LIVE BLOG | Halep, eliminată de Mladenovic în turul trei la Indian Wells! Simona a ratat o groază într-un meci de groază

14 mar 2017 19332 afişări Comentează şi tu Tenis
LIVE BLOG | Halep, eliminată de Mladenovic în turul trei la Indian Wells! Simona a ratat o groază într-un meci de groază 14 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/16193270/2/hale.jpg
  • Simona Halep (4 WTA) a fost învinsă de Kristina Mladenovic (Franţa, 26 WTA) în turul al treilea al turneului Premier Mandatory de la Indian Wells, scor 3-6, 3-6.

Simona Halep nu are forţa să revină şi pierde cu scorul de 6-3, 6-3 în faţa unei jucătoare aflate în mare formă, Kristina Mladenovic! În ciuda scorului clar cu care s-a impus franţuzoaica, meciul a fost unul echilibrat, însă diferenţa s-a făcut la şansele de break irosite de a 4-a favorită. Halep a reuşit doar trei break-uri din 22 de ocazii - o statistică uluitoare pentru acest nivel! În schimb, Mladenovic a avut un procentaj decent la retur, de 50%, convertind 6 mingi de break din 12.

Kiki a fost mai tare decât Simona din punct de vedere psihic, dar şi fizic! Halep nu a putut să forţeze în multe momente importante, din cauza problemei care, se pare, încă îi afectează piciorul stâng. Darren Cahill a sfătuit-o pe constănţeancă, într-o pauză de odihnă, să-şi menajeze genunchiul... Iar atunci când nu joci la capacitate maximă, e imposibil să învingi o "fiară" precum Mladenovic, care în ultima luna a câştigat un titlu, la Sankt Petersburg, şi a jucat o finală în circuitul WTA - la Acapulco.

Lupta a fost aprigă în primul set, iar Halep se afla într-o situaţie favorabilă după o jumătate de oră, având 3-2 cu break. Românca şi-a pierdut apoi din consistenţă, iar Mladenovic a prins curaj, adjudecându-şi actul după o serie de 4 game-uri consecutive. Deşi s-a chinuit să-şi facă serviciul în multe rânduri, franţuzoaica a fost împinsă de Simona către linia de sosire, cu multe erori comise pe mingile de break. În setul al doilea nu a existat suspans, cu excepţia game-ului în care franţuzoaica a ratat trei mingi de meci, la 5-2, iar scorul final a fost stabilit după o oră şi 44 de minute, 6-3, 6-3.

23:50 Halep - Mladenovic 3-6, 3-5! Ce game fabulos câştigă Simona, după ce salvează trei mingi de meci ale adversarei. E adevărat că a ajutat-o şi Kiki, care a comis 5 "duble" într-un game.

23:37 Halep continuă să irosească şanse de break şi nu îşi mai poate controla nervii, aruncându-şi racheta în pământ! Prea multe ocazii ratate prea uşor de Simona, iar franţuzoaica serveşte pentru meci la 6-3 şi 5-2.

23:27 Simona nu îşi pierde definitiv concentrarea şi forţează cu serviciul, apropiindu-se la 2-3 în setul doi! Ea îl cheamă şi pe Darren Cahill în pauza dintre game-uri, iar acesta îi spune să devină mai agresivă, dar să aibă şi grijă de genunchiul la care a simţit dureri în ultima vreme.

23:15 Halep - Mladenovic 3-6, 1-2! Simona nu reuşeşte să-şi intre în ritm, deşi pune o presiune constantă cu returul. Kiki este însă mult mai curajoasă şi reuşeşte break-ul şi în acest set.

23:04 Simona pierde primul set cu 6-3, după 55 de minute! Deşi s-au disputat doar 9 game-uri, au fost multe raliuri maraton, iar franţuzoaica a fost mai agresivă în momentele cheie.

23:00 Mladenovic îi ia serviciul constănţencei încă o dată, 5-3, după o lovitură năprasnică a jucătoarei din Hexagon. Simona este dezorientată şi se aşază pe scaunul de odihnă, deşi mai e un game până la pauză.

22:55 Moment delicat pentru Simona: franţuzoaica revine de la 0-30, salvează şi o minge de break, a 14-a de astăzi a româncei, iar scorul devine 3-4, după 45 de minute!

22:50 Halep nu îşi poate valorifica break-ul, pentru că Mladenovic prinde câteva retururi violente şi egalează la 3!

22:45 Simona întoarce scorul şi conduce cu 3-2! Constănţeanca nu are probleme pe propriul serviciu, spre deosebire de Mladenovic, care nu mai rezistă şi greşeşte atacul la minge de break.

22:38 Halep - Mladenovic 1-2, după 27 de minute! Încă un game maraton pe serviciul franţuzoaicei, care se chinuie teribil, dar momentan îi face faţă Simonei. Au fost 5 mingi de break salvate de Kiki în game-ul anterior, încheiat în 10 minute.

22:23 Break pentru Halep în startul meciului, scor 1-0! Simona câştigă un game infernal, de 13 minute, după un forehand perfect, la care Mladenovic nu a avut reacţie.

