2 sep 2018 15701 afişări Comentează şi tu Liga 1
FCSB - FC Botoşani 2-2. Man şi Gnohere au pus cireaşa pe 25 de minute perfecte pentru echipa lui Dică, apoi a început declinul! Papa şi Roman au egalat, iar Golofca a avut şansa victoriei în gheată 3 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/17505196/2/man.png

FCSB - FC Botoşani 2-2 (Man 4, Gnohere 20 pen / E. Papa 43, Roman 75)

• FCSB: Vlad - Jakolis   , Planic, Nedelcu   , Jr. Morais   - Pintlii, Zlatinski (    Filip 46) - Man   , Rusescu, Coman (Teixeira 66) - Gnohere
  • Rezerve: Ducan - Bălaşa, Moruţan, Roman, Stan
  • FC Botoşani: Pap - Patache, Piţian, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Oaidă - Chitoşcă   (Ongenda 64), (Piftor 78) E. Papa    , Golofca - M. Roman
  • Rezerve: Fraisl - Brekalo, Chindriş, Piftor, Corban, Florescu

Minutul 90+4: Final de meci la Voluntari. FCSB iroseşte şansa să ia un avans de patru puncte faţă de CFR, după ce a avut 2-0.

Minutul 90: OCAZIE FCSB! Pap a scos incredibil de pe linia porţii, după reluarea lui Rusescu!

Minutul 89: Ce ocazie pentru Botoşani! Ongenda îl serveşte perfect pe Golofca, cu exteriorul în spatele fundaşilor direct în careu, dar Planic reuşeşte să se opună!

Minutul 81: Golofca reia cu capul din centrarea lui Soiledis şi îi dă emoţii lui Vlad!

Minutul 75: GOOOOOOOOL FC Botoşani! Mihai Roman înscrie cu un şut din întoarcere, după ce a primit o minge în mijlocul careului.

Minutul 74: GOL ANULAT FCSB! Man, Rusescu şi Jakolis combină în marginea careului celor de la Botoşani, ultimul centrează cu efect, Gnohere aşază pentru pentru Man, care înscrie, dar asistentul ridică fanionul şi indică ofsaid. Deşi a protestat, decizia s-a dovedit una bună!

Minutul 69: Ocazie pentru FC Botoşani! Ongenda execută bine o lovitură liberă, respinge defensiva FCSB, dar mingea rămâne în mijlocul careului, de unde Burcă a reluat din întoarcere, încercând să surprindă, însă balonul s-a izbit de Bogdan Planic şi a părăsit suprafaţa de pedeapsă!

Minutul 54: Fază de atac în trei, Pintilii, Coman, Morais, ultimul a primit undeva în apropierea careului de 16 metri, lateral stânga, după care şutat la colţul lung, dar pe lângă poartă.

Minutul 46: A început repriza a doua! Filip a intrat în locul lui Zlatinski!

Minutul 45+1: Pauză pe stadionul Anghel Iordănescu din Voluntari!

Minutul 42: GOOOOOOOL FC Botoşani! Golofca trimite o minge cu efect în careu, dintr-un unghi închis aproape în totalitate, Enrico Papa deviază pe spate şi, cum nimeni nu a mai intervenit, mingea s-a oprit în plasa porţii lui Andrei Vlad, care nu a putut să facă nimic!

Minutul 21: GOOOOOOL FCSB! Gnohere înscrie simplu, din penalty!

Minutul 20: Penalty pentru FCSB! Gnohere protejează perfect în careu o minge primită din dreapta, pivotează şi întoarce la Florinel Coman, care e faultat din spate de Piţian. Horaţiu Feşnic dictează penalty fără să stea pe gânduri!

Minutul 5: Emoţii cu Andrei Vlad! Portarul roş-albaştrilor a ieşit, total neinspirat, la marginea careului de 16 metri pentru a reţine un balon, s-a lovit însă de Junior Morais, mingea a fost recuperată de Golofca, după care acesta din urmă i-a centrat lui Chitoşcă şi faza s-a stins.

Minutul 4: GOOOOOOOOOOL FCSB! Dennis Man deschide scorul! Gnohere cere o minge îndâncime, o preia bine şi centrează din apropierea liniei porţii, Coman recentrează şi de acolo Man reia şi împinge mingea în poartă!

Minutul 1: A început meciul!

20:00 Avem echipa de start a FCSB. Dică schimbă din nou, iar Vlad e din nou titular! Nedelcu apare în primul 11, Zlatinski debutează, iar Rusescu joacă în spatele lui Gnohere.

La trei zile de la dezamăgirea trăită cu Rapid Viena în returul play-off-ului Europa League, Nicolae Dică şi elevii săi sunt puşi în faţa primului meci care-i poate reabilita în faţa fanilor. Pentru că gazonul de pe Arena Naţională e deplorabil, vicecampioana României se mută la Voluntari, echipa lui FLorentin Pandele, finul lui Becali, pentru partida care o poate duce la cinci victorii consecutive în campionat.

După o înfrângere cu Astra (0-1) şi un egal cu Dinamo (3-3), trupa lui Dică a obţinut patru victorii consecutive, s-a căţărat pe primul loc cu 13 puncte, iar meciul cu FC Botoşani va reprezenta o nouă şansă pentru puştiul Andrei Vlad. În ciuda gafei decisive din meciul cu Rapid Viena, tânărul goalkeeper, susţinut la nivel declarativ de Dică şi Becali, va fi din nou titular, pentru că Bălgrădean nu s-a refăcut complet şi nu vrea să rişte o problemă suplimentară. În rest, Nedelcu va fi trimis lângă Pintilii, Roman îi va lua din nou faţa lui Dennis Man, iar Moruţan se va întoarce în echipa de start, după ce a văzut din tribune cum colegii săi pierd calificarea în grupele Europa League.

Dacă FCSB e lider şi nu a mai pierdut de cinci meciuri, FC Botoşani vine după o serie de patru rezultate de egalitate consecutive, care a aruncat echipa lui Costel Enache pe locul al nouălea în Liga 1 Betano, cu şapte puncte, şase sub vicecampioana României. Fără schimbări spectaculoase în formula de start, Enache se va baza pe sclipirile lui Ongenda, fotbalistul trecut pe la PSG, dar şi pe dorinţa de revanşă a lui Sebastian Chitoşcă, mijlocaşul care nu a primit prea multe şanse la FCSB.

Anul trecut, FCSB a câştigat de manieră clară meciurile din sezonul regulat, 2-0 pe Arena Naţională şi 3-0 la Botoşani.