Cristiano Ronaldo îl depăşeşte pe Florin Andone! Un nou record personal pentru portughez

28 ian 2018 2193 afişări Fotbal Extern

După un început slab de sezon, în care a marcat, până la meciul împotriva Valenciei, doar 6 goluri în LaLiga, fiind la egalitate cu românul Florin Andone în clasamentul golgeterilor, Cristiano Ronaldo reuşeşte să atingă o bornă importantă în ceea ce priveşte loviturile de pedeapsă.

Astfel, în meciul de pe Mestalla, terminat cu victoria Realului, scor 1-4, portughezul a reuşit să transforme penalty-urile cu numerele 100 şi 101 din carieră. Atacantul de 32 de ani a deschis scorul în minutul 16, dintr-un penalty obţinut tot de el după un fault al lui Martin Montoya, urmând să dubleze avantajul madrilenilor în minutul 38, după o lovitură de la 11 metri obţinută de Karim Benzema.

Dintre cele 101 de penalty-uri transformate, 94 au fost reuşite pentru echipele de club.

În acest sezon de LaLiga, Cristiano Ronaldo a marcat 8 goluri, la care se adaugă 3 pase decisive. Lusitanul stă mult mai bine când vine vorba de golurile în Liga Campionilor, izbutind să înscrie de 9 ori în cele 6 meciuri din grupe.