19 iun 2018 1664 afişări Comentează şi tu CM 2018
Dresorii tigrilor. Japonia a aruncat bomba, la Saransk, 2-1 cu Columbia. Niponii au jucat aproape tot meciul în superioritate numerică, Falcao şi James Rodriguez n-au mişcat. Cronica meciului foto FIFA

Columbia şi Japonia au început aventura în povestea Campionatului Mondial din 2018. Cu o mulţime de vedete pe teren, dar şi pe banca de rezerve, cele două naţiuni au dat un adevărat recital la Saransk. Meciul s-a terminat cu victoria Japoniei, scor 2-1 (1-1).Cele două naţionale un încântat publicul din Rusia cu spectacolul oferit în primul meci al grupei H. Menanjamentele au fost lăsate de-o parte şi cele două rivale au furnizat momente de calitate fotbalistică.

Meciul a început ideal pentru niponi, care au presat încă din start, reuşind să obţină un penalty, după un henţ al lui Carlos Sanchez.

În urma intervenţiei, fundaşul a primit cartonaşul roşu, iar sud-americanii îşi puneau deja întrebări. Lovitura de departajare a fost obţinută şi transformată de starul Borussiei Dortmund, Shinji Kagawa, în minutul 6. Paradoxal, Columbia a început să iasă la joc şi să pună mai multe probleme în inferioritate numerică. Au împins liniile, forţându-i pe asiatici să se retragă în propria jumătate şi au alternat atacurile pe flancuri cu încercările de pătrundere prin axul central al asiaticilor. Prima ocazie mare a Columbiei nu a întârziat să apară, iar Radamel Falcao a fost aproape de golul egalării în minutul 12. Japonezii au mizat contraatac, reuşind să pună probleme doar prin acţiunile din benzi. În urma unei astfel de faze îşi puteau dubla avantajul, dar Takashi Inui a reluat puţin pe lângă poarta lui Ospina, în minutul 15. Încetul cu încetul, niponii au reuşit să liniştească presiunea sud-americanilor, după ce au intrat într-un joc de posesie, recomandat în momentele de superioritate numerică.

Prestaţia elevilor săi l-a forţat pe selecţionerul Columbiei să facă prima schimbare încă din minutul 31, când Wilmar Barrios i-a luat locul lui Juan Cuadrado. Rezultatele nu au întârzia să apară, iar la 8 minute de la schimbare, Quintero a executat magistral o lovitură liberă de la marginea careului, restabilind egalitatea.
La finalul primei reprize, tabela consemna un 1-1 echitabil. Cele 45 de minute au oferit un spectacol frumos, peste nivelul confruntărilor din zilele precedente.

Repriza secundă a început în nota primei, cu Japonia mai prezentă pe fază ofensivă, dar fără să-şi creeze ocazii periculoase. Prima şansă notabilă a venit la 9 minute de la reluare, moment în care Inui a şutat de la marginea careului, dar nu a reuşit să-l învingă pe Ospina.  Până la final nu au mai avut loc evenimente notabile de joc pentru Columbia, chiar dacă a fost introdus şi James Rodriguez din minutul 60.
Trecerea minutelor, oboseala şi inferioritatea numerică au adus golul în poarta Columbiei. Reuşita a venit în minutul 73, când Yuya Osako a înscris cu o lovitură imparabilă de cap, în urma unei lovituri de colţ.

Moment istoric sub privirile lui Valderrama

Execuţia din lovitură liberă a lui Quintero a consemnat şi un moment inedit pentru Columbia. Mijlocaşul lui River Plate a devenit primul columbian care înscrie la două turnee mondiale. La performanţă a fost de faţă şi Valderrama, cel mai bun jucător din istoria sud-americanilor. Fosta legendă a marcat în cariera sa un singur gol la Campionatul Mondial, în turneul final din 1990.

Columbia – Japonia 1-2 ( Quintero 39/ Kagawa pen. 6; Osako 73)

Columbia: Ospina - Arias, D. Sanchez, Murillo, Mojica - C. Sanchezs, Lerma - Cuadrado (Barrios 31), Quintero (Rodriguez 59), Izquierdo (Bacca 70) – Falcao
Rezerve: Vargas, J. Cuadrado - Aguilar, Bacca, Bojra, Diaz, Mina, Muriel, Uribe, C. Zapata, J. Rodriguez

Japonia: Kawashima - Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo - Hasebe, Shibasaki (Wamaguchi 80) - Haraguchi, Kagawa (Honda 70) , Inui – Osako (Okazaki 85)
Rezerve: Nakamura, Higashiguchi - Endo, Honda, Makino, Muto, Okazaki, Oshima, Sakai, Ueda, Usami, Yamaguchi