Meciul anului în Superligă! UTA Arad – FC Voluntari 4-3, la capătul unui meci fabulos cu 7 goluri și peste 30 de ocazii importante la ambele porți

Meciul anului în Superligă! UTA Arad - FC Voluntari 4-3, la capătul unui meci fabulos cu 7 goluri și peste 30 de ocazii importante la ambele porți
17:29

UTA Arad - FC Voluntari 4-3

Min 90+7 Goool UTA Arad! Joao Pedro marchează din afara careului.

Min 90+2: Goool FC Voluntari: George Merloi restabilește egalitatea în prelungiri.

Min 80: Gool UTA Arad: Tudorie înscrie la prima atingere după ce a intrat pe teren în locul lui Carnat.

Min 51: Goool UTA Arad: Johana Omondi restabilește egalitatea pentru arădeni.

PAUZĂ!

Min 45+1: Goool FC Voluntari! Igor Armas aduce oaspeții din nou în avantaj, înainte de pauză.

Min 38: Goool UTA Arad! Arădenii egalează cu un șut deviat al noului intrat pe teren, Joao Pedro.

Min 28: Goool Voluntari! Adam Nemec deschide scorul după centrarea lui Turda.

Min 17: Nemec este aproape de a deschide scorul, dar portarul arădenilor respinge balonul.

Min 3: Dumiter profită de o greșeală în apărarea arădeană, dar este deposedat în ultimul moment.

A început partida!

ECHIPELE DE START:

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Benga, Conte, D. Rodrigues – M. Freitas, Cr. Mihai, Fabry – R. Pop, Luckassen, Micovschi
Rezerve: Kucher – Trif, Omondi, A. David, Iurasciuc, C. Vulturar, V. Morar, Al. Tudorie, Stolnik, J. Pedro, A. Lopez
Antrenor: Mircea Rednic

FC Voluntari: J. Fernandez – Turda, Matricardi, Armaș – R. Boboc, Rața, Crepulja, Aliji – Dumiter, Nemec, D. Andrei
Rezerve: Oct. Vâlceanu – Cascini, A. Ciobanu, Merloi, Al. Munteanu, Droppa, Cocian, Voican, Carnat
Antrenor: Florin Pîrvu

Meci spectaculos la Arad unde ambele formații au practicat un joc deschis cu foarte multe ocazii de ambele părți. Formația antrenată de Mircea Rednic a obținut o victorie dramatică, după ce a fost condusă de două ori. Rednic a mutat perfect, iar toți cei 3 jucători introduși pe teren au făcut diferența.

Voluntari a intrat montată pe teren să plece cu toate cele 3 puncte. Adam Nemec a deschis scorul în minutul 28, după un început spectaculos de meci. Joao Pedro a intrat pe teren în minutul 34, după accidentarea lui Marcelor Freitas. La 4 minute, a restabilit egalitatea. În prelungirile primei reprize, Armas i-a readus în avantaj pe oaspeți. Johana Omondi a fost introdus la pauză de Mircea Rednic și s-a dovedit a fi din nou o mutare inspirată. În minutul 51 Omondi a restabilit egalitatea.

Andrei Tudorie, intrat pe teren în minutul 70, i-a adus pe arădeni pentru prima dată la conducerea jocului, cu un gol marcat în minutul 80. În prelungirile partidei, Voluntari a forțat egalarea și noul intrat pe teren, George Merloi a înscris. Deși meciul părea încheiat, Joao Pedro a trimis superb mingea în plasa porții adverse din afara careului.

UTA Arad obține o victorie importantă care o urcă pe poziția a noua, la 1 punct de liderul U Cluj. De cealaltă parte, Voluntari rămâne pe penultima poziție, la 3 puncte de primul loc care o poate scăpa de lupta la retrogradare.

ȘTIREA INIȚIALĂ:

Meciul UTA Arad – FC Voluntari are loc în etapa 1 a play-out-ului din Superliga, sezonul 2023 – 2024, iar partida este Live Video Online pe www.prosport.ro.

De asemenea, duelul de pe arena „Francisc Neuman” din Arad poate fi văzut și la televizor pe posturile Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport.

UTA Arad – FC Voluntari Live Video Online în etapa 1 a play-out-ului din Superliga

UTA Arad și FC Voluntari sunt protagoniste în penultimul duel din runda 1 a play-out-ului din Superliga. Partida e programată luni, 18 martie, de la ora 17:30, pe arena „Francisc Neuman”.

