Alegria! Samba lui Neymar a răpus reduta Mexicului, în ciuda eforturilor lui Ochoa. Cronica meciului la finele căruia Brazilia s-a calificat în sferturile Mondialului

2 iul 2018 3808 afişări Comentează şi tu CM 2018

Neymar intră în scenă, ultimul, după şocul eliminărilor premature ale lui Messi şi Ronaldo de la Mondial. Argentina şi Portugalia au plecat acasă, dar Brazilia încearcă, în meciul contra Mexicului de la Samara, să-şi respecte statutul de favorită. Superstarul lui Tite va apărea pe gazonul Cosmic Arena din Samara cu a treia frizură din cele patru meciuri jucate până acum la Mondial.

Cele două echipe de continentul american sunt aşteptate să facă spectacol. Mai ales Brazilia. Dar meciul începe şi nu e deloc aşa. Italianul Gianluca Rocchi fluieră startul şi mexicanii aplică aceeaşi reţetă ca la meciul cu Germania, din grupe, când au câştigat şi au contribuit la eliminarea campioanei mondiale en-titre. Pragmatici, bine organizaţi, mexicanii stau pe vârfuri şi sunt gata oricând de un contraatac ucigător.

Imperator Ochoa

Minutul 5. Primul semn că Neymar e pericolul principal.Casemiro recuperează bine o minge în centrul terenului, îi pasează lui Neymar, decarul brazilian îşi pune mingea pe şut şi trage de la 20 de metri, dar balonul nu îi dă nicio emoţie lui Guilhermo Ochoa, care respinge în lateral, deşi mingea a prins un efect ciudat. Meixcanii răspund printr-o fază în viteză a lui Vela şi o centrare blocată de Fagner. Tot Fagner le dă mingea, de la margine, mexicanilor şi şutul lui Herrera e blocat în ultima instanţă de Thiago Silva, după ce Vela i-a scos excelent în centru şi mijlocaşul lui Porto l-a driblat pe Casemiro.

Minutul 33. Dublă ocazie pentru Brazilia! Gabriel Jesus şi Coutinho au fost extrem de periculoşi. Fundaşii au lansat o minge lungă, pe atacantul lui Manchester City, acesta a preluat şi a scos bine în stânga pentru Coutinho. Starul Barcelonei îşi pune mingea pe şut şi trage, dar e blocat, iar balonul ajunge la Jesus, care intră în unghi şi şutează, dar Ochoa e din nou la post. Ultimele emoţii ale primei reprize le dă Neymar, cu cinci minute înainte de odihnă. Trimite puţin peste poarta lui Ochoa o lovitură liberă de la 20 de metri. Fără nicio secundă în plus de prelungire, în minutul 45 arbitrul Gianluca Rocchi fluieră finalul primului act de la Samara.

Sclipirea care i-a timorat pe mexicani

Începutul reprizei secunde e cum nu se poate mai bun pentru brazilieni. Juan Carlos Osorio mută şi îl scoate pe veteranul Rafa Marquez, iar în locul şău intră Miguel Layun. Reduta lui Ochoa pică în minutul 51. Neymar e cu mingea la picior în marginea careului de 16 metri, înaintează pe cercul de la 16 metri, îi pasează cu călcâiul lui Willian, acesta pătrunde în careu aproape de linia de fund, pune mingea în faţa porţii, din stânga, iar Neymar vine la intercepţie şi împinge mingea în poarta lui Ochoa.

Mexicanii se timorează, dar pot lovi pe contraatac. Lozano are din nou mingea la picior şi îşi foloseşte principala calitate, viteza, trage de la 22 de metri, balonul îl izbeşte pe Silva şi ajunge la Vela, care aştepta liber în dreapta, acesta trage şi îl pune serios la treabă pe Alisson. Portarul Romei respinge, însă, peste poartă.

Minutul 59. Paulinho are şansa de a linişti meciul în favoarea Braziliei, însă Ochoa începe o nouă serie de intervenţii. Fagner centrează perfect în mijlocul careului, după ce Coutinho i-a aşezat perfect mingea pe poziţie viitoare, balonul a ajuns la Paulinho, complet liber, care a tras şi Ochoa a intervenit din nou salvator, limitând astfel proporţiile scorului. Zece minute mai târziu, Neymar are şansa dublei, dar Salcedo deviază decisiv. Selecao recuperează mingea la mijloc şi Willian se lansează în viteză pe contră, ajunge din nou în apropierea careului, în stânga, îl găseşte excelent pe Neymar în centrul suprafeţei de pedeapsă, iar superstarul lui Tite trage plasat, dar Salcedo deviază şi mingea trece pe lângă poarta lui Ochoa.

Uşor-uşor, jocul s-a liniştit şi brazilienii lui Tite au luat locul mexicanilor. La rândul lor, fotbaliştii sud-americani devin pragmatici şi încearcă să fragmeneze jocul cât mai mult. Scorul, unul strâns, e limitat doar de intervenţiile salvatoare ale lui "Memo" Ochoa.

Inspiraţia lui Tite a liniştit jocul

Tite e inspirat şi, în minutul 86, îl scoate pe Coutinho şi în locul său intră Roberto Firmino. Neymar are o acţiune sclipitoare în stânga, scapă singur cu Ochoa şi îi pasează lateral atacantului lui Liverpoool, care îndeplineşte o simplă formalitate şi face 2-0, în minutul 89. Brazilienii nu mai au nicio emoţie. A fost prima acţiune mai periculoasă după o perioadă "moartă" a jocului. Gianluca Rocchi fluieră finalul meciului de la Samara după 90+6 minute şi Brazilia e în sferturile de finală, unde va întâlni câştigătoarea meciului Belgia - Japonia.

Brazilia - Mexic 2-0 (Neymar 51, Firmino 89)

• Brazilia: Alisson - Fagner, Miranda, T. Silva, F. Luis    - Paulinho (Fernandinho 80), Casemiro   - Willian (Marquinhos 90+1), Coutinho (Firmino 86), Neymar - Gabriel Jesus
  • Rezerve: Cassio, Ederson, Taison, R. Augusto, Danilo, Geromel, Marcelo, Fred
  • Mexic: Ochoa - Gallardo, C. Salcedo   , Ayala, E. Alvarez    (Dos Santos 55) - R. Marquez (Layun 46) - H. Herrera   , Guardado    - C. Vela, Chicharito (R. Jimenez 60), H. Lozano
  • Rezerve: Corona, Talavera - Aquino, J. Corona, G. Dos Santos, M. Fabian, E. Gutierrez, O. Peralta