Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Australian Open | Povestea incredibilă a Mirjanei Lucic continuă! Jucătoarea de 34 de ani a eliminat-o pe Karolina Pliskova și o va întâlni pe Serena Williams în semifinale

Australian Open | Povestea incredibilă a Mirjanei Lucic continuă! Jucătoarea de 34 de ani a eliminat-o pe Karolina Pliskova și o va întâlni pe Serena Williams în semifinale

Nici Mirjana Lucic-Baroni nu mai credea că va ajunge în a doua semifinală de Grand Slam a carierei la vârsta de 34 de ani: "Și eu sunt șocată! Nu mă așteptam!"
Alexandru Tăcină
Australian Open | Povestea incredibilă a Mirjanei Lucic continuă! Jucătoarea de 34 de ani a eliminat-o pe Karolina Pliskova și o va întâlni pe Serena Williams în semifinale

Miercuri dimineață s-a stabilit și a doua semifinală feminină de la Australian Open: Serena WIlliams (SUA, 2 WTA) se va duela cu Mirjana Lucic-Baroni, a 79-a jucătoare din ierarhia mondială. Cealaltă luptă pentru marea finală se va da între Coco Vandeweghe (SUA, 35 WTA) și Venus Williams (SUA, 17 WTA).

Mirjana Lucic ajunge după 18 ani într-o nouă semifinală de Mare Șlem

Nici Mirjana Lucic-Baroni nu mai credea că va ajunge în a doua semifinală de Grand Slam a carierei la vârsta de 34 de ani: „Sunt șocată! Nu mă așteptam!” Sportiva din Croația a dispărut din prim-planul tenisului mondial după ce a acces în careul de ași de la Wimbledon 1999, pentru ca acum, la aproape 18 ani distanță, să obțină o calificare fabuloasă în penultimul act de la Australian Open. Lucic-Baroni a reușit o mare surpiză în sferturi, trecând de Karolina Pliskova, a 5-a favorită, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4. Mirjana a jucat chiar și accidentată în decisiv, dar a reușit imposibilul, câștigând în fața unei adversare redutabile după o oră și 50 de minute.

Semifinală de vis contra Serenei Williams

Mirjana Lucic, sportivă care în turul secund a trecut de o altă mare favorită – Agnieszka Radwanska (Polonia, 3 WTA), va avea un meci de povestit nepoților în semifinale, contra Serenei Williams, deținătoare a 22 de titluri de Grand Slam! Americanca a fost impresionantă în sferturi, învingând-o pe Johanna Konta (Marea Britanie, 9 WTA), scor 6-2, 6-3! Williams a dominat clar partida, obținând calificarea în a 10-a semifinală consecutivă de Mare Șlem. La 35 de ani, Serena joacă un tenis fenomenal, doar două victorii mai despărțind-o de revenirea pe locul 1 mondial. Turneul de la Australian Open, dotat cu 34,85 de milioane de euro, este transmis în direct de Eurosport.

 

Parteneri
Marile favorite la câștigarea Cupei Mondiale 2026. Ce spun cotele caselor de pariuri
Mediafax
Gabi Tamaș a bătut palma cu Antena 1, după ce a câștigat Survivor 2026. La ce emisiune îl poți vedea alături de Dan Alexa
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro