Germania pe modul Low! Mexicanii au dereglat "maşinăria" nemţească. Lozano a dat lovitura, după un contraatac, şi a făcut o naţiune fericită. Cronica meciului

17 iun 2018 3208 afişări Comentează şi tu CM 2018

Deţinătoarea Cupei Mondiale a început cu stângul lupta pentru al cincilea trofeu din palmares. Campioana Mondială a avut emoţii încă de la pauză, mexicanii intrând la cabine cu avantaj prin golul lui Lozano din minutul 35.

Americanii au început în forţă, cu o ocazie monumentală încă din primul minut, dar Jerome Boateng a intervenit în ultima secundă şi a trimis în corner mingea aflată la piciorul lui Lozano. A fost suficient pentru ca ”maşinăria” lui Joachim Low să pună stăpânire pe joc şi să forţeze deschiderea de scor. Dar tot băieţii lui Juan Carlos Osorio au deschis scorul după un contraatac fulger, acelaşi Lozano l-a întors pe Muller şi l-a executat pe portarul lui Bayern, Manuel Neuer.

Replica germanilor a venit rapid, Kroos a nimerit bara transversală cu un şut superb din lovitură liberă, din afara careului. Asediul a continuat până la fluierul de final al primei reprize al centralului iranian Faghani, dar trupa lui Joachim Low s-a văzut condusă la vestiare. Tunurile nemţeşti nu au reuşit să spargă zidul mexican nici după pauză, dar tot trupa lui Osorio putea înscrie în urma unui contraatac doi contra unul. Carlos Vela nu a reuşit să preia o pasă primită de la Chicharito, astfel că şansele mexicanilor de a majora diferenţa s-au risipit. Kimmich cu o foarfecă, Kross cu o ”bombă” pe lângă poartă, respectiv Werner şi Reus cu câte un şut peste au încercat să evite ”ruşinea” pentru Germania.

No Sane, no party

Seria de cinci meciuri fără victorie a Germaniei a fost întreruptă chiar înainte de debutul la turneul final, cu un meci câştigat împotriva echipei pe care reprezentativa Rusiei a ”demolat-o” cu un nemilos 5-0, Arabia Saudită. Joachim Low a oferit şi prima surpriză odată cu anunţarea lotului cu care se va deplasa în Rusia pentru Campionatul Mondial. Titlul de campion al Angliei şi cele 14 goluri şi 19 pase decisive în toate competiţiile pentru Manchester City nu au fost suficiente pentru ca tânărul Leroy Sane să-l convingă pe selecţionerul german că merită să facă parte din lotul reprezentativei ţării sale pentru Copa Del Mondo. Preferat în locul său, aripa stângă a lui PSG, Julian Draxler nu a impresionat în această partidă.

S-a terminat 1-0 pentru Mexic în meciul cu Germania, şi putem spune că este primul şoc al Cupei Mondiale, indiscutabil mai mare decât egalul obţinut de surpriza de la EURO 2016, Islanda, în faţa Argentinei lui Leo Messi. Mexicul s-a instalat în fotoliul de lider al grupei F, cu trei puncte, şi aşteaptă duelurile cu Suedia şi Coreea de Sud.

Germania - Mexic 0-1 (Lozano 35)

Germania: Neuer - Kimmich, J. Boateng, Hummelss, Plattehnhardt (M. Gomez 80) - Kroos, Khedira (M. Reus 60) - T. Müllers, Ozil, Draxler - T. Werner (Brandt 86)
Rezerve: Ter Stegen, Trapp - Sule, Rudy, Rudiger, J. Hector, Gundogan, Goretzka, Ginter
Mexic: Ochoa - Salcedo, Ayala, H. Morenos, Gallardo - H. Herreras, Guardado (R. Marquez 74) - Layun, Vela (E. Alvarez 58), Lozano (R. Jimenez 66) - Chicharito
Rezerve: Corona, Talavera - O. Peralta, E. Gutierrez, Fabian, J. Dos Santos, G. Dos Santos, J. Corona. Aquino