Simona Halep pierde primul loc în clasamentul mondial: domnia se încheie într-o săptămână. Petra Kvitova a trecut la pas de Ashleigh Barty, către semifinalele AO

22 ian 2019 15046 afişări Tenis
  • Petra Kvitova s-a impus în faţa lui Ashleigh Barty, scor 6-1, 6-4, marţi dimineaţă, s-a calificat în semifinale la Australian Open 2019 şi o va depăşi, de luni, pe Simona Halep în clasamentul mondial, după 64 de săptămâni petrecute de româncă pe prima poziţie (dintre care 48 consecutive).
  • Învinsă în optimi la Australian Open 2019, Simona Halep a pierdut prima poziţie în clasamentul mondial, însă nu ştie sigur ce loc va ocupa în ierarhia mondială la finalul primului turneu de Mare Şlem al anului: Petra Kvitova este prima jucătoare care o depăşeşte matematic pe româncă, însă aceasta ar putea coborî şi mai mult, în funcţie de rezultatele de mâine.

După şapte ani şi o cumpănă imensă a vieţii, Petra Kvitova revine într-o semifinală de turneu de Mare Şlem. Sportiva din Cehia nu a stat la discuţii cu favorita gazdelor, Ashleigh Barty, apelând la artileria grea de la primul punct al meciului: a năruit visul Australiei de a avea din nou, după 35 de ani, o sportivă în semifinale, cu 25 de lovituri câştigătoare, 10 atacuri reuşite la fileu din 14, trei mingi de break convertite din cinci.

Joi, în sferturi, Petra Kvitova o va înfrunta pentru un loc în semifinale pe americanca Danielle Collins.

► VICTORIE PETRA KVITOVA. Sportiva din Cehia pune punct partidei în 68 de minute, scor 6-1, 6-4.

►Break-ul vine în game-ul cu numărul 9 pentru Kvitova. Sportiva din Cehia va servi pentru victorie.

► Petra Kvitova este în misiune! Barty îşi procură minge de break, dar Kvitova trimite imediat doi aşi pentru a tranşa situaţia complicată. game-ul se prelungeşte, dar Barty nu mai vede o a doua minge de break. Vă vine să credeţi sau nu, secretul pentru forma Kvitovei este faptul că nu s-a antrenat în ziua liberă de-a lungul acestui Australian Open. Asta pentru că, în săptămâna dinainte, câştigase la Sydney şi a simţit nevoia de a-şi păstra forţele pentru duelurile oficiale.

► Barty trece un examen important la serviciu, în start de set doi, apărându-şi lansarea şi trecând, în premieră, în faţă pe tabelă. Tribuna se animă instantaneu.

► Simona Halep, la un pas să piardă numărul unu mondial: Kvitova a pus capăt primului set, 6-1, în 27 de minute! 12 lovituri câştigătoare, 11 greşeli neforţate - cehoaica face şi deface jocul pe centralul Rod Laver.

► Kvitova este într-o dispoziţie de joc incredibilă şi, în 23 de minute, ajunge în postura de a servi pentru manşa întâi. 5-1.

Start excelent de meci pentru Kvitova: eficientă în primul game pe lansare, agresivă, Kvitova a convertit a treia minge de break avută în start de meci, pentru un 2-0 emfatic pe tabelă. Game-ul al treilea este o provocare: Barty forţează rebreak-ul, Petra anulează prima minge de break cu un raliu de 13 puncte care le-a tăiat răsuflarea spectatorilor aflaţi în tribunele Rod Laver Arena. Chiar dacă mai trece odată pe la egalitate, fiind întoarsă de Barty, dubla câştigătoare de Wimbledon a închis cu servă de nereturnat game-ul, distanţându-se la 3-0 pe tabelă. A lovit deja decisiv de 7 ori.

10:30 Startul sesiunii de seară a fost amânat cu aproximativ o jumătate de oră din cauza meciurilor lungi dintre Stefanos Tsitsipas şi Roberto Bautista Agut, respectiv Danielle Collins - Anastasia Pavlyuchenkova.

Dacă se va impune în cel de-al doilea sfert de finală de pe tabloul de simplu feminin, Kvitova, una dintre cele mai bune prietene ale Simonei în circuit, o va depăşi automat pe Halep, neavând însă asigurată matematic şi prima poziţie, în condiţiile în care, miercuri, va intra pe teren Naomi Osaka, pentru duelul cu Elina Svitolina. În cazul unei victorii a niponei, aceasta, cu rezultat identic cu al Kvitovei la Australian Open 2019, este în faţă, iar Svitolina ar avea şansa de a o depăşi şi ea pe Kvitova, în finală.

Locul şase în clasamentul mondial, Kvitova a câştigat toate cele trei partide anterioare contra australiencei Ashleigh Barty, a 15-a în lume în acest moment. Sportiva din Cehia s-a impus la limită în finala de la Sydney, în urmă cu zece zile, după ce pierdea clar primul set: 1-6, 7-5, 7-6(3).

Petra Kvitova încearcă să îşi egaleze cel mai bun parcurs la Australian Open (semifinală în 2012), dar şi să revină pe tabloul ultimelor patru la un Grand Slam pentru prima dată după Wimbledon 2014, turneu pe care l-a şi câştigat.

Chiar dacă în ultimele două partide a împins-o de fiecare dată în decisiv pe Kvitova, Barty are o mare presiune pe umeri: ultima ediţie de Australian Open la care o reprezentantă a gazdelor a atins faza semifinalelor a fost 1984, cu Wendy Turnbull. Ashleigh şi-a corectat deja cel mai bun parcurs al carierei la un turneu de Mare Şlem şi va fi marea favorită a tribunei în acest meci, însă cei 35 de ani de lipsă de rezultate ale favoritelor gazdelor riscă să o strivească sub greutatea lor.