17 mai 2018 18137 afişări Comentează şi tu Tenis
Simona Halep şi-a aflat viitoarea adversară: o jucătoare obişnuită cu meciurile în nocturnă la Foro Italico. Când are loc partida Foto: Cezara Paraschiv / Roma

Simona Halep reia lupta la Foro Italico, vineri, de la ora 20:30, împotriva reprezentantei Franţei, Caroline Garcia, după ce nu a fost nevoită să joace nici măcar un punct în optimi.

Liderul mondial a beneficiat, joi, de abandonul americancei Madison Keys (detalii AICI). De partea cealaltă, Caroline Garcia a stat pe teren o oră şi 33 de minute şi a învins-o cu 6-1, 7-6(7) pe campioana de la US Open, Sloane Stephens. Franţuzoaica are un avantaj în faţa Simonei: a jucat deja o partidă în condiţii de sesiune de seară în capitala Italiei. În plus, Garcia are o serie fantastică în acest start de sezon european de zgură - semifinale consecutive jucate la Stuttgart şi Madrid - în cele două turnee pe roşu în care condiţiile de joc seamănă cel mai mult cu hardul.

Favorita şapte a turneului nu a pierdut încă set la această a 75-a ediţia a competiţiei de la Roma, însă Halep porneşte favorită clară. Românca are avantaj în meciurile directe, 3-1, însă aceasta va fi prima întâlnire pe zgură dintre cele două.

În afara calităţilor incontestabile pe zgură şi a motivaţiei de a-şi păstra poziţia de lider mondial înainte de Roland Garros, Simona Halep are avantajul de a fi învins-o pe adversara de vineri în cel mai important meci direct. La final de 2017, la Singapore, la finalul unui sezo superb pentru franţuzoaică, Halep a câştigat clar, scor 6-4, 6-2, meciul din faza grupelor.