Bianca Andreescu a cedat în finala de la Auckland! A fost la un game distanţă de primul trofeu din carieră, dar a avut probleme medicale. A chemat doctorul de două ori

6 ian 2019 2365 afişări Comentează şi tu Tenis

Bianca Andreescu a pierdut finala de la Auckland în faţa câştigătoarei de anul trecut a acestei competiţii, Julia Goerges. Jucătoarea din Germania s-a impus în trei seturi, 6-2, 5-7, 1-6, după o oră şi 44 de minute de joc.

Sportiva din Canada, cu origini româneşti, a avut meciul în mână. Primul set l-a câştigat în 30 minute, iar la al doilea set a fost la un game distanţă de victorie. Din cauza unor probleme la spate, Bianca a chemat de două ori doctorul, jucătoarea s-a "înclinat" în faţa experimentatei Goerges, a pierdut cu 5-7, iar în setul decisiv nu a mai contat.

Bianca Andreescu a ajuns în finală după ce le-a eliminat pe Caroline Wozniacki, Venus Williams şi pe Su-wei Hsieh, din Taiwan.