David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber de la Campionatele Europene de la Paris, cu un timp de 1:44.56, cel mai bun din semifinale.
În finala programată vineri, campionul în vârstă de 21 de ani va intra în bazin pe culoarul favoritului, cel cu numărul 4. Cursa este programată la ora 19:36 și va putea fi urmărită în direct la TV.
David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber de la Campionatele Europene de natație de la Paris, cu un timp de 1:44.56, cel mai bun din semifinale. Acesta va intra din nou în bazin vineri, 14 august 2026, în sesiunea de seară, pe culoarul favoritului, cel cu numărul 4.
Cursa pentru medalii va începe la ora 19:36 și va putea fi urmărită în direct la TV, pe canalele TVR 1 și TVR Sport.
Reamintim că David Popovici a câștigat miercuri, 12 august 2026, medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele europene de la Paris. Cu această ocazie, românul a stabilit și un nou record al competiției.
În dimineața zilei de joi, Popovici a concurat în seriile probei de 200 de metri liber, unde a reușit să obțină calificarea în semifinale, înregistrând doar al patrulea timp din serii, 1:46.06.
Cu toate acestea, românul nu s-a arătat îngrijorat de acest aspect și a precizat că a fost vorba despre o strategie.
„În aceste calificări mi-am permis să mă relaxez, să mă păstrez pentru probele un pic mai grele, de diseară și de mâine. Nu folosesc relaxarea ca pe o scuză. Să vă zic exact cum am sărbătorit: după interviuri am fost la premiere, apoi am inotat 1500-2000 de metri să mă refac, apoi am făcut stretching, test anti-doping, apoi am fost să mănânc, se făcuse deja 11. Am fost la masaj și m-am culcat destul de târziu. Exact așa am sărbătorit, adică deloc”, a precizat David Popovici.