FOTO | Vlad, unde fugi aşa? Chiricheş, greaşeală de ÎNCEPĂTOR în Europa League. Ce a făcut la golul adversarilor

10 dec 2015 15695 afişări Stranieri

Napoli a terminat joi seară parcursul perfect din acest sezon de Europa League, obţinând a şasea victorie din tot atâtea posibile în faza grupelor, 5-2 pe teren propriu cu Legia.

Folosit titular în centrul defensivei, alături de Koulibaly, Vlad Chiricheş a marcat un gol în minutul 48, dar reuşita sa a fost anulat pentru un fault în atac comis de colegul El Kaddouri. În minutul 62, la scorul de 3-0, fundaşul român a comis o eroare mare, permiţându-i lui Stojan Vranjes, fostul fotbalist de la CFR şi Pandurii să înscrie.

Defensiva lui Napoli a fost prinsă pe picior greşit de o minge lungă trimisă de adversari, balonul a fost recuperat de Pirijovic într-o zonă puţin periculoasă, la marginea careului advers. Ce a urmat? În loc să rămână pe loc şi să acopere zona din faţa careului mic, Chiricheş a sprintat complet inutil spre un adversar care era oricum marcat de coechipier. În spaţiul lăsat liber de el, Pirijovic a pasat pentru Vranjes, iar mijlocaşul a înscris cu un şut fără speranţe pentru Gabriel.

În minutul 79, Chiricheş a fost schimbat cu Luperto, în momentul în care echipa sa conducea cu 4-1.