Înaintea acestei confruntări, UTA Arad se află pe locul 4 în play-out, cu 20 de puncte. Însă, cu o victorie, arădenii o pot egala pe FC Hermannstadt, care ocupă poziția secundă în clasament, cu 23 de puncte. Lider este U Cluj, cu 24 de puncte.

La polul opus, FC Voluntari este pe penultimul loc în play-out, poziție care retrogradează direct în Liga 2 la finalul sezonului, cu doar 14 puncte.

La capitolul dueluri directe, UTA Arad și FC Voluntari s-au duelat de trei ori în actuala stagiune. Pe 30 septembrie 2023, cele două formații au remizat în turul sezonului regular, scor 0-0 la Arad. Ulterior, pe 5 decembrie, tot la Arad, în grupele Cupei României, partida s-a încheiat cu același rezultat, 0-0.

Și, în cele din urmă, pe 17 februarie, în returul sezonului regular, UTA Arad a câștigat în deplasare cu FC Voluntari, scor 1-0.

Echipele probabile

UTA Arad: Fl. Iacob – Căpușă, Benga, Conte, Rodrigues – Petro, Cr. Mihai – Omondi, Fabry, Micovschi – Tudorie

FC Voluntari: Fernandez – Matricardi, Chilili, Aliji – Boboc, Crepulja, Cascini, D. Andrei – Carnat, Nemec, R. Popescu

Declarațiile antrenorilor

La conferința de presă premergătoare jocului de luni, Mircea Rednic a declarat:

„Începem acest play-out cu punctele înjumătățite, e un nou campionat. Nu mă așteptam să facem 40 de puncte, chiar am fost surprins, mai ales că știți ce greu am început.

Acum, s-a format un grup bun, zic eu, chiar cu bune și cu rele. Au venit alți jucători, echipa a început să meargă, iar rezultatele au apărut și ele. E foarte important acest început de play-out, de aceea vreau ca toată lumea să fie alături de echipă, la fel cum a fost la jocul cu Petrolul sau FC U Craiova.
Câștigând un meci, rămâi sus, iar noi ne dorim să rămânem acolo, în față. Pe de altă parte, dacă pierzi un meci începi să tremuri, iar eu nu vreau să avem emoțiile din campionatul trecut.

E clar că va fi un meci greu, iar în plus știți că ei stau bine din punct de vedere financiar. E posibil ca sosirea lui Pârvu ca antrenor la FC Voluntari să fie legată și de sistemul de joc, deoarece și el a jucat cu trei fundași centrali la Petrolul. Și nu doresc să se schimbe prea multe, doar că acum au probleme pe linia de fund, nu știu cine va fi al treilea fundaș central”, a declarat antrenorul celor de la UTA Arad.

Din tabăra adversă, Florin Pîrvu a spus:

„După ce am reziliat cu Petrolul, nu mă așteptam să primesc o ofertă așa rapid. Practic a fost doar o zi în care am fost liber. Am primit oferta de la Voluntari, am vorbit cu președintele clubului, m-a sunat când a aflat că sunt liber. Și, vă spun sincer, cunoscând echipa și cunoscându-l pe președinte, nu am ezitat să accept să vin la Voluntari. Eu cred foarte mult că putem salva echipa de la retrogradare în acest sezon.

Punctele sunt foarte apropiate între echipe (n.r. – în play-Out). Valoarea loturilor este sensibil egală. Se poate întâmpla orice. Începe un nou campionat și trebuie să credem, asta e foarte important pentru noi.

Am luat contact cu băieții la primele 3 antrenamente. Le-am transmis ce am avut de transmis și am primit un feedback bun de la ei. Reacție este bună și îmi dă încredere că ne putem realiza obiectivul.

Am găsit aici un lot de jucători care nu reflectă poziția actuală din clasament. Am încredere, trebuie să muncim mult, nu mai avem timp să ne lamentăm. Luni este primul meci contra celor de la UTA, în deplasare, și trebuie să facem tot ce ține de noi să ne întoarcem cu puncte de acolo”, a transmis noul antrenor al celor de la FC Voluntari, citat de SportTotalFM.

Redactor la Prosport.ro din 2024, cu o experiență în presa online de peste zece ani. A colaborat cu publicații precum adevarul.ro și bravonet.ro. De-a lungul carierei de jurnalist a scris pe domenii cum ar fi economic, politic, social, afaceri, lifestyle și sport. Absolvent al Facultății de ... citește mai mult
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării în cadrul Universității din București, iar în presă a debutat la Sport.ro, în septembrie 2019. A lucrat aici până în februarie 2021, când a făcut pasul la Playsport.ro, unde a contribuit la lansarea pe piață a unui nou site ... citește mai mult