A treia oară e cu noroc pentru Liverpool şi Jurgen Klopp! ”Cormoranii” câştigă finala britanică de pe Wanda Metropolitano şi pun mâna pe al şaselea trofeu al Ligii Campionilor din istoria clubului

1 iun 2019 7679 afişări Liga Campionilor

Încărcaţi cu sete de trofee după finala Ligii Campionilor de anul trecut, pierdută cu Real Madrid, şi după ratarea incredibilă a titlului de campioană a Angliei, în condiţiile în care a încheiat sezonul cu 97 de puncte, Liverpool s-a revanşat cum nu se putea mai bine şi a cucerit cel mai râvnit trofeu din Europa: Liga Campionilor, al şaselea trofeu de acest gen din istoria clubului.

Unde? Chiar la Madrid, oraşul echipei care i-a refuzat succesul din finala de anul trecut. Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru elevii lui Klopp. Arbitrul Skomina fruiera startul partidei, iar la 30 de secunde distanţă, Sissoko atinge mingea cu mâna în interiorul careului, acesta dorind, probabil, să dea indicaţii unui coleg aflat în spatele său. Salah a transformat, fără nicio şansă pentru Lloris, iar meciul începea, practic, de la 1-0.

Şi acum ce facem, nea Jurgen?

Fanii fotbalului din întreaga lume au trăit, preţ de câteva minute, cu impresia că acest gol va da startul unui adevărat festival ofensiv. La ambele porţi. Ei bine, nu a fost aşa, cel puţin în prima parte a jocului. Trent Alexander-Arnold a bifat următoarea ocazie notabilă în minutul 17, cu un şut puternic de la distanţă, dar mingea a trecut la un metru pe lângă poarta lui Lloris, campionul mondial, obişnuit cu astfel de meciuri.

Pe parcursul primei reprize, Liverpool a beneficiat de mai multe lovituri de la colţ, dar echipa lui Pochettino s-a apărat exemplar şi nu a mai greşit precum Barcelona pe Anfield. Robertson şi Salah şi-au încercat şi ei norocul cu şuturi de la distanţă, dar tabela a rămas intactă. Chiar şi după şutul expediat de Eriksen în peluză, la finalul primei reprize.

Odată cu partea secundă a venit şi prima mare ocazie a lui Tottenham. Dele Alli, cu faţa la poartă, a fost blocat în ultima secundă de Trent Alexander-Arnold, unul dintre cei mai buni oameni ai lui Klopp din această partidă. Nu înainte ca Salah să-şi mai încerce odată norocul cu un şut din careu, blocat de defensiva londoneză.

Jocul s-a domolit, iar ambii antrenori au mutat. Klopp l-a trimis pe Origi în teren în locul lui Firmino, nu înainte de o îmbrăţişare părintească. L-a urmat şi Milner, la trei minute distanţă. Nici Pochettino nu s-a lăsat mai prejos. L-a ridicat de pe bancă pe Lucas, omul căruia i se datorează, practic, această finală de Liga Campionilor.

Rezultatul?

S-a lăsat aşteptat. Publicul de pe Metropolitano s-a mulţumit cu acţiunile persoanale ale lui Mane. De aici a venit şi următoarea ocazie mare a meciului. Milner a tras puternic pe jos, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta unui Lloris rămas fără replică. Acţiunea s-a mutat la poarta lui Alisson.

Dele Alli şi Son s-au întrecut în ratări, Liverpool a dat senzaţie că nu mai poate ieşi din propria jumătate de teren. Lucas Moura a fost aproape de a da lovitura în minutul 80, dar colegul său din naţionala Braziliei a reţinut. Pochettino a simţit că echipa sa poate să egaleze, iar el este aproape de primul trofeu major din carieră. Şi-a suflecat mânecile de la clasica sa cămaşă neagră şi l-a scos pe Alli. Llorente a fost ultima carte a sud-americanului. Eriksen a fost aproape de a puncta din lovitură liberă, dar Alisson s-a opus din nou.

Concluzie? Inspiraţia lui Klopp a făcut diferenţa. Origi dă lovitura pe finalul partidei. Matip scoate mingea către atacantul belgian, iar acesta şutează puternic la colţul lung şi îl învinge pe Lloris, închide tabela, meciul, şi trimite cel mai important trofeu din Europa pe Anfield, pentru a şasea oară în istorie. Da, Klopp şi ai lui au intrat, în sfârşit, în istorie, după ce au pierdut ultimele două finale europene. A treia oară chiar e cu noroc.