Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Atitudine bizară a Simonei Halep: „Nu am nicio obligație față de români”. Diferență uriașă între reacția sportivei și discursul lui Rafa Nadal, după eliminările de la Wimbledon

Atitudine bizară a Simonei Halep: „Nu am nicio obligație față de români”. Diferență uriașă între reacția sportivei și discursul lui Rafa Nadal, după eliminările de la Wimbledon

După ce a transmis că nu dorește să vină în România, enervată de înfrângerea suferită marți, în primul tur la Wimbledon (7-5, 4-6, 3-6 cu Jana Cepelova), a treia jucătoare a lumii a oferit o nouă declarație șocantă.
Alexandru Tăcină
Atitudine bizară a Simonei Halep: "Nu am nicio obligație față de români". Diferență uriașă între reacția sportivei și discursul lui Rafa Nadal, după eliminările de la Wimbledon

Simona Halep a intrat într-o criză sportivă, reflectată de rezultatele slabe obținute la ultimele trei turnee din calendar, iar constănțeanca refulează în timpul interviurilor acordate jurnaliștilor.

După ce a transmis că nu mai dorește să vină în România, enervată de înfrângerea suferită marți, în primul tur la Wimbledon (7-5, 4-6, 3-6 cu Jana Cepelova), a treia jucătoare a lumii a oferit o nouă declarație contradictorie. Simona spune că nu le datorează nimic românilor, fapt pentru care părerile oamenilor din țară sunt irelevante pentru ea: „Nu am nici o obligație față de nimeni din țara noastră. În primul rând, joc pentru mine. Mă bucur enorm că am fani, care m-au susținut cînd mi-a fost mai greu, că s-au bucurat alături de mine când am câștigat turnee. Copiii sunt apropiați de mine, le face plăcere să mă vadă”, a spus Halep într-un interviu acordat gsp.ro.


INFO: Ultimele trei rezultate obținute de Simona Halep în circuitul profesionist sunt: turul doi la Roland Garros, sferturi la Birmingham și manșa inaugurală la Wimbledon. După înfrângerea suferită pe iarba londoneză, Simona a declarat, spre surprinderea opiniei publice din România: „E greu să mă întorc acum în România. De obicei, mă întorc des în țară după turnee, dar acum, mă gândesc să nu mai fac asta. Vreau să văd ce pot alege și unde pot să merg în vacanță. Vreau să plec. La început, am fost surprinsă de reacțiile urâte din țară, dar acum sunt obișnuită să aud astfel de lucruri în România”.


E greu de crezut că un jucător consacrat, precum Roger Federer, Rafael Nadal sau mai ales Novak Djokovic, ar putea avea o reacție asemănătoare, care să-i vizeze pe cetățenii elvețieni, spanioli sau sârbi. Cel mai recent exemplu de diplomație îl are în prim-plan pe Rafa Nadal, câștigător a 14 titluri de Grand Slam, care trece, la fel ca și Simona Halep, printr-o pasă extrem de proastă. „Matadorul” a fost eliminiat în manșa secundă la Wimbledon (5-7, 6-3, 4-6, 4-6 cu Dustin Brown), iar Rafa a avut un discurs, fără teamă în glas, aplaudat în picioare de ziariștii prezenți la conferința de presă: „Este, cu siguranță, un moment trist pentru mine. Trebuie să accept însă acest lucru, așa cum am făcut mereu și să merg înainte. Viața continuă, la fel și cariera mea”, a declarat fostul lider mondial, ale cărui evoluții oscilante sunt, de asemenea, analizate critic de presa spaniolă, dar și de cea internațională.

John McEnroe, o altă legendă tenisului mondial, a fost extrem de dur cu spaniolul, după înfrângerea de la Wimbledon, sfătuindu-l pe acesta să renunțe le antrenorul și mentorul Toni Nadal: „Ar fi timpul pentru niște sânge proaspăt în tabăra lui Nadal. Chiar nu ne permitem să spunem asta? Unchiul Toni o să fie supărat. Îl știu pe Carlos Costa, cel care îl manageriază pe Nadal, și a avut și alți oameni. Ei au încercat să-l convingă ușor pe unchiul Toni – care a făcut o treabă extraordinară când Rafa era copil. Ar fi în regulă ca la acest nivel să apară niște idei proaspete”, a punctat „Big Mac”.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Gabi Tamaș a bătut palma cu Antena 1, după ce a câștigat Survivor 2026. La ce emisiune îl poți vedea alături de Dan Alexa
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro