Acasa » Fotbal Intern » Superliga » Patronul echipei din Superliga, apel disperat către Primărie: „Rezolvați problema stadionului”. EXCLUSIV

Patronul echipei din Superliga, apel disperat către Primărie: „Rezolvați problema stadionului”. EXCLUSIV

Daniel Vlad
23 feb. 2025, 15:31, Superliga
Patronul echipei din Superliga, apel disperat către Primărie: "Rezolvați problema stadionului". EXCLUSIV

Valeriu Iftime a spus pentru ProSport că a venit vremea ca Primăria din Botoșani să se ocupe cu adevărat de refacerea gazonului pe care joacă echipa FC Botoșani.

FC Botoșani – Craiova, scor 2-2, a fost unul dintre meciurile frumoase ale acestei runde, însă starea gazonului arenei din Moldova le-a dat mari bătăi de cap jucătorilor ambelor echipe.

Leo Grozavu chiar îl avertizase pe Mirel Rădoi de starea gazonului de la Botoșani, după ce echipa sa pierduse partida din Giulești.

„Toate meciurile sunt grele. Sper să avem parte de altfel de terenuri, cu toate că la Botoșani e greu cu fotbalul. Nici noi n-avem un teren… oficialităților locale din Botoșani le place fotbalul așa cum îi place la câine lanțul. Nu se poate să programezi un meci de rugby în luna februarie, au făcut terenul praf! Am văzut o declarație a lui Mirel Rădoi, era supărat pe terenul de la Clinceni. Păi, o să vină acum la Botoșani și o să vadă ce înseamnă fotbal în prima ligă în 2025”, a spus Leo Grozavu.

Patronul echipei din Superliga, apel disperat către Primărie. „Am tot bătut pe la niște uși pe la București, dar lucrurile se mișcă greu. Primăria trebuie să înțeleagă că stadionul nu e al lui Iftime, e al orașului!”

Auzind cele spuse de Leo Grozavu înaintea meciului cu Craiova, Mirel Rădoi a reacționat: „Sincer, nu cred că gazonul va fi mai rău decât la Clinceni, fiindcă acela nu era teren de joc. De aici vine şi supărarea lui Leo, fiindcă are o echipă care joacă, îi place să aibă controlul jocului. Acum 10 ani, am câştigat acolo cu 1-0, când eram la FCSB, gol Gabi Iancu, din lovitură liberă, dar am avut noroc.

Îmi doresc să fim cât mai aproape de lider, dacă nu vom fi noi pe primul loc la intrarea în play-off. Vom încerca să respectăm ce am pregătit, dar dacă gazonul nu ne va permite, avem şi planul B, să sperăm că avem forţa de a câştiga, în cel mai rău caz un egal.”

ProSport a luat legătura cu patronul lui FC Botoșani, Valeriu Iftime, cel care are acum funcția și de președinte al Consiliului Județean. „Eu îi înțeleg perfect supărarea lui Leo, că omul a venit la noi să facă echipa noastră să joace fotbal, dar gazonul este cum este. Eu în calitate de președinte al Consiliului Județean am încercat să fac tot ce pot și eu. Am bătut și pe la unele uși pe la București să găsim o soluție, dar momentan nu am reușit. O să mai încerc, însă problema este că stadionul este al Primăriei, iar dânșii de acolo trebuie să o rezolve. Iar eu văd că nu prea îi interesează. Problema costă cam 200-300 de mii de euro. Stadionul nu este al lui FC Botoșani sau al lui Iftime, stadionul aparține de Primărie și este practic al orașului. Din păcate în perioada asta au intrat să joace pe acest gazon și cei de la rugby, iar gazonul s-a stricat și mai rău. Să știți că noi nu jucăm gratis pe stadionul de la Botoșani. Avem și noi costuri de suportat, iar în perioada asta chiar nu sunt mici aceste. Însă, Primăria trebuie să înțeleagă că trebuie refăcut gazonul. Orașul Botoșani are nevoie de o echipă care să joace fotbal pe un gazon bun”, a spus Iftime.