Auf Wiedersehen! Suedia ia avans în faţa Germaniei după un meci decis cu un penalty acordat cu VAR. Cronica meciului

18 iun 2018 1765 afişări Comentează şi tu CM 2018

Cele 27 de grade înregistrate în termometre i-au surprins neplăcut pe jucători luni, la Nijnâi Novgorod, unde Suedia a învins Coreea de Sud, scor 1-0 (0-0), în cel de-al doilea meci al primei etape din Grupa F a Cupei Mondiale 2018. Startul partidei a fost departe de cuvântul „spectacol”, confruntarea începând, mai degrabă, în celebra notă a tatonării, specifică duelurilor care opun formaţiile mici.

Asiaticii au fot mai prezenţi în joc. Viteza din flancuri şi tehnica i-au surprins în câteva momente pe europeni. Son, Hwang şi Lee au fost cei care le-au pus probleme fundaşilor de bandă. De partea cealaltă, jocul nordicilor s-a bazat, aşa cum era de aşteptat, pe baloanele lungi adresate masivilor Toivonen şi Berg.

După startul echilibrat, din minutul 20 Suedia a început să-şi pună în valoare forţa şi angajamentul. Chiar şi aşa, amorţeala jocului a fost stopată doar de o ocazie a lui Berg, care nu a reuşit să treacă de portarul Jo, acesta reuşind  o paradă demnă de marii portari ai lumii. A fost momentul în care Coreea de Sud nu a mai pus probleme adversarei, reuşind să treacă mijlocul terenului doar în câteva rânduri şi fiind capabilă doar de câteva contraatacuri sterile. În finalul primei reprize, Claesson a avut şansa să schimbe tabela, dar a trimis peste dintr-o poziţie ideală.

Repriza secundă s-a disputat în aceeaşi notă până la o fază la care s-a acordat penalty, în urma folosirii arbitrajului video (VAR). Decizia a fost luată ca urmare a faultului comis de Jang asupra lui Claesson. Căpitanul Granqvist şi-a luat responsabilitatea executării, iar din minutul 65 tabela consemna primul gol al Suediei la Mondialele din 2018. Ulterior, meciul s-a disputat după aceleaşi coordonate. Un du-te-vino presărat cu baloane pierdute la mijlocul terenului. Jocul prestat de Suedia a caracterizat în multe momente evoluţia din barajul cu Italia, când în meciul retur scandinavii nu au mişcat în faţa peninsularilor. La acea partidă Suedia a reuşit puţin peste 100 de pase.

Dacă Ibra nu e... nimic nu e

Aroganţa selecţionerului Janne Andersson poate furniza o surpriză neplăcută pentru suporterii Suediei. Neselecţionarea lui Zlatan a stârnit indignare în ţară, dar antrenorul nu a călcat peste principiile sale şi a decis selecţionarea fotbaliştilor care au pus umărul la calificare. Cum ar fi putut arăta Suedia cu Ibra? Greu de spus, dar un lucru e sigur. Ar fi reuşit să motiveze echipa mai bine şi să se comporte ca un lider. Un lider pe care nordicii nu îl au. Căpitanul Granqvins este uzat în campionatul Rusiei, dar nu pare genul care să se impună în faţa colegilor când jocul o cere.

Cu un Zlatan renegat, care evoluează într-un campionat de veterani şi cu toate capriciile sale,  naţionala  s-ar fi putut prezenta mult mai bine la debutul în Rusia.

Hyeun-uh Jo, remarcatul meciului

Portarul Coreei de Sud este, poate, singurul remarcat al duelului. El a reuşit două intervenţii de senzaţie, câte una în fiecare repriză. Primul reflex a avut loc în minutul 20, când a scos un şut din apropiere a lui Berg, în stilul unui portar de handbal. A doua intervenţie a venit ca urmare a unei lovituri foarte bune de cap a lui Claesson, la 10 minute după reluarea reprizei secunde.

Claudio Bravo şi Keylor Navas s-au remarcat la precedentul Campionat Mondial şi au reuşit transferuri la cele mai mari echipe ale Europei, Barcelona şi Real Madrid. Acum, la 4 ani distanţă, Jo ar putea să prindă transferul carierei. În vârstă de 26 de ani, portarul asiaticilor evoluează în campionatul intern la Daegu, fiind cotat la 600.000 de euro. Ar putea atrage atenţia cluburilor importante, dacă va continua de o aşa manieră şi în meciurile cu Mexic şi Germania.

Suedia - Coreea de Sud 1-0 (Granqvist 64)

• Suedia: Olsen - Lustig, Jansson, Granqvist, Augustinsson - Claessons, Ekdal (Hiljemark 71), Larsson (Svensson 81), Forsberg - Berg, Toivonen (Thelin 77)
  •  Rezerve: Nordfeldt, K. Johnsson - Durmaz, Guidetti, Hiljemark, Thelin, Krafth, M. Olsson, Rohden, Svensson
  •  Coreea de Sud: Cho - Lee Yong, Kims , Jang, Park (Kim 28) - J.S Lee, Ki, Koo (Seung-Woo 73) - Hwangs, Kim (Woo-Young 66), Son
  •  Rezerve: Kim Gyu, Hyeon - Hong Chul, Ju Se-Jong, Jung Seung-Hyun, Jung Woo-Young, Min-Woo, Yo-Han, Seung-Woo, Seon-Min, Seok Oh, Young-Sun