-0 (Mertens 47, Lukaku 69, 75) - CRONICA MECIULUI
18 iunie, ora 21:00 - Tunisia - Anglia 1-2 (Sassi pen. 35 / Kane 11, 90+1) - CRONICA MECIULUI
23 iunie, ora 15:00 - Belgia - Tunisia 5-2 (Hazard 6, 51, Lukaku 16, 45+5, Batshuayi 90 / Bronn 18, Khazri 90+3) - CRONICA MECIULUI
24 iunie, ora 15:00 - Anglia - Panama 6-1 (Stones 8, 40, Kane pen. 21, pen 45, 62 Lingard 36 / Baloy 78) - CRONICA MECIULUI
28 iunie, ora 21:00 - Anglia - Belgia 0-1 (Januzaj 51) - CRONICA MECIULUI
28 iunie, ora 21:00 - Panama - Tunisia 1-2 (Jose Rodriguez 31 / Ben Youssef 52, Khazri 66) - CRONICA MECIULUI

Clasament Grupa G:


 


  • GRUPA H - Polonia, Senegal, Columbia, Japonia

Programul meciurilor din Grupa H:

19 iunie, ora 15:00 - Columbia - Japonia 1-2 (Quintero 39 / Kagawa 6 pen., Osako 73) - CRONICA MECIULUI 
19 iunie, ora 15:00 - Polonia - Senegal 1-2 (Krychowiak 86 / Cionek 37-autogol, Niang 61) - CRONICA MECIULUI
24 iunie, ora 18:00 - Japonia - Senegal 2-2 (Inui 34, Honda 78 / Mane 11, Wague 71) - CRONICA MECIULUI
24 iunie, ora 21:00 - Polonia - Columbia 0-3 (Mina 40, Falcao 71, Cuadrado 75) - CRONICA MECIULUI
28 iunie, ora 17:00 - Senegal - Columbia 0-1 (Mina 73) - CRONICA MECIULUI
28 iunie, ora 17:00 - Japonia - Polonia 0-1 (Bednarek 60) - CRONICA MECIULUI

Clasament grupa H:


Cupa Mondială Rusia 2018. Programul transmisiunilor

Turneul final va fi transmis în direct de Televiziunea Română, majoritatea meciurilor putând fi urmărite pe TVR 1 şi TVR HD. În ultima etapă din faza grupelor, când meciurile se vor juca de la aceeaşi oră, opt partide vor fi transmise pe TVR 2.


Faza grupelor:

