Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Se îngroașă gluma: Serena s-a retras și de la Cincinnati din cauza problemelor fizice! Simona Halep devine favorită 2

Se îngroașă gluma: Serena s-a retras și de la Cincinnati din cauza problemelor fizice! Simona Halep devine favorită 2

Americanca a declarat forfait pentru turneul Premier 5 care se desfășoară în această săptămână la Cincinnati.
Alexandru Tăcină
Se îngroașă gluma: Serena s-a retras și de la Cincinnati din cauza problemelor fizice! Simona Halep devine favorită 2

Serena Williams, liderul mondial din tenisul feminin, a luat o nouă dezicie dezamăgitoare pentru fanii ei: americanca a declarat forfait pentru turneul Premier 5 care se desfășoară în această săptămână la Cincinnati (SUA)! După ce a câștigat titlul de la Wimbledon, pe 9 iulie (7-5, 6-3 în finală cu Kerber), Serena nu a mai jucat decât la turneul olimpic de la Rio, pierzând suprinzător în turul al treilea (4-6, 3-6 cu Elina Svitolina). Problemele au început pentru americancă în luna iulie, la Montreal, acolo unde s-a retras de asemenea înaintea competiției, din cauza durerilor la umăr.

Aceeași accidentare la umăr îi dă bătăi de cap Serenei, iar tenismena în vârstă de 34 de ani nu poate acumula meciuri în picioare înaintea turneului de Grand Slam de la US Open (29 august – 11 septembrie). În același timp, retragerea Serenei de la Cincinnati nu poate decât să o bucure pe Simona Halep (4 WTA), sportiva din Constanța devenind în acest moment a doua favorită la cucerirea trofeului. Conform noului tablou de concurs, jucătoarea cu cele mai mari șanse de a triumfa la turneul dotat cu 2,5 milioane de dolari este Angelique Kerber (Germania, 2 WTA).

Deținătoarea a 22 de titluri de Grand Slam nu se înscrisese inițial la Cincinnati, dar a solicitat un wild-card pe ultima sută de metri. Serena a efectuat o sesiune de antrenament în urma căreia s-a convins că nu este pregătită pentru a disputa un meci oficial. Williams, campioana en-titre a turneului american (6-3, 7-6 în finală cu Halep) a declarat: „Inflamația de la umăr îmi pune probleme în continuare, dar abia aștept să revin pe teren, cât mai curând posibil”

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Soția lui Lucian Popa, ATAC la Ramona Micu! I-a spus adevărul în față: Ce ați făcut cu băieții acolo… ceva de...
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro