Culisele unui meci magnific. Gemenii Bryan şi-au găsit naşii! Mergea şi Dominic Inglot, a doua victorie împotriva americanilor

26 feb 2015 6510 afişări Tenis

Florin Mergea şi Dominic Inglot s-au calificat în semifinalele turneului de 500 de puncte de la Dubai cu o victorie memorabilă, împotriva fraţilor Bryan, a doua a sezonului 2015, scor 7-6(6), 2-6, 10-8. De la succesul răsunător, de la Australian Open, tot din sferturi, venit chiar în ziua în care "Dodo" a împlinit 30 de ani, a trecut exact o lună: pe 26 ianuarie, cuplul româno-britanic se impunea în faţa liderilor mondiali în două seturi, 7-6(4), 6-3.

Mergea şi Inglot sunt la un pas de stabili o finală inedită, cu doi români la Dubai: vor juca în semifinale, împotriva perechii Qureshi / Zimonjic, învingători cu 6-1, 6-2 împotriva cuplului Chardy / Rosol, iar pe jumătatea a doua de tablou, Horia Tecău şi Jean Julien Rojer, favoriţi doi, au trecut în primul meci al zilei de Lindstedt / Matkowski, 4-6, 7-5, 10-7 şi se vor duela în semifinala capilor de serie cu favoriţii patru, Bopanna / Nestor, calificaţi în dauna perechii Murray / Peers, 6-4, 7-5.

I-au bătut pe liderii mondiali cu două duble greşeli în super-tie-break

Meciul de la Dubai a fost mai încins decât cel de la Antipozi: 80 de minute de luptă, faţă de 68, iar prima şansă le-a aparţinut, ca şi în Australia, americanilor, care au avut o minge de break în plus în primul set faţă de adversarii lor, (3-2, potrivit statisticii oficiale a meciului), minge de set şi avantaj de 5-2 în tie-break. Cu determinarea care i-a ajutat să întoarcă şi meciul la "Openul Vesel" de la 1-4 în primul set, Mergea şi Inglot au rezistat în primul set şi s-au impus cu 8-6 în tie-break.

În setul doi, Mergea şi inglot au fost trădaţi de servciu: procentajul de primă minge a scăzut cu zece procente iar serviciul doi a lucrat pentru Bob şi Mike Bryan, care şi-au adjudecat nouă din 12 puncte atunci când Mergea şi inglot au greşit prima servă. Invitaţia la atac pentru americani, pe serviciul lui D&D "Dodo şi Dom" a culminat cu patru duble greşeli.

Super-tie-break-ul a adus o nouă răsturnare de situaţie: liderii mondiali au tremurat şi ei pe serviciu, iar Mergea şi Inglot au luptat magistral pentru a compensa alte două duble greşeli. Victorie 10-8 pentru perechea româno-britanică, aflată în prezent pe locul patru în Race to London, care ia o opţiune şi mai serioasă pentru calificarea la Turneul Campionilor, edi'ia 2015.

Statistica meciului de la Dubai. Victorie în stil de mari campioni: americanii Mike şi Bob Bryan au câştigat mai multe puncte per total, însă Mergea şi Inglot au avut nervii mai tari în momentele decisive:

Repetiţie pentru Cupa Davis: Inglot îşi cere răspicat locul în partida de dublu de sâmbătă, cu a doua victorie împotriva viitorilor adversariîntr-o lună

Dominic şi-a făcut încălzirea pentru Cupa Davis: Marea Britanie va întâlni, în primul tur al Grupei Mondiale, în perioada 6-8 martie, echipa americană, cu gemenii Bryan în cvartetul de bază. De altfel, succesul lui Mergea şi Inglot a fost urmărit din tribune de căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis al insularilor, Leon Smith. Contracandidatul direct al lui "Dom", Jamie Murray, a pierdut astăzi, dar are avantajul de a fi prima opţiune pentru un dublu cu fratele său, Andy.

La rândul său, Florin Mergea va reprezenta România în meciul de Cupa Davis, împotriva Israelului, contând pentru turul 1, Grupa I din Zona Euro/Africană a Cupei Davis, care se va disputa la Sibiu, în acelaşi week-end.