LIVE BLOG Australian Open, ziua a 7-a | Halep este în sferturile de finală unde va juca cu Makarova. Simona a învins-o pe Wickmayer cu 6-4, 6-2. Begu a pierdut dramatic în optimi, cu Bouchard

• Simona Halep (3 WTA) s-a calificat în sferturile de finală la Australian Open, după ce a învins-o pe Yanina Wickmayer (80 WTA) cu 6-4, 6-2. Simona o va întâlni în sferturi pe Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 10
  • Irina Begu (42 WTA) a pierdut meciul din optimile Australian Open, 1-6, 7-5, 2-6 cu Eugenie Bouchard, favorita 7, după două ore și 10 minute de joc
  • Horia Tecău/Lucie Hradecka au fost eliminați în primul tur, la dublu mixt, de perechea Andreja Klepac/ Chris Guccione cu 6-1, 7-5. Horia continuă însă la dublu masculin, unde s-a calificat în optimile de finală

15 :35 Cu victoria lui Murray se termină și ziua a 7-a la Australian Open. Ne vom întâlni mâine, în ziua a 8-a, când le vom ține pumnii lui Horia Tecău și lui Florin Mergea. La dublu, în turul 3, Tecău/ Jean Julien Rojer [6] vor întâlni perechea Eric Butorac/ Sam Groth [12], iar Mergea/ Dominic Inglot [14] vor avea un meci dificil cu principalii favoriți, frații Bryan

15 :30 Murray servește perfect și se califică în sferturile de finală ale competiției

15 :15  Meci frumos pe arena Rod Laver, cu frumoase întoarceri de scor. Dimitrov s-a distanțat la 3-0 și 5-3, ca Murray să revină senzațional și să egaleze la 5.  Bulgarul nu reușește să își câștige serviciul și Murray conduce cu 6-5 și servește pentru calificarea în sferturile de finală

14 :50 Dimitrov face un meci senzațional. Conduce cu 4-1 în setul 4 și este aproape de a trimite meciul în decisiv

14 :25 Murray reușește să câștige setul 3 și face 2-1, la general. Începe setul 3 și Dimitrov este la serviciu

14 :00 Rezumatul zilei a 7-a la Australian Open: 4 jucătoare din SUA în optimi și 2 din Rusia în sferturi

13:40 Murray irosește patru șanse de break în game-ul al patrulea din setul trei. Își câștigă serviciul și conduce cu 3-2.

13:30 Australianul Nick Kyrgios s-a calificat în sferturi, după ce l-a învins pe Andreas Seppi (Italia) cu 5-7, 4-6,6-3, 7-6 (5), 8-6. El va juca cu învingătorul dintre Murray și Dimitrov.

13:15 Meciul pe Rod Laver Arena este echilibrat. Dimitrov a reușit să câștige setul secund la tie-break, 7-6 (5) și relansează partida. „Murray ar trebui să fie supărat. L-a lăsat pe Dimitrov să intre în meci. Dar felicitari lui Grigor pentru efortul pe care îl depune”, spune Goran Ivanisevic, cel care comentează partida, pentru BBC

12:40 Murray a câștigat primul set cu 6-4

12:16 Horia Tecău a fost eliminat în primul tur la dublu mixt la Australian Open. Cu o nouă parteneră, Lucie Hradecka (Cehia), Horia a fost eliminat de perechea Andreja Klepac/ Chris Guccione cu 6-1, 7-5. Tecău continuă turneul la dublu masculin, acolo unde alături de de olandezul Jean Julien Rojer e calificat în optimile de finală

12:15 Dimitrov începe în forță meciul, reușește break-ul și se distanțează la 3-1. Nu reușește să-și păstreze serviciul și Murray face rebreakul, 3-2

12:00 Începe ultimul meci al zilei la Australian Open. Andy Murray, cap de serie numărul 6, va juca pe Rod Laver Arena cu Grigor Dimitrov, cap de serie numărul 10.

11:45 Halep este neînvinsă în acest an. 9 meciuri și 9 victorii pentru jucătoarea aflată pe locul 3 în topul WTA. Și numărătoarea continuă…

11:38  „Sunt mulțumită de cum am reușit să joc astăzi, mai ales că mi-am luat revanșa în fața lui Wickmayer, care m-a învins în toate meciurile de până acum. Sunte fericită că am revenit în sferturi aici. Cred că mi-am îmbunătățit jocul în ultimii doi ani. Azi, cu Yanina am servit mai bine, am fost mai agresivă, am avut o lungime mai bună a mingii și am închis bine toate unghiurile. E bine că am terminat în două seturi, mă concentrez pe ce va urma și mă voi bucura în continuare de faptul că sunt pe teren”, a spus Simona, imediat după finalul partidei.

