Simona Halep a scăpat de o adversară grea la Dubai: favorita cinci, umilită cu 6-0 într-un decisiv care a durat doar 22 de minute

20 feb 2019 10373 afişări Tenis

La puţin timp după ce a trecut de Lesia Ţurenko şi a obţinut calificarea în sferturile de finală de la Dubai, Simona Halep a mai primit o veste bună: Angelique Kerber (7 WTA) a fost eliminată în optimi, scor 7-5, 4-6, 0-6, de taiwaneza Su-Wei Hsieh (31 WTA).

Nemţoaica era favorită cinci la câştigarea titlului în Emiratele Arabe Unite şi fusese repartizată pe partea de jos a tabloului, putând fi, alături de Karolina Pliskova şi Petra Kvitova, una dintre adversarele Simonei într-o eventuală finală. Dar "Angie" nu va ajunge acolo pentru că a pierdut un meci pe care l-a avut în mână. Kerber a câştigat cu 7-5 primul set, a recuperat break-ul în al doilea (4-4), dar, apoi, a căzut inexplicabil şi a cedat următoarele opt game-uri. În decisiv, Su-Wei Hsieh, o jucătoare agresivă, care loveşte cu două mâini de pe ambele părţi, i-a mai cedat doar nouă puncte, învingând-o cu 6-0 în doar 22 de minute.

Odată cu eliminarea lui Kerber, pe partea de jos a tabloului e aşteptat un duel în semifinale între cehoaicele Kvitova şi Pliskova, urmăritoarele Simonei în clasamentul WTA. Kvitova e deja în sferturi, unde va juca cu surprinzătoarea Viktoria Kuzmova, în timp ce Pliskova trebuie să treacă de Alison Riske (SUA) pentru a se califica într-un potenţial "sfert" cu Su-Wei Hsieh.

Pe partea superioară a tabloului, Carla Suarez Navarro aşteaptă învingătoarea meciului Garbine Muguruza - Elina Svitolina pentru a-şi afla adversara din sferturile de finală, iar Simona Halep va juca împotriva învingătoarei duelului Belinda Bencic - Aryna Sabalenka, urmând ca jucătoarele care triumfă să se întâlnească în prima semifinală.