Surpriză de proporţii! Pochettino vrea să plece de la Tottenham dacă va câştiga Liga Campionilor: "Mă gândesc să fac ceva diferit în viitor"

9 mai 2019 2706 afişări Liga Campionilor

Tottenham s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Ajax, iar antrenorul englezilor a anunţat că va părăsi trupa engleză dacă va cuceri trofeul. Pochettino e la club din 2014 şi are contract până în vara lui 2023.

"Este greu să descriu în cuvinte ce simt acum. Cred că este una dintre cele mai importante nopţi din viaţa mea, mă refer la cum s-a încheiat meciul, la tot ceea ce s-a întâmplat în prima repriză, la ce am vrut să jucăm, cum părea că s-a dus totul de râpă după doar 3 minute.

Pentru mine, aşa cum am spus şi mai devreme, jucătorii sunt nişte eroi, le-am mai spus acest lucru, de fapt sunt supereroi. Suntem aproape de un miracol, mai ales că la începutul sezonului nimeni nu ne dădea nicio şansă. Cred că Tottenham a arătat că este echipa care merită să ajungă în finală. Va fi o finală extraordinară între două echipe englezeşti. Voi pleca de la Tottenham dacă voi pierde două finale.

În acelaşi timp, să câştigăm UEFA Champions League, ar fi fantastic. Aş închide un capitol de cinci ani şi m-aş duce acasă. Să câştigăm în aceste circumstanţe, poate că trebuie să mă gândesc să fac ceva diferit în viitor" , a spus Mauricio Pochettino.

Tottenham s-a calificat în finala Ligii Campionior, după ce s-a impus cu 3-2 (3-3, la general), pe terenul lui Ajax Amsterdam. Partida a oferit o răsturnare de scor incredibilă, asemănătoare celei din dubla Liverpool - Barcelona.

După victoria cu 1-0 din tur, Ajax pornea ca favorită, iar formaţia olandeză părea cu un pas şi jumătate în finala de la Madrid, după golurile lui de Ligt şi Ziyech, din minutele 5, respectiv 35.

Tottenham a revenit după pauză incredibil. Lucas Moura a punctat de două ori, în minutele 55 şi 59. Cu zece minute înainte de final, Ajax a ratat o şansă imensă, Ziyech trimiţând în bară cu un şut puternic din afara careului. La una dintre ultimele faze ale meciului, în minutul 90+5, Moura a făcut hatrick-ul şi a dus-o pe Tottenham în finala Ligii Campionilor.