Halep, învinsă din nou de coşmarul Zhang! Simona a fost eliminată cu un scor incredibil în optimi la Beijing

6 oct 2016 40046 afişări Tenis
  • Simona Halep (România, 5 WTA) a fost învinsă de Shuai Zhang (China, 36 WTA) în optimile turneului Premier Mandatory de la Beijing, scor 6-0, 6-3, după un meci extrem de slab făcut de constănţeancă.

Simona pierde în faţa chinezoaicei pentru a doua oară în 2016

Incredibil, dar adevărat: Halep e învinsă pentru a doua oară în acest an de Zhang, ocupanta locului 36 WTA trecând cu 6-0, 6-3 de o sportivă care va urca pe locul 4 WTA începând de luni! Simona e de nerecunoscut în meciurile contra chinezoaicei, ţinând cont că românca a pierdut de asemenea fără drept de apel un alt duel cu Shuai, scor 6-4, 6-3 în primul tur de la Australian Open. Înfrângerea din Beijing a fost însă şi mai dureroasă din punct de vedere statistic, pentru că a 4-a favorită a făcut doar trei game-uri, cedând disputa după numai o oră de joc.

Halep, aceeaşi tactică sinucigaşă

Meciul pierdut la China Open a avut aceleaşi coordonate cu dezastrul de la Australian Open, tactica Simonei fiind la fel de neinspirată! Halep a ales un joc de aşteptare, în condiţiile în care ştia că Shuai e capabilă să genereze lovituri imparabile. Aşa a şi fost, iar chinezoaica s-a dezlănţuit în faţa propriilor fani, evoluând agresiv încă din primul game. Zhang a trimis torpilă după torpilă în terenul constănţencei, câştigând pe bandă rulantă game-urile dintr-un prim set care a durat 19 minute: 6-0 în faţa numărului 5 WTA!

A jucat cu sufletul doar trei game-uri

La pauza dintre seturi, Simona şi-a chemat antrenorul pe teren, iar discursul motivaţional al acestuia părea să schimbe soarta meciului. "Arată-mi sufletul mare pe care îl ai", i-a transmis Darren Cahill, Halep având imediat o tresărire de orgoliu. Românca a început ca din puşcă şi a condus cu 3-1, moment în care s-a rupt din nou filmul. Simona a ratat două mingi consecutive de 4-1, iar Zhang a prins curaj! Chinezoaica a preluat din nou iniţiativa, reuşind să producă a doua mare surpriză a zilei după o serie de 5 game-uri consecutive, scor 6-0, 6-3! Halep pleacă şi ea acasă la fel ca liderul mondial Kerber (3-6, 5-7 cu Svitolina), cele două urmând să se pregătească pentru Turneul Campioanelor.

Zhang a reuşit două premiere graţie victoriilor la Halep: prima calificare în turul doi al unui turneu de Grand Slam, respectiv primul sfert de finală atins în carieră într-un Premier Mandatory.

15:35 Nu se poate: Halep îşi pierde serviciul la 0 şi e aproape de eliminarea de la China Open! Zhang serveşte pentru meci la 6-0 şi 5-3!

15:31 Halep - Zhang 0-6, 3-4! Se prăbuşeşte din nou jocul favoritei 4, însă Halep speră că poate ieşi din această situaţie cu ajutorul lui Cahill, care vine pe teren în pauză.

15:28 Simona pierde un nou game în care a condus cu 40-15, după a şasea ei dublă greşeală! Se face 3-3, iar setul secund se complică.

15:20 Halep - Zhang 0-6, 3-2! Simona a avut două şanse de dublu break, dar Shuai le-a salvat, ajutându-se de un prim serviciu plasat excelent.

15:13 Chinezoaica punctează şi ea în manşa secundă, dar Halep rămâne pe val şi face 3-1, la capătul unui atac bine construit!

15:10 Halep - Zhang 0-6, 2-0! Se înmulţesc greşelile neforţate pentru chinezoaică, iar Simona e ajutată să-şi intre în ritm.

15:06 Halep câştigă primul game astăzi, dar e un game mare, pe serviciul adversarei: 1-0 în setul secund! Zhang începe să-şi arate limitele şi trimite un rever mult în aut.

