Fernando Verdasco, prea puternic pentru Marius Copil în decisivul partidei din optimile turneului de la Sofia

7 feb 2019 9586 afişări Comentează şi tu Tenis
  • Finaliştii ediţiei 2018 a turneului de la Sofia au părăsit întrecerea din 2019 în primele două tururi. Joi, Fernando Verdasco, favorit 6 în acest an, a trecut într-o oră şi 45 de minute de românul Marius Copil, scor 6-2, 4-6, 6-1.
  • Miercuri, campionul ediţiei 2018, Mirza Basic, care îl învingea pe Marius Copil în finala de anul trecut, fusese învins în primul tur de slovacul Martin Klizan, scor 3-6, 7-6(5), 6-4.

Parcursul lui Marius Copil la turneul ATP 250 de la Sofia s-a oprit în faza optimilor de finală. Arădeanul, aflat în această săptămână pe locul 56 ATP, nu îşi apără finala jucată în 2018 şi va aluneca în clasamentul mondial până cel puţin pe locul 70.

Într-un meci cu mai multe greşeli decât reuşite, Fernando Verdasco şi-a impus nivelul superior exploatând reverul românului. Al 26-lea tenismen al lumii a făcut diferenţa în primul set cu patru game-uri câştigate consecutiv, iar în decisiv a câştigat ultimele cinci game-uri, beneficiind şi de două duble greşeli comise la mingi de break de către un Marius Copil din ce în ce mai dezamăgit de propriile ratări.

► GAME, SET, MECI Fernando Verdasco, 6-2, 4-6, 6-1.

Fernando Verdasco a comis şi acum dublă greşeală pe prima minge de meci avută în faţa lui Marius Copil, dar, spre deosebire de Australian Open, spaniolul a reuşit să îşi corecteze imediat eroarea, închizând conturile în punctul imediat următor.

► Marius Copil îşi pierde cumpătul, după ce greşelile se adună din nou. Verdasco obţine dublul break, tot după o dublă greşeală a românului.

► Verdasco se desprinde pe tabelă la 3 lungimi, câştigând 12 din ultimele 14 puncte disputate.

► BREAK VERDASCO, 3-1 în decisiv. Spaniolul ia avantaj în decisiv, în jocul său evidenţiindu-se reverul cu două mâini - sursa unui passing pla care Marius nu are ce face, dar şi graţie unui game slab al lui Copil. Arădeanul i-a pus pe tavă break-ul la zero cu o a doua dublă greşeală în partidă.

► Marius Copil rezolvă un game de debut pe lansare complicat în start de set decisiv cu două servicii nereturnabile, făcând uitate ratările cu dreapta şi cu reverul care i-au adus grimase de nemulţumire pe chip.

► Spaniolul va servi primul şi în setul decisiv, la fel ca în primele două. Pentru prima dată, nu cedează punct pe serviciu în game-ul inaugural.

SET, MARIUS COPIL, 6-4! Românul reuşeşte al doilea game alb consecutiv pe serviciu, chiar dacă a ratat de fiecare dată primul serviciu, împingând partida în set decisiv. Ambii jucători se îndreaptă spre vestiare, pentru un timp de odihnă departe de obiectivele camerelor de luat vederi.

► Cu as, Verdasco strânge scorul şi îl forţează pe român să servească, la 5-4, pentru a împinge meciul în decisiv.

► Marius confirmă break-ul, cu hold la zero, alimentat de doi aşi plus un serviciu nereturnabil. Românul a ajuns la 8 aşi în partidă.

► BREAK COPIL! Românul preia în premieră conducerea pe tabelă, după un game de luptă, în care momentele de frustrare s-au mutat de o parte în cealaltă a fileului. Românul a dat cu racheta de pământ după un retur ratat cu reverul la minge de break, însă roata s-a întors rapis, Verdasco a ratat ţinta pe al treilea break point, iar Copil a trecut în avantaj, 4-3.