11:33 În optimi, Simona o va întâlni pe Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 10, care a trecut de Julia Goerges cu 6-3, 6-3.

11:30 Simona Halep se califică în sferturile de finală. Ea își câștigă serviciul și o învinge pe Wickmayer cu 6-4, 6-2.

11:25  BREAK SIMONAAAAA! Simona joacă perfect și are trei mingi de break pe serviciul lui Wickmayer. Belgianca le anulează, însă Simona reușește un retur perfect și face breakul, 5-2 și servește pentru meci

11:20  Game pentru Simona care câștigă lejer, 4-2

11:18 BREAK SIMONA! Seria break-urilor continuă. Simona stă bine în teren, returnează perfect și face break. Conduce cu 3-2 și servește pentru 4-2

11:12 Wickmayer nu o lasă pe Halep să se distanțeze și reușește rebreakul, 2-2 și setul este relansat. Belgianca urmează la serviciu

11:10  BREAK HALEP  Simona reușește breakul în debutul setului secund. 2-1 și urmează la serviciu

11:05  A început setul secund. Fiecare jucătoare și-a câștigat serviciul 1-1

10:58 Statistica primului set arată o întâlnire echilibrată între cele două jucătoare. Progresul făcut de Simona la serviciu este evident, ea reușind un procentaj de 77% al punctelor câștigătoare obținute din primul serviciu

10:45 SEEET HALEP. Simona reușește un game alb și câștigă primul set, 6-4. Wickmayer salvase în precedentul game două mingi de set. Halep a câștigat primul set din istoria întâlnirilor directe cu Wickmayer.

10:45  Simona reușește să câștige trei puncte la rând și are o primă șansă de break pe care Wickmayer o anulează cu serviciul. La fel se întâmplă și cu a doua minge de brek.  5-4 și Simona servește pentru set

10:45 Simona cere challenge pentru ultima minge și are câștig de cauză, mingea trimisă de ea, atingând linia. Ea își câștigă cu dificultate serviciul și face 5-3. Wickmayer joacă bine, agresiv și pune constant presiune pe româncă

10:38 Belgianca își face serviciul și câștigă al doilea game consecutiv. Reduce diferența la 3-4

10:38 Wickmayer reintră în set după ce reușește breakul pe serviciul Simonei, 2-4.

10:34  Halep revine senzațional de la 0-40 și fructifică a treia minge de break. 4-1 și este la serviciu. DOUĂ‚ breakuri a reușit Simona până acum

10:22 Simona se distanțează la 3-1. Își câștigă serviciul cu un as, mingea expediată având o viteză de 148km/h

10:22  BREAK Halep Simona se distanțează la 2-1. Ea urmează la serviciu

10:20  Halep își câștigă serviciul, 1-1. „Simona și-a îmbunătățit primul serviciu. Lovește mult mai puternic acum”, spune antrenorul Adrian Marcu

10:08 Începe meciul. Wickmayer e la serviciu. Belgianca a trimis prima minge în fileu! Simona are prima șansă de break, anulată însă de Wickmayer. Belgianca câștigă game-ul.

10:05 Cele două jucătoare își fac încălzirea. Halep se pregătește pentru debutul meciului

10:00 Cele două jucătoare intră pe teren. „Simona a avut o evoluție foarte bună în ultimii doi ani. A reușit să câștige 6 turnee, pe suprafețe diferite, este singura jucătoare care a reușit să se impună pe absolut toate suprafețele de joc anul trecut, și-a ridicat foarte mult valoarea și acum urmează partea cea mai grea pentru ea, pentru că trebuie să rămână acolo, în vârf”, spune Adrian Marcu (fost antrenor al Simonei), la microfonul EUROSPORT.

09:45  Ultima dată cele două s-au întâlnit în 2012, la Hobart, când a fost 6-4, 6-0 pentru Wickmayer. Celelalte două partide câștigate de belgiancă au fost în 2011, la Auckland 6-0, 6-2  și în 2011, la Turhout,  6-3, 6-2.

09:35  Simona Halep, cap de serie numărul 3, va juca pe centralul Rod Laver și va avea un meci greu cu Yanina Wickmayer. Deși se află pe locul 80 WTA, belgianca i-a dat mari bătăi de cap Simonei, pe care a învins-o în toate cele trei meciuri pe care le-au disputat. Mai mult, Halep nu a reușit să-i smulgă adversarei de azi nici măcar un set.

