„Gemenii arbitrajului”, încăierați de Colțescu. Crăciunescu a mers pe mâna arbitrului la Steaua – Chiajna. Porumboiu replică: „E păcat că unii sunt părtași la o mizerie de arbitraj”

Prestația arbitrului Sebastian Colțescu la Steaua – Chiajna 2-2, duminică seară, în etapa 31 din Liga 1, îi aduce din nou pe baricade diferite pe cei doi „grei” ai arbitrajului românesc, Ion Crăciunescu și Adrian Porumboiu. Dacă, la pauză și după partidă, Ion Crăciunescu, prezent în studioul DigiSport, a încercat să convingă telespectatorii că penalty-urile – mai ales cel primit de Steaua – au fost corecte, în schimb Porumboiu a spus luni, la Sport.ro, că a fost un arbitraj rușinos, făcând o trimitere și la „unii care îl apără și sunt părtași la o mizerie”.

Colțescu a luat mai multe decizii dubioase în meciul care putea însemna pentru Steaua revenirea în fruntea clasamentului. În primă fază, în minutul 28, arbitrul de 38 de ani a acordat un penalty inexistent pentru Steaua. În partea a doua, în minutul 53, a dat o altă lovitură de la 11 metri foarte ușor, de data asta pentru Chiajna, apoi, în minutul 62, a evaluat greșit faza loviturii libere din care oaspeții au trecut în avantaj.

Toșca a făcut o alunecare, mingea i s-a oprit pe piept, dar Sebastian Colțescu a văzut henț. Din lovitura liberă acordată, Boldrin a făcut 1-2. În plus, Colțescu a fluierat ușor în favoarea Concordiei la mai multe faze.

Atât la pauză, cât și la final, Ion Crăciunescu, prezent în studioul DigiSport, a fost blând cu prestația lui Sebastian Colțescu. Mai ales la pauză, Crăciunescu s-a străduit să convingă telespectatorii că penalty-ul acordat Stelei a avut acoperire regulamentară. Explicațiile sale nu i-au convins nici măcar pe comentatorii jocului, care în prima repriză au subliniat că „pentru a ne păstra tonul neutru, penalty-ul a fost foarte-foarte ușor acordat”, iar după pauză au menționat că, în ciuda pledoariei lui Crăciunescu (secondat de Gabi Balint și Andrei Vochin), nu consideră că a fost fault.

După meci, Ion Crăciunescu a echilibrat balanța, fiind de părere că și penalty-ul Chiajnei a fost acordat pe bună dreptate.

„A dat un penalty inexistent Stelei și lovitura liberă de 2-1 aiurea pentru Chiajna”

Adrian Porumboiu, intervenit telefonic luni dimineață, la postul Sport.ro, s-a arătat însă revoltat de prestația lui Colțescu, pe care a caracterizat-o drept „mizerabilă”, dar și de cei care încearcă să-l „albească” pe arbitru. Nu a fost pronunțat explicit numele lui Crăciunescu, însă acesta a fost singura somitate din arbitraj care l-a apărat pe Colțescu.

„Colțescu a încurcat ambele echipe. Marele dezavantaj a fost în dreptul Stelei. După ce a dat un penalty inexistent Stelei – nici nu pot să-l comentez, au fost niște faze în care a dezavantajat clar Steaua. În repriza a doua a vrut să echilibreze, cu ghilimelele de rigoare, dar a făcut totul praf. Sunt niște atacuri ale Stelei pe partea stângă la care vă cruciți, nu vă vine să credeți ce face Colțescu”, a acuzatt Porumboiu.

„Penalty-ul Chiajnei e acordat corect, dar lovitura libera de la golul de 2-1 pentru Chiajna e dată aiurea. E o evoluție bună pentru cursurile arbitrilor, trebuie dat exemplu pentru cum nu se arbitrează. Nu știu ce a fost în mintea lui, e păcat că unii îl apără și că sunt părtași la o mizerie de arbitraj. Colțescu a avut talent, dar nu e suficient”, a fost atacul prin care Porumboiu l-a făcut, practic, „părtaș” pe Crăciunescu la arbitrajul catastrofal de duminică seară.

„Maestrul Deaconu a participat de multe ori la nenorociri”

De rafalele lui Porumboiu n-a scăpat nici Alexandru Deaconu, șeful de facto al Comisiei Centrale a Arbitrilor, care e acuzat că-l susține pe Colțescu. „Steaua câștiga meciul și fără acel penalty. La pupitru e maestrul Deaconu, care a participat de multe ori la nenorociri. Istvan Kovacs își poate scrie numele cu litere de-o șchioapă: eu stabilesc campioana și cine retrogradează. Ă‚sta e omul care a distrus meciul ASA – Steaua din tur. Radu Petrescu la fel, arbitrează cum vrea el. Asta e croiala pe care o au”.

Porumboiu a făcut apoi o afirmație foarte interesantă: „Nu cred că influența pe care o avea CFR Cluj o are și ASA. Primarul din Târgu Mureș nu a fost, totuși, prim-ministru”. În intervalul 2009-2012, premier al României a fost Emil Boc, fostul și actualul primar al orașului Cluj. CFR Cluj, patronată de Arpad Paszkany, a câștigat titlul în România în 2008, 2010 și 2012.