Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Dulgheru, epuizată după semifinala de trei ore și 14 minute cu Gajdosova: „Simțeam cum devin lentă”

Dulgheru, epuizată după semifinala de trei ore și 14 minute cu Gajdosova: „Simțeam cum devin lentă”

"Sincer, nu-mi vine să cred că meciul s-a terminat! Am fost frustrată și am avut mari emoții, pentru că eram obosită", a descris Alexandra finalul semifinalei începute cu peste 90 de minute de întârziere.
Dulgheru, epuizată după semifinala de trei ore și 14 minute cu Gajdosova: "Simțeam cum devin lentă"

Alexandra Dulgheru va disputa duminică, de la ora 12:00, împotriva danezei Caroline Wozniacki, prima finală de turneu WTA, după o pauză de aproape cinci ani, la capătul unei victorii anevoioase, 5-7, 7-5, 7-6(4), în fața favoritei patru a turneului de 250.000 de dolari de la Kuala Lumpur, Jarmila Gajdosova (52 WTA). Bucureșteanca a câștigat titlul în mai 2010, la Varșovia, la precedentul meci cu un trofeu WTA pe masă.

Sincer, nu-mi vine să cred că meciul s-a terminat! Am fost frustrată și am avut mari emoții, pentru că eram obosită. Au fost momente în care simțeam că nu pot să merg mai departe, oboseala mă prindea din urmă și simțeam cum devin lentă. Am tras de mine, să continui să mă mișc la fiecare punct, până la ultima minge, chiar dacă au apărut mai multe greșeli ici-și-colo în jocul meu„, a descris Alexandra finalul semifinalei începute cu peste 90 de minute de întârziere.

Gajdosova a jucat incredibil astăzi, dar pe final mi-am găsit ritmul la serviciu și am reușit să pun mai multă forță în loviturile mele, pentru a câștiga punctele. A servit bine în general și am știut de la început că trebuie să rezist aproape de ea. Sunt foarte fericită pentru această victorie„, a punctat Alexandra, potrivit site-ului oficial al turneului.

Alexandra a petrecut pe teren mai mult de cinci ore și jumătate în ultimele două zile: două ore și 17 minute în sferturi, împotriva jucătoarei din Germania, Julia Georges și trei ore și 14 minute în semifinala cu Gajdosova. În schimb, Caroline Wozniacki a jucat doar 77 de minute în semifinala câștigată 6-2, 6-2, împotriva jucătoarei Hsieh Su-Wei. Alexandra acuza epuizarea și după faza sferturilor, afirmând că la jumătatea meciului, a simțit că își adună cu greu energia.

 

Parteneri
Ce înseamnă dacă vezi o cască moto pe asfalt? Semnalul pe care orice șofer trebuie să-l știe
Mediafax
Meteorologii Accuweather anunță 9 zile consecutive de furtuni electrice in România. Care sunt orașele afectate
Cancan.ro
Paradisurile turistice ieftine și sigure pe care mulți români încă nu le-au descoperit. "Femeile spun că se simt mai în siguranță aici decât la Roma sau Paris"
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cu ce se ocupă Iuliana Luciu la 39 de ani, după ce a renunțat la televiziune. „Nu vreau să fiu doar omul care iubește muzica”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă supărat: – Bubulino, am aflat că ai amant!
Râzi cu lacrimi
Misterul dispariției mayașilor! De ce au fost abandonate marile orașe ale civilizației antice?
Descopera.ro
Ce calități și ce defecte ai, în funcție de ora exactă la care te-ai născut. Expertiza numerologului Mihai Voropchievici
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Cum puteți juca turneul final al Campionatului Mondial de fotbal în EA SPORTS FC 26. România nu lipsește
Go4Games
Un model legendar ar putea fi readus la viață de Ford. Un sedan cu patru uși, foarte probabil cu motor electric
Promotor.ro