09:15  Ne desparte mai puțin de o oră de meciul Simonei Halep

08:30  Rafael Nadal l-a învins pe sud-africanul Kevin Anderson cu 7-5 6-1 6-4 și s-a calificat în sferturi, unde îl va întâlni pe Tomas Berdych

08:15  Cununia îi priește lui Berdych. Recent logodit cu prietena sa, în Grădina Botanică din Melbourne, Tomas s-a calificat în sferturile de finală, după ce l-a învins pe Bernard Tomic, 6-2, 7-6 (3), 6-2.

05:45 Makarova (favorita 10) joacă cu Halep în sferturi, dacă românca trece de meciul cu Wickmayer. Rusoaica a învins-o pe nemțoaica Goerges, scor 6-3, 6-2.

#Makarova reaches her 3rd #ausopen QF in 4 years after a polished 6-3 6-2 win over Goerges. Is she a title contender? pic.twitter.com/9SDDCm4pyn

05:30 „Plîng” pierde setul cu Șarapova și începe să se vadă la orizont o semifinală „Meri” Șarapova – „Simo” Halep!

#Peng fires a return long and #Sharapova, with 13 winners to her name, holds to take the opening set 6-3 #ausopen pic.twitter.com/8K2WzdpGW2

05:15 Șuai „Plîng” și-a pierdut serviciul, 4-2 pentru „Meri” Șarapova !

#Sharapova looks dialled in early on as she breaks for a 4-2 lead over #Peng #ausopen pic.twitter.com/YddEuWZWsw

05:00 Cum credeți că îi pronunță comentatorul Eurosport numele lui Shuai Peng? „Șuai Pîng!’ E același care îi spune „Meri” lui Murray!

04:40 Irina părăsește ediția din 2015 a Australian Open în faza optimilor de finală, cu un cec de 340.000 de dolari, după cea mai bună performanță reușită de ea la un Grand Slam. Rămâne regretul că se putea mai mult, pentru că Begu a revenit ireal în setul secund. Toți o vedeau victimă sigură la scorul de 6-1 și 3-0 cu dublu break pentru Bouchard, însă românca a luptat și s-a agățat de fiecare punct. Irina a făcut o serie de cinci game-uri, a câștigat setul cu 7-5, însă în decisiv a părut că a așteptat prea mult greșeala adversarei. Asta a costat-o!

04:20 Irina Begu a pierdut cu 1-6, 7-5, 2-6 în fața lui Eugenie Bouchard. „M-am dus la vestiar, m-am privit în oglindă și mi-am dat câteva palme după ce am cedat în setul doi. Astfel am reușit să revin. M-au ajutat și suporterii, mă simt bine aici”!, a spus „Barbie” după meci.

#Bouchard is the first player through to the #ausopen QF after surviving a 2nd set scare to see off Begu 6-1 5-7 6-2 pic.twitter.com/gwevUsqU7T

04:14 Ce dezamăgire pentru că Irina nu a menținut ritmul și în setul decisiv! Bouchard joacă totuși mai bine și reușește dublu break-ul, 5-2. Canadianca servește pentru meci!

04:08 Begu muncește pentru fiecare punct și strânge la 3-2!

04:02 Serviciu puternic, iar Bouchard se desprinde încă o dată, 3-1

#Bouchard consolidates the break to lead Begu 6-1 5-7 3-1. #ausopen

04:00 Begu scapă de o minge de break, o plimbă puțin pe Bouchard și vine la 2-1!

03:55 Bouchard se duce la 2-0. Hai, Irina, rămâi în meci!

03:50 Irina își pierde serviciul în debutul decisivului, 0-1, după un rever ratat!

03:43 SEEEEET IRINAAA BEGUUUU! Tremură mâna lui Genie Bouchard, care face dublă greșeală la minge de set, 7-5!. Este în totalitate meritul Irinei, care a luptat senzațional de la 1-6, 0-3, cu dublu break. Mai credea cineva?

A double fault from the #Bouchard racquet & #Begu takes the second set for 1-6 7-5. Bouchard taking a court break now pic.twitter.com/0MWUKov5we

03:37 Două puncte incredibile realizate de Begu: passing superb de rever și un as la T fac ca scorul să devină 6-5. Bouchard servește din nou pentru a supraviețui în setul doi.

#Begu serves it up to #Bouchard, fights off b.pts to take lead in 2nd set 6-5 after dropping the 1st 1-6 #ausopen pic.twitter.com/ukoklE8EXX

03:32 Două mingi de set ratate de bucureșteancă. Ce păcat, pentru că Bouchard egalează la 5.