► Marius Copil gestionează bine game-ul 6, revenind după cedarea primului punct cu as, un raliu construit cu lovituri adânci de rever şi închizând game-ul la 15.

► Partida este din nou echilibrată, cei doi jucători avansând cap la cap pe tabelă, cu hold-uri concludente. De remarcat - un drop-shot bine amortizat de Marius Copil. 6-2, 3-2 pentru Verdasco.

► Marius Copil opreşte la cinci seria game-urilor câştigătoare a lui Fernando Verdasco, bazându-se pe servicii bine plasate şi un atac inspirat la plasă. Hold la zero pentru arădean în game-ul secund al setului doi, pentru 1-1

SET, VERDASCO, 6-2. Marius Copil greşeşte în continuare şi, rămas la 0-40, nu poate salva decât două dintre cele trei mingi de set ale ibericului, cu servicii nereturnabile. Cel mai bun jucător din tenisul românesc masculin va fi nevoit să repete revenirea din primul tur, contra lui Stan Wawrinka (elveţianul a reuşit primul break tot în game-ul şase, pentru 4-2, însă acum Verdasco are o serie câştigătoare de 4 ame-uri în faţa românului). Manşa întâi s-a încheiat în 41 de minute.

► Verdasco face şi un pic de spectacol, executând un voleu înalt de rever, din săritură, în drumul spre 5-2.

► BREAK VERDASCO. Al patrulea game jucat la avantaj în acest început de meci îi este fatal lui Marius Copil. Ibericul fructifică primul break point din game, fără forţeze atacul, smulgând eroarea de la român.

► Şansă importantă ratată de Marius Copil. Fernando Verdasco are avantaj pe teren, însă game-ul său pe serviciu este presărat cu greşeli flagrante: smash ratat, dreaptă trimisă fâlfâit spre tribună, duble greşeli. Reverul arădeanului este însă contraperformant în acest moment, iar două mingi de break îi scapă printre degete elevului lui Andrei Pavel. Marius a luat iniţiativa pe primul break point, însă a ratat voleul decisiv, iar Verdasco găseşte un serviciu efeicient spre reverul lui Marius la a doua minge de break, iar în final ibericul răsuflă uşurat, cu 3-2 pe tabelă, după un game slab.

► Copil duce şi el game-ul de retur la egalitate. Ambii jucători au urcat la fileu în acest start de meci, în care frecvenţa primului serviciu este scăzută (11 puncte s-au jucat pe serviciul 2, 12 cu primul). Copil - Verdasco 1-2

► Marius salvează două mingi de break încă din primul game pe serviciu. Suprafaţa rapidă îl ajută să închidă dintr-o singură lovitură chiar şi cu serva a doua, însă semnalele trimise de Verdasco, cu retururi lungi sunt destul de clare.

► Verdasco cedează primul punct al partidei, greşind cu forehandul, însă revine cu patru puncte consecutive pentru a câştiga primul game.

14:05 Undă verde pentru partida Marius Copil - Fernando Verdasco. Jucătorii au început încălzirea. Spaniolul va servi primul

Marius Copil (56 ATP) are parte de un nou meci dificil în capitala Bulgariei, după ce l-a învins în set decisiv, în primul tur, pe Stan Wawrinka, fost număr trei mondial şi triplu câştigător în turneele de Mare Şlem, în încercarea sa de a-şi apăra finala jucată la Sofia, în 2018.

Spaniolul, cap de serie 6 la Sofia, a avut nevoie de doar 51 de minute pentru a-l învinge pe reprezentantul gazdelor, Alexandar Lazarov, scor 6-2, 6-1. Verdasco (26 ATP) a trecut cu brio testul primului meci jucat după înfrângerea dureroasă de la Australian Open, acolo unde a comis dublă greşeală la minge de meci, în tiebreak-ul setului patrua, apoi a fost învins în decisiv de croatul Marin Cilic.