Spectacol pur! Rezervele îl salvează pe Mircea Rednic la primul meci din play-out: UTA – FC Voluntari 4-3

Redactor:
Călin Mnerie
Spectacol pur! Rezervele îl salvează pe Mircea Rednic la primul meci din play-out: UTA - FC Voluntari 4-3

UTA era chemată să trateze dezamăgirea prezenței în Top 6 cu un succes în startul play-out-ului în fața celor de la FC Voluntari, echipă aflată sub linie, ce nu mai câștigase în Superliga din 9 decembrie, adică de 11 runde.

În fața a aproximativ 8 mii de suporteri arădeni, dar și a mini-galeriei lui nea Gică, aflată la debut pe arena „Francisc Neuman”, cele două formații au dat recital. Faze după faze, șapte goluri și un final de povestit nepoților de utiști, care s-au impus cu 4-3 și merg lângă U Cluj și Hermannstadt departe de locurile cu probleme.

Ilfovenii au condus meritat la pauză

Debutant și el pe banca ilfovenilor, Florin Pîrvu a blufat anunțând absențele lui Turda, Armaș, Rață și Dumiter, toți fiind titulari într-o formație ce a dominat clar debutul de meci. Pe acest fond și-a creat patru ocazii mari de a trece în avantaj. După 3 minute, Conte a greșit decisiv, Dumiter a pătruns până în careu, unde – însă – Benga a făcut o alunecare cât un gol.

Echipa lui Rednic era pierdută. Au greșit pase simple în toate zonele terenului, prilej pentru vizitatori să atace poarta lui Iacob. Iar goal-keeperul gazdelor a intervenit bine la „capul” lui Nemec, iar apoi a fost salvat de transversală la execuțiile din apropiere ale lui Boboc și Armaș. Prin urmare, golul a venit firesc în poarta arădenilor. În minutul 29, Aliji a centrat din corner, Turda a retrimis într-un metru, de unde Nemec a îndeplinit formalitatea. Rodrigues adormise la bară și offside-ul cerut de arădeni nu a fost dat din camera VAR.

Rednic a mutat inspirat în minutul 34, cu Pedro în locul lui Freitas și portughezul a făcut 1-1 după trei minute petrecute pe teren. Pop a pasat la 14 metri și mijlocașul central a tras după o fentă, Armaș a deviat balonul, ce l-a păcălit pe Fernandez. Doar că fundașul din Republica Moldova avea să se revanșeze la ultima fază din actul întâi. Din nou corner pentru Voluntari, executat de Andrei și Armaș a lovit puternic balonul cu capul și Iacob era din nou bătut.

Rednic – din cale afară de inspirat

La 1-2 la pauză, Mircea Rednic a mai făcut două înlocuiri, previzibile, de altfel, căci cel puțin Conte a fost de departe cel mai slab om de pe teren. Și, ca și în prima parte, „Puriul” a fost extrem de inspirat, căci Omondi avea egaleze la 2, la 5 minute de la reluare, după o deviere cu capul la „centrarea covrig” a lui Fabry.

Meciul a luat pur și simplu foc, iar acțiunile s-au succedat de la o poartă la alta. Mult mai periculoși au fost băieții lui Pîrvu, care au ratat incredibil prin Rață („cap” alături din mijlocul careului), în timp ce șutul cu efect al lui Dumiter a fost respins din plonjon de Iacob. Dincolo, Luckassen și Fabry au finalizat din poziții bune pe direcția lui Fernandez, iar Iacob a fost ocrotit pentru a treia oară în acest meci de transversală la „torpila” lui D. Andrei dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri.

Antrenorul gazdelor a fost într-o zi extrem de inspirată, căci l-a introdus pe gazon și pe Tudorie, iar fostul atacant al ilfovenilor a deviat cu capul, lângă bară, centrarea lui Micovschi. Arbitrii din Camera VAR au tras 6 minute liniile de offside și au validat golul de 3-2, ce părea cel de trei puncte pentru gazde.

Arădenii au câștigat la ultima suflare

Doar că și Pîrvu a ghicit schimbările și, în cel de-al doilea minut de prelungire, Carnat a centrat din stânga și Merloi a înscris din plonjon, cu capul. Numai că, meciul fusese prelungit cu 7 minute și în cel de-al șaselea, UTA a dat lovitura. Corner Omondi, Lopez a reluat în blocaj, mingea a ajuns în 15 metri la Joao Pedro, care a trimis puternic în stânga lui Fernandez. Delir în tibune, cu toate că ilfovenii au mai avut o ocazie, la „capul” lui Nemec în brațele lui Iacob.

Formații:

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Conte (46 Stolnik), Benga, Rodrigues – C. Mihai, Freitas (34 Pedro) – R. Pop (46 Omondi), Fabry (70 Tudorie), Micovschi – Luckassen. Rezerve neutilizate : Kucher – David, Trif, Vulturar, Morar. Antrenor: Mircea Rednic

Voluntari: Fernandez – Turda, Matricadi, Armaș – Boboc, Crepulja, Rață (75 Cascini), Aliji (86 Merloi) – Dumiter (59 Carnat), Nemec, D. Andrei. PRezerve neutilizate : Vâlceanu – Munteanu, Ciobanu, Droppa, Ciocan, Voican. Antrenor: Florin Pîrvu

Arbitri: Marcel Bîrsan – Radu Ghinguleac (ambii din București), Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare)

Camera VAR: Viorel Flueran (Craiova), Alexandru Filip (Constanța)

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)

Delegat LPF: Marian Ivan (Brașov)