Duel de la distanţă între Halep şi Wozniacki. Daneza a imitat-o pe Simona la debutul de la Doha

14 feb 2018 8219 afişări Tenis

Situaţie inedită la turneul Premier 5 de la Doha: primele două favorite de pe tablou au debutat în competiţie cu victorii la fel de convingătoare, încheiate cu set la zero. La două ore distanţă după ce Simona Halep şi-a asigurat prezenţa în 'optimi', prin victoria cu 6-3, 6-0 în faţa Ekaterinei Makarova, Caroline Wozniacki a închis de manieră similară meciul cu reprezentanta Germaniei, Carina Witthoeft - 6-2, 6-0.

Wozniacki a fost mai rapidă decât Simona: şi-a câştigat meciul în 57 de minute, în timp ce românca a avut nevoie de o oră şi 11 minute pentru a trece de Makarova.

În optimi, Simona Halep va juca împotriva letonei Anastasija Sevastova, cap de serie 13 la Doha, în timp ce Wozniacki o va înfrunta pe învingătoarea partidei dintre Monica Niculescu (92 WTA) şi Magdalena Rybarikova (favorită 14).

Cele două jucătoare se luptă de la distanţă pentru prima poziţie WTA: Simona poate face rocada în clasament odată cu accederea în faza sferturilor de finală, însă dacă daneza ajunge şi ea pe tabloul de 8, românca trebuie să câştige un meci în plus faţă de 'Caro'.