BRD Bucharest Open, programul complet al sferturilor | Irina Begu şi Patricia Ţig joacă pentru un loc în semifinale, cele două fiind la o victorie distanţă de un duel direct la arenele BNR

19 iul 2019 724 afişări Tenis
BRD Bucharest Open, programul complet al sferturilor | Irina Begu şi Patricia Ţig joacă pentru un loc în semifinale, cele două fiind la o victorie distanţă de un duel direct la arenele BNR Irina Begu şi Patrcia Ţig joacă, vineri, în sferturile BRD Bucharest Open, la Arenele BNR. Foto: BRD Bucharest Open

Vineri este ziua sferturilor în proba de simplu la BRD Bucharest Open, începând cu ora 15:00, pe Terenul Central. Irina Begu este singura jucătoare care a mai jucat în trecut o finală pe zgura de la Arenele BNR, ea ridicând trofeul deasupra capului în 2017 - acesta fiind ultimul dintre cele patru trofee de simplu câştigate în carieră de sportiva din Bucureşti.

Irina Begu o înfruntă pentru a treia oară în carieră pe Laura Siegemund, favorită 6 la Bucureşti şi fost număr 27 mondial în 2016. Scorul meciurilor directe este 1-1, Irina câştigând singurul meci direct pe zgură, în 2015, la Charleston. Siegemund şi-a luat revanşa în cel mai bun sezon al său, la Indian Wells (victorie în decisiv, în 2016). Patricia Ţig speră să îşi continuie parcursul de vis şi, după victoria de excepţie din optimi, într-un meci jucat joi, în faţa deţinătoarei trofeului, Anastasija Sevastova, înfruntă o altă favorită, pe stângacea Krystina Pliskova (cap de serie 8). Patricia Ţig a cedat un singur set în cinci partide dispuate din calificări până în sferturi, meciurile celor două românce urmând să trimită învingătoarele la un duel direct în semifinale.

Pentru prima dată în istoria BRD Bucharest Open, două sportive pornite din calificări au acces în sferturi - Patricia Ţig şi Martina Di Giuseppe (Italia, 28 ani, 211 WTA). Doar trei favorite se mai află pe tablou: Viktoria Kuzmova (#2), Laura Siegemund (#6) şi Krystina Pliskova (#8).

Trebuie remarcat şi faptul că Barbora Krejcikova, fost lider mondial la dublu, a câştigat 12 dintre ultimele 13 meciuri disputate pe zgură (sportiva din Cehia evoluând şi în circuitul ITF, la Stare Splavy şi Wiesbaden).

Grandstand (Semicentral)

• Lara Arruabarrena / Andreea Mitu (#3) - Jaqueline Cristian / Gabriela Ruse - de la 15:30, în sferturi, în semifinale aşteptând principalele favorite, Irina Begu şi Raluca Olaru