Chiricheş şi Băluţă, singurii români rămaşi în Europa League. Andrei Ivan, out. Rapid Viena, răpusă de Inter Milano

22 feb 2019 1221 afişări Stranieri

Echipa lui Andrei Ivan, Rapid Viena, nu a avut nicio şansă în faţa celor de la Inter Milano. Cu atacantul român titular, gruparea nerazzurra s-a distrat pe Giuseppe Meazza cu austriecii, în şaisprezecimile Europa League

Vecino a deschis tabela de marcaj la doar 11 minute după fluierul de start. Avantajul a fost dublat de Ranocchia, la şapte minute distanţă.

În repriza a doua Inter a mai marcat de două ori. Perisic şi Politano s-au înscris pe lista cu marcatorii serii.

S-a încheiat 5-0 la general, după ce în Viena gruparea lui Spalletti s-a impus cu 1-0.

Andrei Ivan a prins doar 64 de minute pe Giuseppe Meazza. A fost înlocuit de fundaşul croat de 19 ani, Muldur.

Vlad Chiricheş şi Alexandru Băluţă, singurii români rămaşi în Europa League

Vlad Chiricheş a prins primul 11 creionat de Carlo Ancelotti după mai bine de cinci luni, timp în care a fost accidentat la genunchiul stâng. Pe stadionul San Paolo, Napoli s-a impus cu 2-0 în faţa formaţiei FC Zurich în 16-imile Europa League. În meciul tur, italienii au câştigat cu 3-1 cu elveţienii, astfel scorul la general a fost 5-1, iar Napoli merge mai departe în competiţia europeană.

Alexandru Băluţă şi formaţia la care joacă, Slavia Praga, au trecut de Genk în 16-imile Europa League, după ce s-au impus în deplasare cu 4-1. Jucătorul român nu a prins niciun minut în dubla cu belgienii.

Astăzi, de la ora 14:00, au loc tragerile la sorţi pentru optimile Europa League.