  • 14 iunie, ora 18:00 - Rusia - Arabia Saudită (Moscova, Lujniki) - TVR 1, TVR HD
  • 15 iunie, ora 15:00 - Egipt - Uruguay (Ekaterinburg) - TVR 1, TVR HD
  • 15 iunie, ora 18:00 - Maroc - Iran (Sankt Petersburg) - TVR 1, TVR HD
  • 15 iunie, ora 21:00 - Portugalia - Spania (Soci) - TVR 1, TVR HD
  • 16 iunie, ora 13:00 - Franţa - Australia (Kazan) - TVR 1, TVR HD
  • 16 iunie, ora 16:00 - Argentina - Islanda (Moscova, Spartak) - TVR 1, TVR HD
  • 16 iunie, ora 19:00 - Peru - Danemarca (Saransk) - TVR 1, TVR HD
  • 16 iunie, ora 22:00 - Croaţia - Nigeria (Kalinigrad) - TVR 1, TVR HD
  • 17 iunie, ora 15:00 - Costa Rica - Serbia (Samara) - TVR 1, TVR HD
  • 17 iunie, ora 18:00 - Germania - Mexic (Moscova, Lujniki) - TVR 1, TVR HD
  • 17 iunie, ora 21:00 - Brazilia - Elveţia (Rostov) - TVR 1, TVR HD
  • 18 iunie, ora 15:00 - Suedia - Coreea de Sud (Novgorod) - TVR 1, TVR HD
  • 18 iunie, ora 18:00 - Belgia - Panama (Soci) - TVR 1, TVR HD
  • 18 iunie, ora 21:00 - Tunisia - Anglia (Volgograd) - TVR 1, TVR HD
  • 19 iunie, ora 15:00 - Polonia - Senegal (Moscova, Spartak) - TVR 1, TVR HD
  • 19 iunie, ora 18:00 - Columbia - Japonia (Saransk) - TVR 1, TVR HD
  • 19 iunie, ora 21:00 - Rusia - Egipt (Sankt Petersburg) - TVR 1, TVR HD
  • 20 iunie, ora 15:00 - Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki) - TVR 1, TVR HD
  • 20 iunie, ora 18:00 - Uruguay - Arabia Saudită (Rostov-pe-Don) - TVR 1, TVR HD
  • 20 iunie, ora 21:00 - Iran - Spania (Kazan) - TVR 1, TVR HD
  • 21 iunie, ora 15:00 - Franţa - Peru (Ekaterinburg) - TVR 1, TVR HD
  • 21 iunie, ora 18:00 - Danemarca - Australia (Samara) - TVR 1, TVR HD
  • 21 iunie, ora 21:00 - Argentina - Croaţia (Novgorod) - TVR 1, TVR HD
  • 22 iunie, ora 15:00 - Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg) - TVR 1, TVR HD
  • 22 iunie, ora 18:00 - Nigeria - Islanda (Volgograd) - TVR 1, TVR HD
  • 22 iunie, ora 21:00 - Serbia - Elveţia (Kalinigrad) - TVR 1, TVR HD
  • 23 iunie, ora 15:00 - Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak) - TVR 1, TVR HD
  • 23 iunie, ora 18:00 - Germania - Suedia (Soci) - TVR 1, TVR HD
  • 23 iunie, ora 21:00 - Coreea de Sud - Mexic (Rostov) - TVR 1, TVR HD
  • 24 iunie, ora 15:00 - Anglia - Panama (Novgorod) - TVR 1, TVR HD
  • 24 iunie, ora 18:00 - Japonia - Senegal (Ekaterinburg) - TVR 1, TVR HD
  • 24 iunie, ora 21:00 - Polonia - Columbia (Kazan) - TVR 1, TVR HD
  • 25 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Rusia (Samara) - TVR 1, TVR HD
  • 25 iunie, ora 17:00 - Arabia Saudită - Egipt (Volgograd) - TVR 2
  • 25 iunie, ora 21:00 - Spania - Maroc (Kalinigrad) - TVR 1, TVR HD
  • 25 iunie, ora 21:00 - Iran - Portugalia (Saransk) - TVR 2
  • 26 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Franţa (Moscova, Lujniki) - TVR 1, TVR HD
  • 26 iunie, ora 17:00 - Australia - Peru (Soci) - TVR 2
  • 26 iunie, ora 21:00 - Islanda - Croaţia (Rostov) - TVR 1, TVR HD
  • 26 iunie, ora 21:00 - Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg) - TVR 2
  • 27 iunie, ora 17:00 - Mexic - Suedia (Ekaterinburg) - TVR 2
  • 27 iunie, ora 17:00 - Coreea de Sud - Germania (Kazan) - TVR 1, TVR HD
  • 27 iunie, ora 21:00 - Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak) - TVR 1, TVR HD
  • 27 iunie, ora 21:00 - Elveţia - Costa Rica (Novgorod) - TVR 2
  • 28 iunie, ora 17:00 - Senegal - Columbia (Volgograd) - TVR 2
  • 28 iunie, ora 17:00 - Japonia - Polonia (Samara) - TVR 1, TVR HD
  • 28 iunie, ora 21:00 - Anglia - Belgia (Kalinigrad) - TVR 1, TVR HD
  • 28 iunie, ora 21:00 - Panama - Tunisia (Saransk) - TVR 2