15:02 SET pentru Shuai Zhang, scor 6-0 cu Simona Halep! Românca e dezorientată în acest moment şi comite dublă greşeală la minge de set pentru adversară. A fost un prim act mai mult decât bizar, adjudecat în doar 19 minute de outsideră.

14:56 De necrezut: Zhang are deja 5-0 în faţa româncei! Chinezoaica expediază adevărate rachete în terenul Simonei, iar constănţeanca nu are nicio replică până acum.

14:53 Halep - Zhang 0-3! Deja-vu în startul meciului de la Beijing! Chinezoaica joacă deocamdată la fel de bine precum a făcut-o şi în turul 1 de la Australian Open contra Simonei. Dar sperăm că Halep îşi va ridica nivelul cât de curând.

14:50 Halep îşi pierde serviciul, 0-2, după o dreaptă trimisă în fileu. Zhang e curajoasă şi joacă agresiv, forţând-o pe româncă să facă pasul în spate.

14:45 Zhang câştigă game-ul inagural, scor 1-0, jucând curajos primele puncte ale meciului. Urmează Halep la serviciu.

14:35 Jucătoarele şi-au făcut apariţia pe teren, a fost efectuată şi tragera la sorţi, iar Zhang va începe cu serviciul în faţa propriilor fani! Halep a câştigat tragerea la sorţi, alegând să returneze prima.

14:28 La Beijing plouă torenţial, dar nu vă speriaţi! Meciul se va juca în condiţii normale, pentru că arena centrală este dotată cu acoperiş retractabil.

14:15 Aşteptăm ca Halep să fie încurajată şi azi de fanii "chinezo-români", aşa cum s-a întâmplat la meciul cu Wickmayer! Mă întreb de unde şi-au procurat asiaticii steagurile tricolore, oare de la un celebru complex comercial din Bucureşti?

14:00 Vreţi să ştiţi ce a făcut Simona în ziua liberă de la Beijing? Ei bine, sportiva noastră a mers la un eveniment organizat de Mercedes, aşa că e posibil să urmeze o nouă lovitură de imagine dată de "Halepeno"! Ar fi încă un sponsor de talie mondială pentru Simona, alături de Hublot, Adidas, Wilson sau Vodafone!

12:35 Salutare! Începem live blogul cu o veste bună pentru Simona! Principala contracandidată la titlul de la Beijing, Angelique Kerber (1 WTA), a pierdut în mod surprinzător în optimi! Nemţoaica pe care Halep o putea întâlni în finală a fost învinsă de Elina Svitolina (Ucraina, 19 WTA), scor 6-3, 7-5. Eu sunt Alex Tăcină şi vă voi mai aduce şi alte veşti excelente, dacă rămâneţi pe www.prosport.ro.

Victoria contra Simonei i-a relansat cariera chinezoaicei

Halep se luptă cu Zhang pentru un loc în sferturile turneului de categorie Premier Mandatory, constănţeanca având ocazia să-şi ia revanşa după ce chinezoaica a eliminat-o în primul tur la Australian Open, scor 6-4, 6-3. Simona o întâlneşte pe chinezoaica în vârstă de 27 de ani pentru a trei oară în carieră, scorul meciurilor directe fiind egal, 1-1!

Cu 4 ani înaintea înfrângerii şoc de la Melbourne, Halep trecea fără probleme de Zhang în primul tur la Indian Wells, scor 6-1, 6-1. Pentru Shuai, victoria obţinută în faţa Simonei în acest sezon a însemnat o relansare a carierei de tenismenă! Chinezoaica ocupa locul 139 la începutul anului şi se gândea să renunţe la tenis, dar a revenit în top după parcursul incredibil de la Australian Open, turneu la care s-a oprit în sferturile de finală.

Halep vine după o victorie fără emoţii, Zhang s-a chinuit în turul doi

În ciuda precedentului meci pierdut cu chinezoaica, Halep e mare favorită joi, ţinând cont că vine după o calificare lejeră, 6-2, 6-2 cu Yanina Wickmayer (Belgia, 56 WTA)! De partea cealaltă, Zhang a câştigat un meci maraton în turul doi la China Open, trecând dramatic de americanca Alison Riske (60 WTA), cu 6-3, 4-6, 7-6(4). Dacă obţine calificarea în sferturile de finală, Simona va fi recompensată cu un cec în valoare de 130.000 de dolari, urmând să joace împotriva Johannei Konta (Marea Britanie, favorită 11).