Kazanul plin cu fotbal! Belgia elimină Brazilia, 2-1, după un meci electrizant şi aduce coroana în Europa. Cronica partidei în care gândirea rece a lui Martinez a întrecut romantismul lui Neymar

6 iul 2018 4596 afişări Comentează şi tu CM 2018
  • Belgia a eliminat Brazilia, la Kazan, scor 2-1, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial şi s-a asigurat că medaliile de campioni ajung în Europa.
  • Autogolul lui Fernandinho (14) şi golul superb al lui De Bruyne (31) au decis un meci în care Roberto Martinez a găsit răspunsul perfect pentru magia lui Neymar, dar a suferit în repriza a doua, când Renato Augusto (73) a redat milioane de speranţe.
  • Franţa - Belgia (10 iulie, Sankt Petersburg) e prima semifinală a Campionatului Mondial.

După Uruguay - Franţa, avem Brazilia - Belgia şi meciul e aşteptat de cei mai mici sud-americani şi de cei mai bătrâni dintre belgieni. Prima e favorita caselor de pariuri, a doua nu a mai pierdut de 23 de meciuri şi pare o maşinărie greu de dereglat dacă nu te numeşti Japonia. Neymar e în formă, Hazard şi De Bruyne balansează situaţia, pe bănci sunt Tite şi Roberto Martinez. Iar spaniolul e primul actor care iese în evidenţă atunci când renunţă la 3-4-3 şi face câteva mutări surprinzătoare. Lukaku în banda dreaptă, Fellaini la închidere lângă Witsel, Chadli în stânga, De Bruyne jolly joker. E potrivită tactica sau Tite, cu experienţa şi rigoarea tactică, găseşte soluţiile?

Neymar nu există, De Bruyne străluceşte

Tite pare că ştie ce face şi ai lui încep avântat. Thiago Silva reia ciudat, cu genunchiul, loveşte bara (7) şi ne transmite semnalul că nu ne vom plictisi. Paulinho (11) are două ocazii bune, dar nici el nu e inspirat şi Courtois stă liniştit. Belgia e în corzi, dar spaniolul de pe bancă ştie ce are de făcut. Şi are şi noroc! Pentru că Chadli centrează din corner, Fernandinho pune capul greşit (14) şi, după un sfert de oră, Belgia are un avantaj. Mic pe tabelă, mare în spectrul tactic. Pentru că Witsel şi Fellaini se închid perfect, Neymar nu are spaţiu de manevră şi e citit de Meunier, Willian şi Coutinho nu dansează pe ritmul potrivit. Dar Hazard o face, driblează cu graţie un Fagner provenit dintr-o altă ligă şi problemele apar. Jesus (17), Coutinho, de la distanţă (19) şi Marcelo (25) strigă adunarea, însă Courtois rezistă. La fel cum rezistă şi planul tactic al lui Roberto, pentru că mijlocul aparţine Belgiei. Şi când spaţiile sunt mari, Lukaku se ia la trântă cu patru brazilieni şi iese câştigător, lui De Bruyne (31) nu-i rămâne decât să şuteze ca la carte şi să facă 2-0. Final de meci ar spune mulţi, pentru că rare sunt cazurile în care Belgia ratează de aici. Cu Courtois atent la şutul lui Coutinho (37), repriza se încheie pe placul europenilor. Dar Neymar şi ai lui nu vor renunţa aşa uşor, pentru că următoarea şansă va veni peste patru ani. Şi Samba trebuie arătată!

Pasul în spate şi ghinionul

Iese inutilul Willian, intră Firmino şi brazilienii sunt furioşi. Romantismul din jocul lor prinde accente grave, Marcelo dă startul şi Courtois scapă doar pentru că Firmino (51) nu poartă 46 la gheata dreaptă. Martinez are un plan de dus la final, îşi retrage apărătorii pe două linii, îi lasă ameninţător în faţă pe Lukaku şi Hazard, dar Brazilia nu mai repetă greşeilie din prima repriză. Timp nu e, dar se construieşte cu calm, totul în jurul lui Neymar, şi ocaziile apar. Paulinho (55) trece pe lângă gol, Jesus îi arată lui Vertonghen cum se driblează în favelele din Rio, pică după ce e lovit de Kompany, dar Mazic nu are penalty-ul în cartea de telefoane. Taifunul brazilian se stinge, Tite observă şi Jesus e chemat pe bancă pentru Douglas Costa. Dar spaţiile se măresc, Hazard (61) iartă şi secundele se scurg spre bucuria belgienilor. Poate fi Renato Augusto, un nume mai puţin sonor, arma secretă? Da! Pentru că intră în minutul 73, primeşte o pasă genială de la Coutinho, marchează cu capul pentru 1-2 şi reaprinde un stadion întreg. Brazilia, din milioane de suflete, speră că drumul nu se opreşte aici. Dar Neymar dispare din joc exact când nu trebuie, belgienii sacadează ritmul şi Courtois îl opreşte pe Douglas Costa (75). La un sfert de oră de eliminare, Coutinho îl lasă pe Renato Augusto singur la 16 metri (81), dar şutul se duce cinci centimetri pe lângă poartă şi întinde milioane de nervi. Sunt minutele de final, iar brazilienii mai pregătesc un asalt. Nemyar (90+1) cere penalty după o mână primită în ochi de la Meunier, Mazic îl ignoră, iar starul lui PSG are ultimul cuvânt. Şut superb din 20 de metri, spre vinclu, însă Courtois e mare, împinge în picioare şi deviază în corner ultima zvâcnire a unui meci superb.

Belgia - Brazilia se termină 2-1, iar rezultatul e sinonim cu câştigarea Cupei Mondiale de către o echipă din Europa. Sud-americanii părăsesc competiţia şi rămân fără titlu mondial din 2002 iar impresia e că fotbalul mai rece propus de Martinez, jocul calculat la centimetru s-a ridicat deasupra unei filosofii, a atacului, la care brazilienii nu renunţă şi, probabil, nu vor renunţa niciodată