Optimi de finală:

  • 30 iunie, ora 17:00 -  Franţa - Argentina 4-3 (Griezmann 13, Pavard 58, Mbappe 64, 68 / Di Maria 41, Mercado 48, Aguero 90+2) - CRONICA MECIULUI
  • 30 iunie, ora 21:00 - Uruguay - Portugalia  2-1 (Cavani 8, 62 / Pepe 55) - CRONICA MECIULUI
  • 1 iulie, ora 17:00 - Spania - Rusia 1-1, 3-4 după penalty-uri (Ignashevich aut. 12 / Dzyuba pen. 41) - CRONICA MECIULUI
  • 1 iulie, ora 21:00 - Croaţia - Danemarca 1-1, 4-3 după penalty-uri (Mandzukic 4 / M. Jorgensen 1) - CRONICA MECIULUI
  • 2 iulie, ora 17:00 - Brazilia - Mexic 2-0 (Neymar 51, Firmino 88) - CRONICA MECIULUI
  • 2 iulie, ora 21:00 - Belgia - Japonia 3-2 (Vertonghen 68, Fellaini 74, Chadli 90+4 / Haraguchi 48, T. Inui 52) - CRONICA MECIULUI
  • 3 iulie, ora 17:00 - Suedia - Elveţia 1-0 (Forsberg 66) - CRONICA MECIULUI
  • 3 iulie, ora 21:00 - Columbia - Anglia 1-1 (4-5 după loviturile de departajare) - CRONICA MECIULUI

Sferturi de finală:

  • 6 iulie, ora 17:00 - Uruguay - Franţa 0-2 (Varane 40, Griezmann 61) - CRONICA MECIULUI
  • 6 iulie, ora 21:00 - Brazilia - Belgia 1-2 (R. Augusto 77 / Fernandinho aut. 14, De Bruyne 32) - CRONICA MECIULUI
  • 7 iulie, ora 17:00 - Croaţia - Rusia 2-2 (6-5 după loviturile de departajare) - CRONICA MECIULUI
  • 7 iulie, ora 21:00 - Suedia - Anglia 0-2 (Maguire 30, Alli 59) - CRONICA MECIULUI

Semifinale:

  • 10 iulie, ora 21:00 - Franţa - Belgia 1-0 (Umtiti 51) - CRONICA MECIULUI
  • 11 iulie, ora 21:00 - Anglia - Croaţia 1-2 (Trippier 5 / Perisic 68, Mandzukic 109) - CRONICA MECIULUI

Finala mică:

  • 14 iulie, ora 17:00 - Belgia - Anglia 2-0 (Meunier 4, Hazard 82) - TVR 1, TVR HD - CRONICA MECIULUI

Finala mare:

  • 15, iulie, ora 18:00 - Franţa - Croaţia 4-2 (Mandzukic 18 a.g, Griezmann 38 pen, Pogba 59, Mbappe 66 / Perisic 29, Mandzukic 69) - CRONICA MECIULUI

Cupa Mondială 2018. Cele mai interesante cote

Ca la fiecare ediţie, casele de pariuri se întrec în oferte interesante pentru Cupa Mondială, iar turneul final din Rusia stă sub semnul echilibrului. În opinia bookmakerilor, Brazilia lui Neymar e prima favorită, cu o cotă de 5, urmată la mică distanţă de Germania (6), Spania (7,5), Franţa şi Argentina (ambele cu cotă 9).



Cotele pentru golgheterul turneului:

  • Leo Messi - 9
  • Neymar - 10
  • Griezmann - 12
  • Cristiano Ronaldo - 14
  • Harry Kane - 16
  • Gabriel Jesus - 16
  • Timo Werner - 16
  • Romelu Lukaku - 16
  • Luis Suarez - 25
  • Diego Costa - 25
  • Edinson Cavani - 25
  • Sergio Aguero - 25
     
Versiune selectata: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.