22:05 Jucătoarele sunt la încălzire, ambele îmbtăcate la fel, într-un echipament Adidas de culoare albastră. Simona a câştigat tragerea la sorţi şi a decis să-şi lase adversara să servească prima.

21:45 Meciul va începe la ora stabilită, 22:00, pentru că prima partidă de pe terenul 3, dintre Davis şi Goerges, s-a încheiat rapid, cu victoria americancei, scor 6-1, 6-4. Astfel, potenţiala adversară a Simonei din optimi este Lauren Davis, locul 38 mondial.

21:25 Halep are mai mulţi susţinători decât Mladenovic la Indian Wells şi sperăm că publicul va conta şi astăzi, aşa cum s-a întâmplat şi la meciul cu Vekic: "Sunt fericită că am avut atât de mulţi suporteri români în tribune, i-am auzit mereu susţinându-mă şi mi-au dat energie. Ei mă apreciază şi vin mereu să mă susţină. Nu mi-aş putea dori nimic mai mult şi aş vrea să le mulţumesc pentru acest lucru", a fost declaraţia de dragoste pe care Simona le-a făcut-o românilor, după calificarea în turul 3, la conferinţa de presă.

21:10 Am identificat şi motivul pentru care Simona este extrem de relaxată! Ea a ieşit în oraş înaintea meciului, iar un domn misterios, nu doar că a binedispus-o, dar se pare că i-a cumpărat şi ceva de băut. Nu cunosc identitatea tânărului din imagine, dar aştept informaţii care pot duce la descoperirea ei.

20:55 Unul dintre cititorii noştri fideli, Toma, a postat o analiză interesantă în secţiunea de comentarii: "Pentru a câştiga, Simona trebuie să pună în teren primul serviciu şi s-o ţină pe Kiki numai în spatele liniei de fund, s-o scoată din ritm şi mai ales să stea cu curaj în teren, să preia din forţa mingilor franţuzoaicei. Astfel, Kiki va evita să mai pună scurtele slice. Trecerea în defensivă îi va fi fatală, Kiki va veni peste ea lăsând-o fără soluţii. Fizic e un dezechilibru de forţe, totuşi, cine impune ritmul şi are iniţiativa câştigă".

20:40 Buna seara, fani ai tenisului! Ne aşteaptă un meci de care pe care, într-o atmosferă incendiară atât la propriu, cât şi la figurat! Dacă în România avem o vreme ploioasă, în deşertul californian de la Indian Wells sunt 33 de grade Celsius. Bineînţeles că Simona este avantajată de aceste condiţii, constănţeanca devenind imună la temperaturile ridicate datorită ieşirilor dese pe plaja din Mamaia. Eu sunt Alex Tăcină şi vă invit să comentăm împreună înaintea, în timpul şi după jocul dintre Halep şi Mladenovic.

Adversara Simonei se află în cea mai bună formă a carierei

Halep se află în faţa unui meci dificil, contra franţuzoaicei Mladenovic, iar constănţeanca trebuie să joace un tenis de nivel înalt pentru a obţine victoria! Adversara Simonei traversează o perioadă extraordinară, venind după un titlu câştigat la Sankt Petersburg în luna februarie, primul al carierei, dar şi după o finală atinsă în martie la Acapulco. În tot acest timp, Halep a absentat din circuit, pentru a se recupera după o accidentare la genunchi, iar tratamentul a avut succes.

Halep: "Returnez bine şi trebuie să am încredere"

Simona este conştientă de faptul că partida are un grad mare de dificultate, însă spune că nu se simte sub presiune: "O cunosc destul de bine pe Mladenovic, joacă bine în momentul ăsta. Ea a câştigat un turneu, a făcut o finală, eu am stat vreo patru-cinci săptămâni, aşa că nu va fi uşor. Însă nu am nimic de pierdut, vreau doar să fiu sănătoasă şi să încerc să joc cât de bine pot. În opinia mea, returnez foarte bine şi trebuie să am încredere", a declarat numărul 4 mondial la Digisport.

Franţuzoaica a învins-o de două ori pe Simona

În runda precedentă, Simona a reuşit să convingă, trecând de croata Donna Vekic (86 WTA) cu 6-4, 6-1. Kristina nu a avut nici ea emoţii şi a învins-o pe Annika Beck (Germania, 61 WTA), scor 6-0, 7-5. Halep şi Mladenovic s-au mai confruntat de trei ori până acum, iar istoria meciurilor directe este, în mod surprinzător, de partea sportivei din Hexagon. Aceasta a câştigat cu 7-6, 6-4 la Paris 2014 şi cu 2-6, 6-0, 7-6 la Birmingham 2015, în timp ce Simona s-a impus la Cincinnati 2015, scor 7-5, 5-7, 6-4.

Dacă trece de obstacolul de astăzi, Halep va avea şansa să întâlnească în "optimi" o jucătoare mai accesibilă decât Mladenovic! Ar urma o întâlnire cu câştigătoarea meciului dintre Julia Goerges (Germania, 50 WTA) şi Lauren Davis (SUA, 38 WTA).