Tot Ronaldo! Cristiano doboară recorduri şi-i trimite pe marocani acasă

20 iun 2018 3911 afişări Comentează şi tu CM 2018

Portugalia a învins Marocul, 1-0, în Grupa B a CM 2018, graţie lui Cristiano Ronaldo, reuşita din minutul 4 punându-l pe starul lusitanilor în fruntea celor mai buni marcatori din Europa în meciurile internaţionale, 85 de goluri.

Lusitanii suferiseră un singur eşec în faţa unei naţionale africane, la Mondialul din 1966, chiar în faţa Marocului, 1-3. Acum, însă, s-au răzbunat, iar "călăul" a fost starul naţionalei: Cristiano Ronaldo. Moutinho a centrat perfect, iar vedeta trupei lui Santos a marcat cu o lovitură de cap. Era minutul 4 şi aşa s-a semnat sentinţa, în ciuda atacurilor furibunde ale africanilor, conştienţi că era singura lor şansă de a mai rămâne la acest turneu. Nu au putut profita, chiar dacă inclusiv în minutul 90+2 erau în atac, un rol decisiv în calea lor având şi portarul Rui Patricio.

Marocanii au fost nevoiţi să se declare învinşi, iar eşecul de acum, similar cu cel înregistrat în faţa Iranului, 0-1, a însemnat şi tichetul lor către casă. În schimb, portughezii sunt aproape de optimi, disputând deja derby-ul cu Spania, 3-3, şi având în runda următoare meci cu perşii. În plus, salvatorul lor, Cristiano Ronaldo, cel care a punctat doar la această ediţie a Mondialului de patru ori s-a luat la luptă cu recordurile, a reuşit să devină cel mai bun marcator al unei echipe europene în meciurile internaţionale. A ajuns la borna 85, cu una mai mult ca legendarul Puskas, dar mult în spatele lui Ali Daei, omul ce are 109 reuşite.