"M-am uitat la antrenorul meu şi i-am spus - ei bine, probabil astăzi îmi voi lua prima dată un dublu bagel". Continuarea a dus-o la o victorie de Top 10

9 oct 2015 7031 afişări Tenis

Elveţianca Timea Bacsinszky (26 ani, 17 WTA) a fost convinsă că o aşteaptă cea mai drastică înfrângere a carierei, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing, după ce Sara Errani a câştigat primele opt game-uri ale duelului direct, programat vineri dimineaţă. În schimb, jucătoarea din Ţara Cantoanelor a ajuns la o victorie de Top 10 WTA, după ce a întors spectaculos soarta meciului, asigurându-şi prezenţa în careul de aşi, încheind astfel o serie de patru turnee în care a cedat în primul tur.

Semifinalistă la Roland Garros şi sfertfinalistă la Wimbledon, Bacsinszky a avut un prim set de coşmar în faţa italiencei Sara Errani, cu doar 11 puncte câştigate: Timea a contat doar în game-ul din debut, la retur, atunci când şi-a oferit trei mingi de break. Errani a salvat jocul şi apoi a defilat, închizând manşa în 28 minute. Pasa proastă a elveţiencei a continuat şi în startul setului doi, italianca câştigând din nou contra serviciului, dar momentul de cotitură a venit la 6-0, 2-0 şi minge de game pentru adversară: "M-am uitat la antrenorul meu şi i-am spus - ei bine, probabil astăzi va fi acea zi în care îmi voi lua prima dată un dublu bagel. Eram pregătită pentru asta", a explicat la finalul partidei Bacsinszky, potrivit  agenţiei de presă AP.

Descărcarea elveţiencei a funcţionat în favoarea sa: a câştigat nouă din următoarele 10 game-uri şi s-0a impus 0-6, 6-3, 7-5, după două ore şi 13 minute.

Meciul din semifinale, Timea Bacsinszky (17 WTA) - Ana Ivanovic (15 WTA) va avea o încărcătură aparte: învingătoarea va intra în Top 10 de luni. Pentru elveţiancă, intrarea între cele mai bune zece jucătoare din lume ar fi o premieră, personal best-ul său fiind poziţia a 13-a, atinsă la începutul lunii august.

Bacsinszky a explicat cu umor de ce se simte bine în turneele chinezilor, acolo unde la începutul anului a jucat finală, la Shenzhen (pierdută 2-6, 2-6 în faţa Simonei Halep): este născută pe 8 iunie, iar cifra opt este una cu noroc în China - "ok, Federer are mai mulţi de opt, 8.08.81".

Bacsinszky este în cărţi pentru calificarea la Turneul Campioanelor, acolo unde ar putea fi adversară periculoasă pentru jucătoarele deja calificate, în condiţiile în care, în 2015, elveţianca a strâns trei victorii în faţa jucătoarelor de Top 10.