Universitatea Craiova va juca pentru a opta oară în ultimii 9 ani în cupele europene şi în această vară va lua startul în turul secund preliminar din Conference League, unde va întâlni formaţia bosniacă FK Sarajevo.
Primul meci va avea loc în capitala Bosniei, pe 24 iulie, de la ora 22.00, iar returul pe „Ion Oblemenco”, pe 31 iulie, de la ora 20.30.
Cei de la Sarajevo au stabilit deja preţurile biletelor pentru meciul cu Universitatea Craiova, iar acestea sunt între 5 şi 50 de euro, cel mai probabil, pentru oaspeţi preţul urmând a fi de 10 euro.
Până acum, deţinătoarea Cupei Bosniei a disputat două meciuri de verificare, ambele în deplasare şi ambele pierdute. În partida de debut, FK Sarajevo a fost învinsă cu 4-3 de sârbii de la Nova Pazar.
Ieri, în drum spre Slovenia, unde îşi va continua pregătirile, adversara Ştiinţei a fost învinsă de croaţii de la Vukovar, scor 3-0, iar Grigore Turda, fostul fundaş de la Gloria Buzău, a fost titular în formula bosniacilor. Meciul s-a jucat în două reprize de 60 de minute. Vukovar a promovat în prima ligă croată şi este antrenată de fostul internaţional croat, Gordon Schildenfeld.
Deşi a fost vorba de un amical, tehnicianul lui Sarajevo, Zoran Zekic, şi-a cerut scuze pentru eşecul drastic în faţa celor de la Vukovar.
„Bineînțeles că nu e deloc plăcut, dar suntem în perioada de pregătire şi există oboseală. Am primit goluri după greșeli mari şi îmi cer scuze tuturor. Nu ar trebui să căutăm cauza acestui rezultat la jucătorii tineri, fiindcă ei au dat tot ce au putut și nu au făcut prea multe greșeli. Greșelile capitale au venit din partea celor care au jucat în sezonul trecut. Trebuie să găsim oamenii potriviți în locurile potrivite. Nu trebuie să ne mai punem în această situație” a spus Zekic, citat de presa bosniacă.
Ca nicio altă echipă în perioada pregătirii de vară, Universitatea Craiova a disputat numai două meciuri amicale, ambele în cantonamentul din Austria, încheiate astfel: 3-3 cu cehii de la Bohemians Praga şi 1-0 cu ungurii de la MTK Budapesta. Deşi mai aveau suficiente date pentru a mai adăuga şi alte jocuri de verificare, oltenii s-au rezumat numai la cele două jocuri, ultimul disputându-se chiar în ultima zi a stagiului, înaintea de revenirea în Bănie. Totodată, clubul din Bănie a insistat ca ambele partide de verificare să nu fie transmise, adversarii fiind surprinşi de această solicitare.
După stagiul de pregătire din Austria, încheiat vineri, 4 iulie, după amicalul cu MTK Budapesta, câştigat cu 1-0, jucătorii Universităţii Craiova au pauză până luni, când vor relua pregătirile. Debutul oficial al echipei lui Mirel Rădoi este sâmbătă, 12 iulie, de la ora 18.30, în deplasare, cu UTA Arad, în prima etapă a Superligii.
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER