Dramă la indigo pentru Verdasco, la 10 ani distanţă: KO, după blestemul dublei greşeli! La 17 ani, ea este, oficial, urmaşa Serenei Williams! Ce avans uriaş îşi asigură Halep + toate consecinţele eliminării lui Wozniacki. Ziua a 5-a de Australian Open, în 7 repere

18 ian 2019 15353 afişări Tenis

Ziua a 5-a la Australian Open 2019 a stabilit primele dueluri în faza optimilor de finală la simplu feminin şi masculin. Fernando Verdasco a fost de două ori la un punct distanţă de a furniza cea mai mare surpriză a zilei la masculin - eliminarea finalistului de anului trecut, Marin Cilic.

Derby-ul zilei s-a jucat însă la feminin şi a fost, de departe, confruntarea dintre Maria Şarapova şi Caroline Wozniacki, tranşată în decisiv de campioana din 2008 (detalii AICI). Acest meci are consecinţe imediate în clasamentul mondial: daneza va coborî de pe 3 până cel puţin pe poziţia a 9-a, Anastasija Sevastova, Ashleigh Barty, Garbine Muguruza, Serena Williams şi Madison Keys având şanse matematice importante de a o depăşi pe campioana din 2018 de la Melbourne. Asta o va coborî pe daneză pe lista capilor de serie în următoarele turnee, ea devenind o potenţială adversară în faza optimilor pentru primele patru jucătoare ale lumii. În ceea ce o priveşte pe Simona Halep, românca scapă pentru ceva timp de ameninţarea danezei în clasament: la finalul Australian Open-ului, constănţeanca va avea un avans de minim 1.906 puncte în faţa lui Caroline, chiar şi cu o înfrângere în faţa lui Venus Williams, sâmbătă, în turul trei.

ProSport vă prezintă, pe scurt, cele mai importante repere ale acţiunii, pentru a fi siguri că nu vă scapă niciun moment important sau inedit.

1. Puştoaica vine cu amendamentele în WTA şi răstoarnă ierarhii: Anisimova, omul zilei la Melbourne

Amanda Anisimova s-a calificat en-fanfare în optimile Australian Open, fără set pierdut în trei partide, imitând parcursurile lui Sloane Stephens, Petra Kvitova, Ashleigh Barty şi Angelique Kerber. Diferenţa majoră: după ce şi-a turat motoarele într-un meci atipic cu Monica Niculescu, jucând un tiebreak şi cedând alte patru game-uri în manşa secundă, tânăra americancă a surclasat două favorite, în timp ce Kvitova, Barty şi Kerber nu au avut deloc de a face cu fete de pe lista capilor de serie.

Vineri dimineaţă, Anisimova a trecut în 65 de minute, 6-3, 6-2, de bielorusa Aryna Sabalenka (cap de serie 11), campioană la Shenzhen în prima săptămână din an. La 17 ani, Amanda este prima sportivă născută în anii 2000 care accede în săptămâna a doua la un Slam, fiind totodată cea mai tânără jucătoare care ajunge în optimile unui turneu de Mare Şlem, de la Serena Williams la Roland Garros 1998 încoace. La Melbourne, ultima adolescentă ajunsă în această fază a turneului fusese Jennifer Capriati, în 1993.

Anisimova a surclasat-o cu 21-12 pe puternica Sabalenka la capitolul lovituri câştigătoare, iar la final de partidă, mezina declara sincer: "este un sentiment ireal, nu-mi vine să cred ce mi se întâmplă acum. Am jucat chiar bine azi, unul dintre cele mai bune meciuri din cariera mea. M-am pregătit pentru un meci dificil, dar am fost, totuşi, relaxată şi m-am asigurat că mă şi distrez pe teren". Campioană în 2017 la US Open, ca junioară, Anisimova spune că foarte multe s-au schimbat în jocul şi în mentalitatea sa, iar cea mai mare diferenţă o face încrederea pe care a căpătat-o în sine.

Anisimova are un joc extrem de complet pentru o sportivă de doar 17 ani. Vineri, ea a punctat cu 14 lovituri tari de pe linia de fund a terenului, distribuite egal de lovitura de dreapta şi de rever, a dat decisiv cu returul, brutal, dar are şi plusul unor lovituri de fineţe, precum scurta (pentru 5-3 în primul set), sau un lob de generic la jumătatea setului doi.

2. Blestemul dublelor greşeli la Australian Open pentru Fernando Verdasco: 2019, mai dureros ca 2009

Probabil că şi la mulţi ani după retragere, Fernando Verdasco se va trezi cu broboane de sudoare, simţind ţiuitul urechilor, mutat în coşul pieptului, asurzitor, şi cu o senzaţie de neputinţă, simţănd că dă o dublă greşeală la Australian Open. În 2009, într-o semifinală epică, Verdasco se prăbuşea, în faţa unui Nadal cu ochii în lacrimi, comiţând dublă greşeală pe a treia mingea de meci a mult mai decoratului său rival. Condusese 1-0 la seturi, egalase apoi de la 1-2, iar la 4-5, 0-40 în decisiv îi anulase lui Rafa două mingi de meci. Apoi, două servicii şi-au ratat ţinta şi totul era încheiat, după 5 ore şi 14 minute de zbatere. Verdasco a avut nevoie de luni de zile pentru a digera acel insucces.

10 Year Challenge: AO şi blestemul dublei greşeli pentru Fernando Verdasco. 2009, apoi 2019.

10 ani mai târziu, ziua de vineri, 18 ianuarie, i-a adus un episod doi al aceleiaşi drame. Controlase meciul cu Marin Cilic, finalistul ediţiei 2018, câştigase primele două seturi 6-4, 6-3, după ce lovise câştigător de 23 de ori. În setul doi, spaniolul nu a comis decât trei greşeli neforţate. Replica lui Cilic a venit ca o tornadă în setul trei, închis cu 6-1, după ce Fernando nu contase decât în acel unic game smuls, pentru 1-1: fără să câştige mai mult de două puncte în vreun alt game, Verdasco trecea linia de finiş în manşă cu doar 13 puncte în dreptul său. În setul patru însă, s-a redresat, a ajuns în tiebreak, iar după o primă minge de meci anulată de serva letală a croatului, fost campion la US Open, Verdasco s-a aşezat la 8-7 la linia de serviciu, pentru a închide meciul, pe propria lansare. După un meci întreg în care servise impecabil, a venit dubla greşeală, a patra per total în meci. Cilic a evadat spre un 10-8 norocos în tiebreak, apoi, în start de set cinci a valorificat a treia minge de break pentru a-şi construi un avantaj de 3-0.

Dacă vă imaginaţi că Verdasco nu mai avea loc pentru şi mai mult ghinion, vă înşelaţi. La 4-2, Cilic a revenit de la 0-40 pe serviciu, într-un game început de el cu două duble greşeli. Croatul a pus punct partidei, scor 4-6, 3-6, 6-1, 7-6(8), 6-3 în 4 ore şi 18 minute.

3. Suta, o dată la AO 2019 pentru Federer. Suta, de două ori la AO 2019 pentru Federer. Vine şi a treia?

Până să ajungă să lupte cu trofeul pe masă pentru titlul cu numărul 100 al carierei, Roger Federer pare deja setat pe 100. Dacă în primul meci elveţianul a câştigat exact 100 de puncte în partidă, vineri, "Mister Perfect" a jucat meciul cu numărul 100 pe Rod Laver Arena, cel mai titrat campion al tenisului având doar 10 partide disputate pe o altă arenă la Melbourne.

Cu o asemenea cifră în statistică, nu mai e de mirare declaraţia lui Sloane Stephens, după ce a obţinut, vineri, victoria cu numărul 200 în carieră: "E bine cu 200, dar... Roger Federer are 12.000 de victorii, aşa că..."

Cu acoperişul tras, Federer l-a surclasat pe americanul Taylor Fritz, în vârstă de 20 de ani, iar victoria sa, cumulată cu meciul autoritar făcut de Rafael Nadal în faţa unui alt reprezentant de top al NEXTGen, Alex de Minaur, întăreşte ideea că tânăra generaţie nu poate reprezenta o provocare reală, în Grand Slam-uri, pentru cei trei granzi din garda veche, toţi trecuţi deja de 30 de ani. De altfel, Nadal şi Federer au acces în optimile Australian Open 2019 fără set pierdut.

4. Kerber, precisă şi iute la aniversare

În ziua în care a împlinit 31 de ani, Angelique Kerber a închis programul pe Rod Laver Arena cu o victorie în 58 de minute în faţa lui Kimberly Birrell, 6-1, 6-0. Australianca a punctat pe tabelă doar în game-ul patru al manşei inaugurale, Kerber evadând apoi spre optimi cu serie de nouă game-uri consecutive. 30 de greşeli neforţate i-a făcut cadou Birrell, surclasată la toate capitolele de nemţoaica aflată în cursă pentru apărarea punctelor aferente semifinalei jucate în 2018 la 'Openul Vesel'.

5. Tiafoe, mândria americanilor

Frances Tiafoe a câştigat, vineri, singurul duel al unor sportivi din afara listei capilor de serie în şaisprezecimile tabloului masculin. Călăul lui Kevin Anderson a trecut de italianul Andreas Seppi, scor 6-7(3), 6-3, 4-6, 6-4, 6-3, în 3 ore şi 17 minute. Câştigând 8 din 10 puncte cu primul serviciu, dar şi 21 de puncte la fileu - faţă de 8 ale italianului, Tiafoe a reuşit 56 de lovituri câştigătoare, greşind neforţat de 49 de ori. Interesant este că ambii jucători au avut bilanţ pozitiv, Seppi încheind meciul cu 45 în dreptul winners şi 36 - unforced errors.

6. Kvitova, pe bandă rulantă

Petra Kvitova a ajuns la 8 victorii consecutive (Sydney + Australian Open) şi revine în săptămâna a doua a unui turneu de Mare Şlem, după ce în 2018 nu a trecut de turul 3. Reprezentanta Cehiei a trecut în 68 de minute de Belinda Bencic (49 WTA), scor 6-1, 6-4, lansând 32 de lovituri câştigătoare, cu doar 19 greşeli directe şi câştigând 86% din puncte pe primul serviciu.

Kvitova ocupă acum locul 3 în clasamentul WTA în timp real şi este una dintre cele mai bine poziţionate sportive pentru a ataca locul unu mondial deţinut de Simona Halep. În optimi, Kvitova dă peste jucătoarea care, în 2018, la Indian Wells, îi întrerupea o serie de 14 victorii consecutive.

7. Bautista-Agut, în sfârşit în trei seturi

Pentru cei care îl dădeau pe Karen Khachanov favorit la un sfert de finală sau la o semifinală, s-a inventat antidotul Roberto Bautista-Agut, omul care l-a trimis acasă pe Andy Murray în primul tur, spre o potenţială retragere, într-un thriller de cinci seturi. Millner a fost trecut şi el, tot în cinci seturi, însă vineri, jucătorul în vârstă de 30 de ani a zis "de ajuns!", executându-l pe capul de serie 10 în trei seturi, la 4, 5 şi 7, în 2 ore şi 8 minute.

Primele partide din optimi, la masculin: (n.r. - # poziţia pe lista capilor de serie)

• Marin Cilic (#6) - Roberto Bautista-Agut (#22)
  • Roger Federer (#3) - Stefanos Tsisipas (#14)