Asta e Cupa Mondială, ăsta e Ronaldo! Portugalia - Spania îşi respectă statutul de blockbuster şi se termină 3-3, cu un hat-trick şi un gol fabulos al lui CR7. Cronica meciului pentru care a meritat să aştepţi patru ani

15 iun 2018 10974 afişări Comentează şi tu CM 2018

Blockbuster-ul fazei grupelor de la Cupa Mondială din Rusia, Portugalia - Spania, şi-a respectat statutul şi a oferit spectacolul aşteptat. S-a terminat 3-3, la Soci, în faţa a 44.000 de oameni care au privit cum Cristiano Ronaldo, autor al unui hat-trick, se ia la trântă de unul singur cu una dintre cele mai bune echipe din lume.

Soci, Rusia, 15 iunie 2018. Cel mai aşteptat meci din faza grupelor. Ronaldo vs. Isco, Pepe vs. Sergio Ramos, Fernando Santos vs. Fernando Hierro. Portugalia vs. Spania înseamnă, în istorie, spectacol, dramatism şi calitate. La Maroc - Iran au fost puţini spectatori şi puţin fotbal, dar reţeta e alta. Şi fanii fotbalului o ştiu. Portughezii şi spaniolii umplu stadionul, ceilalţi microbişti deschid berile în faţa televizoarelor. Se anunţă momente geniale pe metru pătrat.

Santos intră cu un 4-4-2 în care Goncalo Guedes, puştiul Valenciei, joacă lângă Ronaldo. Hierro răspunde cu 4-2-3-1, iar Isco, Iniesta şi David Silva sunt aşteptaţi să strălucească în slujba lui Diego Costa, vârful preferat lui Morata, starul lăsat acasă. Dintre toţi, însă, CR7 e în centrul atenţiei. Şi are nevoie de 240 de secunde! Intră în careu, îl păcăleşte ca pe un copil pe Nacho, coechipierul de la Real, smulge un penalty controversat din fluierul lui Gianluca Rocchi şi loveşte primul! 1-0 Portugalia, minutul patru, recordurile curg. Cristiano e al patrulea care marchează la patru Cupe Mondiale consecutive şi primul cu gol la opt turnee finale la rând. Ce jucător! Dar în faţa lui e o echipă. O adevărată maşinărie care nu se dă bătută.

Diego Costa (foto) a fost eroul Spaniei, cu două goluri. S-a înscris, alături de Ronaldo şi rusul Golovin, pe lista celor trei fotbalişti care au marcat o dublă la această Cupă Mondială.

Furia Roja nu ştie decât înainte. Şi forţează. E 0-1 şi panica nu există. Încep pasele, combinaţiile şi David Silva (21) trage semnalul de alarmă. Trec trei minute, lusitanii nu înţeleg mare lucru şi sunt pedepsiţi de Diego Costa. Fault clar la Pepe, Rocchi nu vede, luptă "corp la corp" cu trei fundaşi, şut şi Rui Patricio e neputincios (24). E jumătatea reprizei, dar o luăm de la capăt, cu blockbuster-ul fazei grupelor readus la forma iniţială. Mai trec două minute şi apare şi Isco în peisaj, cu un şut genial, care izbeşte bara şi aterizează pe linia porţii (26). Dezamăire, dar spaniolii nu au timp de aşa ceva. Se întorc la jocul de pase, la driblingurile iscusite şi Andres Iniesta (35) trece pe lângă 2-1. E momentul lor, însă trebuie să fie atenţi. Toţi, chiar şi De Gea! Dar cel mai bun portar al lumii adoarme când nu trebuie. Târziu, în minutul 44, când Ronaldo trimite un şut modest, pe centru. Scapă mingea în poartă şi toată munca lui Hierro (sau Lopetegui) pare că se năruieşte. 2-1 pentru Portugalia şi primim 15 minute de pauză de la spectacol. Va urma...

Ronaldo vs. o echipă!

