Antrenorul român Cristi Chivu se află în fața unei decizii iminente, iar prestigioasa publicație italiană Gazzetta dello Sport scrie că niciodată nu s-a mai întâmplat așa ceva.
Inter Milano este lider detașat în Serie A cu 7 etape înainte de final, iar ziariștii italieni scriu că niciodată un antrenor campion nu s-a aflat în situația în care să-i expire contractul în câteva luni.
Cu 7 etape înainte de finalul acestei ediții de campionat, Inter Milano este pe primul loc în Serie A, cu 72 de puncte, 7 mai mult decât campioana Napoli. Rivala din oraș, AC Milan, are 63 de puncte.
În context, prestigioasa publicație italianăî Gazzetta dello Sport scrie despre Cristi Chivu, numit pe banca tehnică a lui Inter la începutul sezonului, că este un pariu care s-a dovedit a fi un succes.
Din acest motiv, el va fi chemat la club pentru a semna o prelungire a contractului, probabil pentru un sezon, până în iunie 2028. Discuțiile nu au început încă, dar nici nu există îngrijorări.
„Este un pas necesar: niciodată până acum un antrenor campion, tânăr sau bătrân, nu s-a prezentat la cantonamentul de vară, contractul expirând la doar câteva luni distanță”, scrie Gazzetta.
Pe cale de consecință, ziariștii punctează faptul că echipa va prinde contur, pentru sezonul viitor, conform instrucțiunilor antrenorului ales să conducă tranziția. Chivu și-a manifestat de mai multe ori dorința să întinerească lotul, cu jucători mai rapizi, care să joace mai vertical, dar a trebuit să se adapteze condițiilor.
Manu Kone, identificat ca jucătorul cheie la mijlocul terenului, a rămas la AS Roma, iar Ademola Lookman, capabil să facă daune serioase pe ambele benzi ale terenului, a fost blocat de Atalanta, chiar dacă între fotbalist și club au fost unele divergențe.
În plus, evoluția excelentă explozivă a lui Pio Esposito, care a marcat 6 goluri și a oferit 4 pase decisive numai în campionat, l-a determinat pe Cristi Chivu să păstreze, în continuare, formula cu 3 fundași, 5 mijlocași și doi atacanți.
Cu toate acestea, în funcție de ocazie și fondurile disponibile, președintele Giuseppe Marotta și directorul sportiv Piero Ausilio au de gând să aducă jucători, deoarece ambii sunt adepții unei formule de echipă cu 4 fotbaliști în linia defensivă, alți 3 în fața lor, și doi jucători de bandă care să susțină singurul atacant.
În această situație, se încearcă transferul lui Moussa Diaby de la Al-Ittihad și renunțarea la Bastoni. Lucrurile se complică în momentul în care se ajunge la Calhanoglu. El mai are contract cu Inter până în vara lui 2027, este dorit în Turcia natală, dar Chivu nu are de gând să renunțe la serviciile lui.