Bouchard, fighting hard on serve, holds to lead Begu 6-1 5-5. #ausopen pic.twitter.com/PRClb6EMuI

03:29 Rebreak Bouchard, 5-4, însă canadianca va servi sub o presiune enormă

03:25 Extraordinar, Irina este o altă jucătoare și reușește break-ul pentru 5-3. Acum servește pentru a intra în decisiv. Bouchard s-a crezut câștigătoare prea devreme, iar acum privește în gol!

Genie not happy… Down 3-5 in the second against Begu. Dramatic swing in momentum #AusOpen pic.twitter.com/zRQl0xvXhk

03:12 Break Begu, 3-3! Revenire excelentă a Irinei, care preia inițiativa și închide punctele repede.

03:06 Irina face 3-2. Urmează un game important, cu Genie la serviciu.

03:00 Break Irina, în sfârșit. Pentr prima dată își scoate la rampă reverul cu două mâini, câșitgător: 1-3!

02:53 Begu nu riscă nici acum, când nu mai are nimic de pierdut. Bouchard face 3-0 și servește.

02:47 Nu se schimbă nimic: 1-0 Bouchard în setul doi.

02:43 Set Bouchard, 6-1, după 29 de minute. Deriva din jocul Irinei se vede pe tabelă: 5 mingi de break ratate din tot atâtea șanse.

.@geniebouchard only needs 29 minutes to claim the 1st set 6-1 against Romanian #Begu #ausopen pic.twitter.com/J0hQvsDsvV

02:39 Game pentru Begu cu serviciu și românca celebrează primul joc al meciului: 1-5!

02:32 Bouchard a făcut 3 duble greșeli într-un game, dar asta n-o împiedică să se distanțeze la 5-0. Irina servește pentru a scăpa de „bagel”.

02:27 Ce se întâmplă? Irina este copleșită de importanța partidei: 0-4!

2:24 Irina este nehotărâtă, rămâne în defenisvă și Genie o pedepsește: 3-0!

02:22 Break Bouchard, 2-0! Hipsterii din Centrul Vechi canadian sunt mulțumiți.

@Tennis_Canada @geniearmy_real There they are! See & hear them from the other side of the world! pic.twitter.com/I3EZlhoLMA

02:20 Irina și-a creat o minge de break pe serviciul adversarei, semn că se poate! O ratează însă și Bouchard câștigă primul game, 1-0.

02:15 Bouchard servește prima, cu soarele în față!

02:05 Intrarea jucătoarelor în templul Rod Laver. Irina strălucește la propriu.

01:55 Ne putem amuza și în puținele minute rămase până la meci. Comentatorul de pe Eurosport îi spune Andy „Meri” lui Andy Murray.

01:45 Cu 15 minute înaintea marelui meci al Irinei Begu, la Melbourne sunt 18 grade Celsius. Ziua precedentă s-a înregistrat recordul de spectatori: 81.000 de oameni în arene. Se anunță și mai mulți: politicienii din România și-au procurat bilete către Melbourne, când au aflat de performanțele Irinei și Simonei.

01:25 FILA o susține pe Irina. Sportivii care reprezintă compania de echipament sportiv dau lovitura la Australian Open. Seppi l-a eliminat pe Federer, urmează Begu pe Bouchard !

Moving on! Congrats to #TeamFila‘s @juliagoerges, @SlavaSays and @irina_begu for taking care of business on court. #AusOpen

01:10 Bouchard a decis să nu mai vorbească despre scandalul cu comentatorul australian care i-a cerut să facă o piruetă după meci. Concentrată 100% pe meciul cu Begu, dar cu zâmbetul pe buze. Dă bine la poze!

.@GenieBouchard says time to stop talking about ‘Twirlgate’: http://t.co/tHki8KmJeo #AustralianOpen pic.twitter.com/mNoyKbrupF

00:55 Pentru că nu ați știut, am hotărât să nu vă mai țin în suspans. Dacă ar avea câțiva ani mai puțin și câteva fire de păr în plus, Hogstedt ar putea fi sosia lui Hanescu.

00:45 Avem trei pronosticuri. Aștept și părerile voastre.

• Cristi Voicu, redactor ProSport: 2-1 pentru Bouchard
  • Gabriel Goța, cititor ProSport: 2-1 pentru Begu
  • Alexandru Tăcină: 2-1 pentru Begu

00:35 Cu cine seamănă antrenorul Simonei? Vă dau un indiciu: jucător de tenis important!

