Se anunţă o candidată serioasă pentru trofeul de la Doha. Prim set incredibil reuşit la debutul său la Qatar Open: "Nu am mai avut o asemenea serie de victorii de nu ştiu când. Sunt fericită!"

13 feb 2018 4656 afişări Comentează şi tu Tenis

Petra Kvitova leagă victoriile în tenisul feminin: după ce la St. Petersburg a câştigat al 21-lea titlu al carierei, iar în FED Cup a contribuit cu două puncte la calificarea Cehiei în semifinale, marţi jucătoarea în vârstă de 27 de ani a impresionat câştigând 24 dintre cele 28 de puncte ale primului set în meciul său de debut de la Doha, împotriva turcoaicei Cagla Buyukakcay. Numărul 21 mondial s-a impus cu 6-0, 6-3, în 56 de minute.

Culmea, două dintre cele trei game-uri adjudecate de Buyukakcay au fost break-uri, însă chiar şi aşa, Kvitova a ajuns la opt victorii consecutive pe circuit şi se anunţă mare favorită la trofeu.

"Nu am mai avut o asemenea serie de victorii de nu ştiu când. Sunt fericită. Este un program încărcat pentru mine, dificil. Am ajuns aici abia ieri. Am dormit puţin, foarte greu. Aşa că nu m-am gândit prea mult la tenis. Probabil de aceea a părut că am jucat atât de degajat, chiar şi cu tot soarele şi acel vânt. Nici nu ştiu cum am făcut-o - se pare că pur şi simplu mi-a intrat", a declarat Kvitova la conferinţa de presă.

34 de lovituri câştigătoare a trimis Petra Kvitova pe lângă Cagla Buyukakcay

Kvitova are parte de un super-duel în turul doi: o înfruntă pe Agnieszka Radwanska (33 WTA), cea care a trecut, luni, cu mari emoţii de Mona Barthel (75 WTA). Poloneza a jucat un decisiv de 64 de minute şi a avut nevoie de zece mingi de meci pentru a se califica în şaisprezecimi - scor 3-6, 6-3, 7-5.