Hierro nu schimbă. Are încredere în mijlocaşii geniali şi în goleadorul Costa. Santos face pasul în spate, clasic pentru el, iar Spania devine din nou periculoasă. Pentru că are mingea şi nu e supusă presiunii. Iar Ronaldo află pe propria piele cum e să fii pus la punct de o echipă! Iniesta se înţelege din priviri cu Busquets la o lovitură liberă, închizătorul recentrează pentru Diego Costa, iar "Animalul" nu ratează din faţa porţii (55). Ai spune că revenirea de la 1-2 în startul reprize a doua e de ajuns pentru fosta campioană mondială. Dar Furia Roja nu are "enough" în dicţionar şi pleacă în căutarea locului unu în grupă şi a unui culoar favorabil pentru fazele finale. De aceea presiunea nu dispare, Isco şi Iniesta pompează panică în venele lui Pepe şi Fonte şi defensiva impresionantă de la EURO 2016 cedează. Sau e pusă la pământ! O respingere norocoasă duce mingea perfect pentru Nacho, fundaşul miroase şansa revanşei şi catapultează mingea, cu exteriorul, mai întâi în bară, apoi în poartă (58). Mai sunt 32 de minute. Teoretic, cele mai grele.

Lumea e a lui! Cristiano Ronaldo (foto) a terminat meciul cu Spania cu 95% pase complete, 35 de pase reuşite, cinci dueluri aeriene câştigate, trei şuturi pe poartă, trei goluri şi un penalty obţinut. Se poate cere mai mult?

Mingea stă la Iniesta, până să fie schimbat cu Thiago, la Isco şi la David Silva, iar mijlocaşii de creaţie ai lui Santos dezamăgesc. Ies Guedes şi Bruno Fernandes, intră Andre Silva şi Quaresma, dar lusitanii sunt inofensivi. Explicaţia? Busquets închide orice seamănă a culoar, Koke îl ajută, Ramos şi Pique nu stau la discuţii cu nimeni, iar Isco, Silva şi Iniesta desenează. Sau pictează. Pase perfecte, pe culoare minuscule, şi Spania arată cum poţi să te aperi în timp ce ataci. Portugalia caută golul, dar ocazia îi aparţine lui Diego Costa (71). E penultima a unui meci pe care Hierro îl termină cu Aspas pe teren, în locul lui Diego, în căutarea loviturii fatale pe contraatac. Pentru că ultima ocazie şi ultimul cuvânt îi aparţin superstarului. La 2-3 în minutul 88, Ronaldo cade de lângă Pique, obţine lovitura liberă şi face rost de o şansă imensă. Trage aer în piept, calculează paşii minusculi, loveşte perfect şi mingea nu se învârte. De cealaltă parte e cel mai bun portar al lumii, dar nici el nu poate face nimic. Mingea pleacă spre vinclu, se opreşte în plasă şi seara de aur a lui CR7 e completă!

Portugalia - Spania, sau Ronaldo - Spania, se termină 3-3 şi ne arată de ce aşteptăm Cupa Mondială timp de patru ani. Iranul e liderul Grupei B după prima zi, dar 20 iunie programează meciurile Portugalia - Maroc (Moscova) şi Spania - Iran (Kazan). Atunci vom şti mai multe!

Portuglia - Spania 3-3 (C. Ronaldo pen. 4, 44, 88 / Diego Costa 24, 55, Nacho 58)

• Portugalia: Rui Patricio - Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro - W. Carvalho, Moutinho - B. Silva (Quaresma 69), Guedes, Bruno Fernandes (Joao Mario 68) - Ronaldo
  • Antrenor: Fernando Santos
  • Spania: De Gea - Nacho, Pique, Ramos, Alba - Busquets, Koke - D. Silva, Isco, Iniesta (Thiago Alcantara 70) - D. Costa (Iago Aspas 77)
  • Antrenor: Fernando Hierro

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia)

Cartonaşe galbene: Bruno Fernandes 28 / Busquets 17

Stadion: Olimpic, Soci

Spectatori: 44.000