Van Persie nu va uita meciul de la Cluj: "Când a ajuns mingea la el ştiam că va face asta! E cel mai frumos gol dat de mine aici"

3 oct 2012 4711 afişări Liga Campionilor

Olandezul Robin van Persie are parte de un start de vis la Manchester United, fostul jucător al lui Arsenal având deja şapte goluri în doar opt partide jucate pentru trupa lui Alex Ferguson.

"Dubla" reuşită de Van Persie în poarta lui Felgueiras a adus încă trei puncte pentru United în grupa H din Liga Campionilor, iar starul "diavolilor" a ţinut să-şi felicite colegii la finalul partidei. Wayne Rooney a pasat decisiv la ambele goluri înscrise de fostul tunar şi "decarul" lui United a primit cele mai multe complimente.

"Al doilea gol e probabil cel mai frumos înscris de mine de când am venit la United. Trebuie să-l văd din nou! Totul începe cu o pasă bună şi trebuie să-i mulţumesc lui Wayne pentru asta. Nu mulţi jucători pot da o asemenea pasă. Când mingea a ajuns la el am ştiut că poate pasa aşa... exact cum îmi doream. Am vizualizat modul în care va trimite balonul.

A fost primul meci în care am jucat împreună din primul minut şi am fost foarte mulţumiţi
", spune Van Persie, citat de The Sun.

Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă, marţi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), de echipa Manchester United, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei H a Ligii Campionilor, în care formaţia engleză a obţinut victoria cu numărul 100 în principala competiţie europeană. CFR Cluj a deschis scorul prin Kapetanos, în minutul 14, iar Manchester a întors rezultatul prin golurile marcate de Van Persie, în minutele 29 şi 49.