VIDEO | Liverpool, ţinută în lupta pentru titlu de Origi. Salah le-a dat mari emoţii fanilor: a fost scos de pe teren cu targa! Care este starea egipteanului şi când se decide campioana în Premier League

5 mai 2019 4595 afişări Anglia

Liverpool a obţinut o victorie dramatică, sâmbătă seară, în penultima rundă a sezonului din Premier League, pe terenul lui Newcastle, scor 3-2, iar trupa lui Jurgen Klopp speră în continuare la un pas greşit al lui Manchester City care i-ar aduce titlul de campioană.

Obligată să învingă, Liverpool a început excelent joul de pe "St James Park", iar Virgil van Dijk, declarat cel mai bun jucător al sezonului, a deschis scorul pentru "cormorani" în minutul 13, graţie unei lovituri cu capul venită în urma unui corner executat de Alexander-Arnold. Newcastle a executat după doar şapte minute, prin Atsu, la o fază în care Alexander-Arnold putea vedea cartonaşul roşu pentru un henţ comis pe linia porţii.

Ayoze Perez i-a dat emoţii lui Liverpool cinci minute mai târziu, când şutul său a lovit transversala, însă Mohamed Salah a ieşit imediat la rampă şi a readus-o pe Liverpool în avantaj, după ce a reluat nemarcat din careu. A fost golul cu numărul 22 pentru egiptean în acest sezon de Premier League, care este în pole-position pentru titlul de golgheter.

După pauză, Newcastle a continuat să forţeze, nefiind mulţumită cu rezultatul. Iar golul a venit în minutul 54, Rondon punctând pentru gazde cu un şut din interiorul careului. Liverpool a obţinut toate cele trei puncte şi, implicit, rămânerea în lupta pentru titlu, în minutul 86, graţie unei lovituri de cap imparabile a lui Divock Origi, proaspăt intrat pe teren.

• Newcastle (5-4-1): Dubravka - Manquillo, Schar (90+1' Muto), Lascelles, Dummett, Ritchie - Perez, Hayden, Ki, Atsu - Rondon
  • Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Lovren (83' Milner), Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Wijnaldum (66' Shaqiri) - Salah (73' Origi), Sturridge, Mane

Emoţii pentru Salah

Victoria lui Liverpool a venit cu preţul unei accidentări a vedetei Mohamed Salah. Aflat într-o luptă pentru balon în caroul advers, egipteanul s-a ciocnit cu portarul Dubravka şi a stat minute bune întins pe gazon. Medicii l-au scos pe targă, dar, potrivit Sky, starea golgheterului nu este una atât de gravă. Salah a urmărit restul jocului de la vestiare şi va susţine un control astăzi pentru a primi un diagnostic din partea medicilor.

Titlul se decide în ultima etapă

În urma acestui succes, Liverpool revine pe primul loc, cu 94 de puncte, la două lungimi în faţa lui Manchester City, care are un meci mai puţin disputat. Formaţia lui Pep Guardiola joacă luni, de la ora 22:00, pe teren propriu, contra lui Leicester. În ultima etapă, pe 22 mai, de la ora 17:00, Liverpool primeşte vizita lui Wolverhampton, în timp ce, de la aceeaşi oră, City are nevoie de victorie pe terenul lui Brighton. În cazul în care Manchester City câştigă ambele jocuri, "cetăţenii" vor câştiga titlul în Premier League.