Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Toate jucătoarele din Top 5 au pierdut înainte de semifinale în prima săptămână a ‘maratonului european pe zgură’. Clasamentul WTA rămâne neschimbat, DAR, în frunte cu Simona Halep, Top 3 acuză probleme fizice. Consecințe în program + campioana care anunță că ar putea schimba ceva

Toate jucătoarele din Top 5 au pierdut înainte de semifinale în prima săptămână a ‘maratonului european pe zgură’. Clasamentul WTA rămâne neschimbat, DAR, în frunte cu Simona Halep, Top 3 acuză probleme fizice. Consecințe în program + campioana care anunță că ar putea schimba ceva

Clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis din lume nu va suferi modificări la vârf în urma primei săptămâni de întreceri din cadrul sezonului european de zgură, chiar dacă sportivele din Top 5 nu au ajuns decât cel mult în faza sferturilor de finală.
Toate jucătoarele din Top 5 au pierdut înainte de semifinale în prima săptămână a 'maratonului european pe zgură'. Clasamentul WTA rămâne neschimbat, DAR, în frunte cu Simona Halep, Top 3 acuză probleme fizice. Consecințe în program + campioana care anunță că ar putea schimba ceva

Clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis din lume nu va suferi modificări la vârf în urma primei săptămâni de întreceri din cadrul sezonului european de zgură, chiar dacă sportivele din Top 5 nu au ajuns decât cel mult în faza sferturilor de finală la Stuttgart și Istanbul.

Simona Halep pierde 85 de puncte din avansul de 1.350 de puncte cu care a intrat în această săptămână în fața danezei Caroline Wozniacki, iar singura rocadă în Top 10 poate interveni între Karolina Pliskova și Caroline Garcia (locuile 6 și 7, ambele calificate în semifinale la Stuttgart – în funcție de rezultatul final pe care îl vor înregistra).

Ceea ce s-ar putea schimba este însă aspectul următoarelor săptămâni în circuit: liderul mondial a dus cu greu două meciuri la Stuttgart, Wozniacki și Muguruza care o urmează în clasament au încheiat prin abandon, iar Angelique Kerber (11 WTA) a recunoscut KO-ul în fața propriilor suporteri după opt game-uri în care nu s-a putut mișca din cauza durerii. Prin intermediul managerului său, ‘Angie’ este prima jucătoare care anunță că ar putea ajusta în ultimul moment programul.

Din fericire pentru starurile WTA, săptămâna 30 aprilie – 6 mai programează doar două turnee de categorie International și un 125 K series, ceea ce înseamnă o săptămână pentru recuperare. Din nefericire, sezonul celor mai mari provocări fizice începe sub semnul incertitudinii și al problemelor – iar asta riscă să dăuneze și calității meciurilor viitoare, și parcursului protagonistelor în cele mai importante turnee pe zgură.

Simona Halep – probleme la spate și la picior, grimase de durere

De la primul meci jucat la Stuttgart, Simona nu s-a simțit bine. Cea mai bună jucătoare a lumii a cerut intervenția medicului pentru dureri la spate / zona lombară încă din primul set al meciului cu Magdalena Rybarikova. (detalii AICI). Halep a făcut mai multe mișcări de verificare a mobilității între game-uri, chiar și atunci când se afla la conducere. Apoi, în meciul al doilea, pierdut 4-6, 1-6 la Coco Vandeweghe, au apărut durerile la picior (detalii AICI). Simona s-a oprit în sferturi la Stuttgart.

O să merg acasă pentru câteva zile și voi face zilnic tratament la picior. Nu este ceva grav, dar trebuie să fac tratament„, a anunțat Simona Halep, potrivit DigiSport.

Programul anunțat al Simonei: Madrid (unde are de apărat trofeul- „Voi merge să joc la Madrid, este un turneu care îmi place foarte mult„), Roma (are de apărat o finală)

Caroline Wozniacki – probleme la nivel abdominal

Daneza are din ce în ce mai multe probleme în afara terenului: după lipsa de fairplay arătată în duelul cu Monica Niculescu, Wozniacki a decis să boicoteze turneul de la Stuttgart – pentru că organizatorii o preferă pe Șarapova, iar acum și-a atras un tir de foc din partea fanilor după ce a comparat incidentul avut la Miami, cu câțiva suporteri, cu asaltul nefondat al Poliției asupra lui James Blake – caz ajuns deja în instanță. Vineri, Caroline a rezistat pe teren doar o oră și 34 de minute în sfertul cu Pauline Parmentier – 4-6, 6-3, 0-0, abandonând din cauza unei accidentări la nivel abdominal.

î

Programul anunțat al danezei: Madrid, Roma

Garbine Muguruza – probleme la spate, ca și Simona Halep

Spaniola, campioană în urmă cu două ediții la Roland Garros, a dezmăgit în sezonul 2017 pe suprafața roșie. 2018 se anunță din nou complicat, pentru că și pe zgură, Muguruza se confruntă cu probleme fizice, la fel ca la startul de an, pe hard. Garbine a deschis anul cu două abandonuri – la Brisbane și Sydney, iar în Australia nu a ajuns decât până în turul doi, acolo unde tonusul său fizic a fost departe de nivelul maxim. Pe zgură, la Stuttgart, Muguruza a abandonat din nou, joi, după un prim set cedat cu 5-7 în fața Anastasiei Pavlyuchenkova.

Programul anunțat al spaniolei: Madrid, Roma

Angelique Kerber – probleme la picior

Nemțoaica a debutat la Stuttgart cu o super-victorie, în fața Petrei Kvitova. După o zi de pauză însă, Anett Kontaveit a câștigat toate cele opt game-uri disputate, iar fostul număr unu mondial a aruncat prosopul după 39 de minute. „Este o decizie pe care tu trebuie să o iei. Nu poți pune în aplicare ceea ce am discutat, pentru că nu te-ai mișcat„, i-a transmis Wim Fissette la ‘on-court coaching’. Răspunsul nemțoaicei a fost clar – ‘sincer, mă doare‘. Kerber a abandonat, iar apoi a declarat, la conferința de presă, că nu ar fi luat startul în niciun alt turneu din afara Germanei. Apoi, prin agentul ei, Kerber a transmis pentru presa germană că ‘este posibil ca, din cauza accidentării la picior’, să fie nevoită să își schimbe programul.

Programul anunțat al lui Kerber: Madrid, Roma

  • Singurele sportive din Top 15 care au anunțat că vor juca săptămâna intermediară, înainte de Madrid, sunt cehoaicele Petra Kvitova și Karolina Pliskova. Cele două merg să joace acasă, la Praga.
  • Rămâne de văzut dacă jucătoarele vor evolua conform programului și la nivel maxim. Simona Halep are o relație aparte cu turneul de la Madrid, însă din nou va duce o cursă contra-cronometru de recuperare.

Clasamentul WTA, după prima săptămână din maratonul sezonului european de zgură

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Gabi Tamaș a bătut palma cu Antena 1, după ce a câștigat Survivor 2026. La ce emisiune îl poți vedea alături de Dan Alexa
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro