Argentina, la pământ! Messi nu a existat, Modric şi Rakitic au strălucit. Cronica meciului

21 iun 2018 4337 afişări Comentează şi tu CM 2018

Echipa plină de vedete a Argentinei a părut de nerecunoscut în derby-ul grupei D, pierdut împotriva Croaţiei, scor 3-0. Messi a semnat două ocazii pentru sud-americani, dar nu a putut face nimic ca să evite înfrângerea într-un meci crucial pentru calificarea în optimi.

Sud-americanii au avut nevoie doar de o ocazie periculoasă a Croaţiei, semnată de Perisic în debutul partidei, pentru a începe festivalul ofensiv la poarta lui Subasic. Messi, Aguero şi Perez au ratat pe rând deschiderea scorului în prima repriză. Perisic cu un şut pe jos, respins de Caballero, respectiv Mandzukic cu o lovitură de cap pe lângă poartă i-au dat emoţii lui Sampaoli în prima repriză, dar nu mai mari ca cele pe care le-a avut la ocazia monumentală semnată de un Perez care nu a putut trimite mingea în poarta goală, din poziţie ideală. Asaltul sud-americanilor nu a mai continuat în repriza secundă, şuturile lui Meza şi Higuain nu au părut a fi o problemă pentru portarul lui Monaco.

Hvala, Willy!

Fundaşul lui Liverpool, Dejan Lovren, a experimentat şi din cealaltă tabără un meci decis de gafa monumentală a unui portar, după finala de Champions League pierdută de cormorani în faţa lui Real Madrid, scor 3-1. Atunci, Karius a greşit decisiv la două dintre cele trei goluri ale madrilenilor. Acesta i-a pus mingea în picior lui Benzema la primul gol, şi l-a ”ajutat” pe Bale să închidă tabela, după ce galezul a expediat un balon ce a fost scăpat în poartă de goalkeeper-ul german. Acum, Caballero a încercat să-l evite pe Rebic cu o scăriţă, dar mingea a ajuns cu noroc la mijlocaşul croat, care şi-a trecut numele în dreptul singurului gol al partidei.

Modric, după marcarea golului fabulos în poarta Argentinei

Luka Modric, mai LM10 decât Leo Messi

În primele două meciuri de la Campionatul Mondial din Rusia, Messi, omul care a calificat-o pe Argentina la acest turneu final cu o triplă în ultimul meci al preliminariilor, împotriva Ecuadorului,  pare a fi de nerecunoscut. După penalty-ul ratat cu Islanda în prima partidă, Messi a părut absent la meciul crucial al sud-americanilor, împotriva Croaţiei. Şi a părut neputincios în faţa unei echipe a Croaţiei care adominat repriza secundă. Pe lângă golul lui Rebic, decarul Barcelonei a urmărit şi execuţia superbă din afara careului a celui pe care l-a îmbrăţişat prieteneşte la începutul partidei, rivalul de la Real Madrid, Luka Modric. Caballero nu a putut face nimic la execuţia fabuloasă a decarului de la Real Madrid şi a colegului lui Messi de la Barcelona, Ivan Rakitic, care a bifat o bară în minutul 86. Acelaşi Caballero nu a avut nicio şansă în minutele de prelungire, după ce a fost lăsat singur cu Kovacic şi Rakitic, iar ultimul a închis tabela şi l-a trimis direct la cabine, după fluierul de final, pe prietenul Leo Messi.

S-a terminat 3-0 pentru Croaţia, care merge în optimi şi ”pasează” emoţiile calificării în tabăra sud-americană. Messi&Co. vor sta cu ochii pe partida de mâine dintre Nigeria şi Islanda. În cazul unui succes al ”vikingilor”, şansele de calificare ale Argentinei scad considerabil.

Argentina – Croaţia 0-3 (Rebic 53, Modric 80, Rakitic 90+1)

• Argentina: Caballero - Mercado, Otamendi, Tagliafico - Salvio (Pavon 56), Mascherano, Perez (Dybala 68), Acuna - Messi, Aguero (Higuain 54), Meza
  • Rezerve: Armani, Guzman - Ansaldi, Banega, Biglia, Di Maria, Dybala, Fazio, Higuain, Lo Celso, Pavon, Rojo
  • Croaţia: Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic, Rakitic, Brozovic, Rebics (Kramaric 57), Modric, Perisic - Mandzukic
  • Rezerve: Kalinic, Livakovic - Badelj, Bradaric, Caleta-Car, Corluka, Jedvaj, Kovacic, Kramaric, Pivaric, Pjaca