23 nov 2017 18183 afişări Europa League
Alibec, spre Bălaşa: "Hai, te rog, lasă-mă pe mine să bat!" Răspunsul fundaşului şi ce a urmat ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Dorinţa exagerată de a-şi trece numele pe lista marcatorilor l-a împins pe Denis Alibec să facă un gest neobişnuit în meciul cu Viktoria Plzen. La puţin timp de la startul reprizei a doua, vicecampioana a beneficiat de o lovitură liberă din marginea careului advers, iar atacantul a încercat să-l convingă pe Bălaşa, executantul de drept, să-l lase pe el să şuteze.

În minutul 52, când cehii conduceau cu 1-0, Alibec a obţinut o lovitură liberă în marginea careului şi tot el a dorit să execute. Doar că în lipsa lui Constantin Budescu cel însărcinat cu executarea loviturilor libere este Mihai Bălaşa.

Totuşi, Alibec a intervenit şi l-a rugat pe fundaşul central să-l lase pe el. Camerele de filmare l-au surprins pe Alibec în timp ce îi spunea lui Bălaşa: „Hai, te rog, lasă-mă pe mine”. Atacantul nu a avut noroc şi Bălaşa a executat pe poartă, dar Hruska a scos în margine.