Una caldă, alta rece. Simona Halep şi Irina Begu au fost eliminate în proba de dublu de la Madrid

8 mai 2019 8309 afişări Tenis
Simona Halep şi Irina Begu au fost eliminate în optimile de finală ale probei de dublu de la Madrid, de principalele favorite - Barvora Krejcikova şi Katerina Siniakova, scor 3-6, 3-6.

În primul act, tenismenele din România au pierdut pentru prima oară pe propriul serviciu la scorul de 2-2, însă au făcut re-break imediat. Cehoaicele şi-au demonstrat statutul de favorite şi au făcut încă două break-uri până la finalul setului. Actul secund s-a desfăşurat într-o manieră similară, iar Krecjikova şi Siniakova s-au calificat în sferturile probei de dublu de la Madrid, unde vor întâlni cuplul format din Gabriela Dabrowski şi Yi-Fan Xu.

Pe tabloul de dublu de la întrecerea din Spania rămân două românce. Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu le vor întâlni, joi, pe Jelena Ostapenko şi Vera Zvonareva, în faza sferturilor. În primul tur, Halep şi Begu au trecut de Darija Jurak şi Raluca Olaru.

Simona Halep continuă la simplu

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid după o victorie entuziasmată în faţa jucătoarei din Slovacia Viktoria Kuzmova (46 WTA), scor 6-0, 6-0, în care i-a lăsat adversarei mai puţin de 15 mingi câştigate. Românca (27 de ani, 3 WTA) o va întâlni pe Ashleigh Barty (23 de ani, 9 WTA), în sferturile de finală ale turneului Premier Mandatory de la Madrid.

Simona Halep şi Ashleigh Barty s-au mai întâlnit de trei ori de-a lungul carierei. Românca s-a impus în primele două, ambele desfăşurate în 2018, în semifinalele turneului de la Montreal, 6-4, 6-1, şi în optimile de la Cincinnati, scor 7-5, 7-4, dar a pierdut cea mai recentă dispută, din ianuarie 2019, scor 4-6, 4-6, în optimile turneului de la Sydney. Partida dintre cele două tenismene se va juca joi, la o oră care se va stabili ulterior.