BRD Bucharest Open 2019 | Victorie mare pentru Patricia Ţig: a învins-o pe deţinătoarea trofeului şi este, din nou, în sferturile unui turneu WTA, după trei ani

18 iul 2019 2704 afişări Tenis
BRD Bucharest Open 2019 | Victorie mare pentru Patricia Ţig: a învins-o pe deţinătoarea trofeului şi este, din nou, în sferturile unui turneu WTA, după trei ani Patricia Ţig, în acţiune pe zgura de la Arenele BNR în partida din optimi cu Anastasija Sevastova. Foto: BRD Bucharest Open via Facebook

Patricia Ţig face senzaţie pe zgura de la Arenele BNR: joi, jucătoarea intrată pe tabloul principal fără clasament a obţinut o victorie mare în faţa deţinătoarei trofeului, letona Anastasija Sevastova, scor 6-2, 7-5, calificându-se astfel în sferturile de finală la BRD Bucharest Open. Patricia Ţig trecuse de precalificări (meciuri prin care FRT a decis beneficiarele de wildcard-uri), apoi de calificări, iar acum a obţinut a doua vitorie pe tabloul principal.

Aflată la primul turneu WTA după o pauză de aproape doi ani, declanşată de o accidentare în timpul turneului de la Guangzhou, din 2017, prelungită apoi pentru a deveni mamă, Patricia Ţig a intrat cu multă dezinvoltură pe teren, reuşind să impresioneze cu o tactică agresivă, executând-o pe Sevastova cu forehand-uri inspirate, cu o precizie de metronom la retur şi cu o multitudine de scurte. Patricia a reuşit să fie mai eficientă cu această lovitură decât letona, recunoscută în circuit pentru ruperile sale de ritm. Jucând curajos, eleva lui Răzvan Sabău, totodată partenerul său de viaţă, a încheiat partida de o oră şi 41 de minute cu un bilanţ impresionant, 31 de lovituri câştigătoare şi 20 de greşeli neforţate, în timp ce adversara sa, aflată la buza Top 10, pe poziţia 11, a încheiat cu număr egal de lovituri câştigătoare şi greşeli neprovocate - câte 27.

Statisticile WTA vor reţine aceasta ca fiind cea mai bună victorie a carierei Patriciei Ţig - prima în faţa unei adversare din Top 15 mondial. În primăvara lui 2017, Patricia Ţig o învingea pe franţuzoaica Kristina Mladenovic, locul 18 în ierarhia mondială la momnentul respectiv.

Jocul Sevastovei a suferit, pornind de la un procentaj scăzut al frecvenţei primei mingi (48% în primul set, 60% într-un al doilea set pe muchie). Patricia Ţig a făcut ravagii cu retururi lungi, puse cu mâna pe centrul terenului, într-o zonă greu de apărat de către jucătoarea care semna surprize de proporţii la US Open în faţa unor jucătoare de calibru, precum Şarapova sau Muguruza. În aceste condiţii, românca a câştigat jumătate din puncte contra serviciului doi, convertind, per total, 4 din 8 mingi de break avute.

Dacă în primul set, Patricia Ţig a dominat, neoferindu-i adversarei sale nici măcar o minge de break, în al doilea a dovedit că rezistă presiunii. Desprinsă la 4-2, după o dublă greşeală a letonei, Patricia a răspuns pozitiv după ce Sevastova a răspuns cu rebreak. Ducând fiecare game de retur la cel puţin o egalitate, Ţig a avut un moment critic în finalul celui de-al zecela game. Urmărind o scurtă, a căzut în preajma fileului, lovindu-se la mâna stângă. După un time-out medical în mijlocul game-ului, fostul număr 83 mondial a reuşit să menţină nivelul ridicat de joc, asigurându-şi pe serviciu prezenţa în tiebreak şi smulgând apoi break-ul victoriei.

În sferturi, Patricia Ţig o va înfrunta pe Kristyna Pliskova, favorită 8, jucătoarea din Cehia câştigându-şi partida din optimi încă de miercuri. Va fi primul meci direct dintre cele două, dar şi o ecuaţie complet diferită, având în vedere faptul că Pliskova este prima jucătoare de mâna stânga pe care o va înfrunta Patricia Ţig pe zgura din Parcul cu Platani, după cinci dueluri magistral gestionate contra dreptacelor (Patricia a cedat un singur game, contra Melnikovei, în turul doi al calificărilor).

Cele 60 de puncte care răsplătesc prezenţa în sferturi, cumulate cu punctele din calificări, o propulsează pe Patricia Ţig în Top 450 WTA, pe un virtual loc 431.

Patricia Ţig nu a mai atins faza sferturilor de finală într-un turneu WTA din septembrie 2016, de la Seul, atunci când semna victorii la Erakovic, Flipkens şi Sorribes Tormo, fiind învinsă în cele din urmă de Lara Arruabarrena, în semifinale.

• Patricia Ţig s-a retras din proba de dublu, acolo unde ar fi trebuit să evolueze în sferturi, alături de Irina Bara, în faţa unei alte perechi de românce - Irina Begu şi Raluca Olaru (principalele favorite).
  • Prin abandon s-a încheiat şi o optime de la feminin - Aliona Bolşova nu a putut termina meciul cu Barbora Krejcikova (reprezentanta Cehiei conducea 6-0, 3-2 când Bolşova, favorită 7, a renunţat, din cauza unei accidentări la gleznă). Spaniola s-a retras apoi şi din semifinala de dublu, trimiţând cuplul Kuzmova / Pliskova în finală.

Citeşte şi: SPECIAL Patricia Ţig revine după doi ani pe tabloul principal într-un turneu WTA. Primul interviu din postura de jucătoare-mămică: "Mi-am dorit întotdeauna să fiu o mamă tânără. Eu de acum nu mă pot compara absolut deloc cu eu, cea de dinainte"