00:20 Tricourile „Halepeno” se găsesc acum și în magazinele Adidas din România, la prețul de 137 de lei. Cine credeți că arată cel mai bine îmbrăcat în „Halepeno”? De la stânga la dreapta: Julia Moldovan, Teo Cercel, Simona Halep, Victor Ioniță și Thomas Hogstedt. Încep eu primul: Simona, clar!

00:05 Îi vedem acum și pe membrii galeriei Genie Army, care seamănă mai mult cu niște hipsteri din Centrul Vechi.

23:50 Se va speria Irina de „Genie Army”? Nici gând! Poate doar dacă Bouchard avea fanii lui Baghdatis, care fac nebunie în fiecare an la Melbourne.

23:00 Salut, numele meu este Alexandru Tăcină și voi face noapte albă alături de voi, pentru a o susține pe Irina Begu din fața televizorului. În luna iulie am avut onoarea să stau de vorbă cu Irina, iar la finalul interviului pe care îl puteți vedea mai jos se citește dezamăgirea pe fața ei: „De fiecare data am făcut doar tur doi la Grand Slam-uri. Este un punct psihologic pentru mine”.  Begu era tristă pentru că nu le-a putut oferi românilor de la Arenele BNR o victorie, dar acum ne-a făcut pe toți să fim mândri de ea.

Ziua va fi deschisă de Begu, surpriza turneului, care o înfruntă pe marea vedetă a canadienilor, Eugenie Bouchard (favorita 7), de la ora 02:00. Munca și perseverența Irinei au dat roade la început de 2015, iar ambiția bucureștencei este cel mai mare atu în fața violenței dezlănțuite de Eugenie pe teren, o jucătoare în care federația canadiană a investit milioane de dolari.

Cele două nu s-au mai întâlnit până acum în circuit, iar Genie Bouchard spune că nu o cunoaște prea bine pe Irina Begu. Învingătoarea meciului dintre Begu și Bouchard își va asigura un cec în valoare de 340.000 de dolari, iar în sferturile de finală va juca împotriva câștigătoarei meciului dintre rusoaica Maria Șarapova (favorita 2) și chinezoaica Shuai Peng (favorita 21).

Simona Halep, cap de serie numărul 3, își va face simțită prezența pe centralul Rod Laver în sesiunea de seară, de la ora 10:00, ora României. Adversară îi va fi o jucătoare care în trecut i-a dat mari bătăi de cap, belgianca Yanina Wickmayer (80 WTA). Românca nu a câștigat niciun set în cele trei întâlniri directe cu Yanina: 6-3, 6-2 la Turhout 2010 (hard), 6-0, 6-2 la Auckland 2011 (hard) și 6-4, 6-0 la Hobart 2012 (hard). Este adevărat că în tenis în urma unei eșec îi poți „lua frica” celui care te-a învins, dar altele sunt datele problemei de această dată. Halep s-a transforma între timp și, chiar dacă Wickmayer a arătat ca un uragan în cele trei meciuri de până acum, constănțeanca știe că pleacă cu prima șansă: „Am jucat de câteva ori împotriva ei, am pierdut, dar acum e o altă poveste. Sunt pregătită să mă bat cu Yanina, care este o jucătoare puternică

Belgianca a primit însă un ajutor surprinzător înainte de meci, chiar de la antrenorul Simonei din 2014 și compatriotul Yaninei, Wim Fissette: „Cred că Yanina n-ar trebui s-o lase să-și facă jocul și să încerce să țină schimburile de mingi cât mai scurte. Nu are nimic de pierdut și trebuie să încerce să câștige. Lui Halep nu îi plac adversarele care lovesc puternic, așa cum este Wickmayer. E important să pună multă presiune incă de la prima minge. Să lovească puternic și direct, genul de joc care nu îi convine lui Halep. Romanca este favorită, dar Yanina are șanse să câstige”, a spus omul alături de care Halep a obținut cele mai importante rezultate ale carierei (finală la Roland Garros și semifinală la Wimbledon).

Dacă Simona va obține calificarea, își va asigura un cec în valoare de 340.000 de dolari și o va întâlni în sferturile de finală pe câștigătoarea meciului dintre rusoaica Ekaterina Makarova (favorita 10) și nemțoaica Julia Goerges (73 WTA).

Florin Mergea joacă pentru calificarea în sferturi la dublu, alături de britanicul Dominic Inglot, de la ora 02:00, în fața primilior favoriți, frații americani Bob și Mike Bryan.

A făcut primii pași în redacția ProSport în anul 2013, iar „universul" presei l-a fascinat din prima! Culege știri de ultimă oră, realizează live bloguri, analize, interviuri cu sportivi de top, în special din lumea tenisului, căutând părțile nevăzute ale sportului alb. După cinci ... citește mai mult