Alexandra Dulgheru va juca cu Jie Zheng în finala de la Varşovia

21 mai 2010 6 afişări Tenis
Alexandra Dulgheru va juca cu Jie Zheng în finala de la Varşovia Alexandra Dulgheru va juca cu Jie Zheng în finala de la Varşovia

Chinezoaica Jie Zheng, locul 26 WTA, s-a impus, vineri, în faţa Gretei Arn din Ungaria, locul 205 WTA, cu scorul de 6-4, 7-5, după un meci de o oră şi 35 de minute, şi o va întâlni pe Alexandra Dulgheru în finala turneului de la Varşovia, dotat cu premii în valoare de 600.000 de dolari.

Jie Zheng, jucătoarea numărul doi a Chinei în acest moment, are în palmares trei titluri câştigate, la Hobart în 2005, Stockholm şi Estoril, ambele în 2006. Ea are 26 de ani, este dreptace şi a câştigat în carieră 3,4 milioane de dolari premii. Dintre aceştia, 570.000 de dolari i-a obţinut în primele cinci luni ale acestui an, mai mult decât a câştigat Dulgheru în întrega ei carieră, aproape 430.000 de dolari. În 2010, Zheng a jucat în semifinalele turneului Australian Open şi a atins aceeaşi fază, în 2008, la Wimbledon. Cea mai bună clasare a ei a fost înregistrată în mai 2009, locul 15 WTA.

Zheng a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Varşovia după ce a trecut de Olga Govorţova (Belarus), scor 6-1, 5-7, 7-5, şi de Tathiana Garbin (Italia), scor 6-1, 6-1, iar în semifinale a beneficiat de abandonul favoritei numărul 1, daneza Caroline Wozniacki, care s-a retras la scorul de 6-3 în favoarea chinezoaicei.

Alexandra Dulgheru, locul 32 WTA, cea mai bună clasare din carieră, este jucătoarea numărul unu a României. În palmaresul ei figurează titlul câştigat, în 2009, tot la Varşovia, finala din acest an din capitala Poloniei şi o semifinală, în aprilie, la Barcelona. Românca va împlini 21 de ani la 30 mai, este dreptace şi nu s-a mai întâlnit până acum cu Jie Zheng.

Dulgheru a trecut în turul întâi de Kateryna Bondarenko (Ucraina), scor 6-3, 6-1, apoi a învins-o pe elveţianca Timea Bacsinszky, scor 6-2, 6-4. În sferturi, românca a câştigat în faţa bulgăroaicei Ţvetana Pironkova, scor 6-4, 7-5. Singura jucătoare care i-a luat Alexandrei un set la acest turneu a fost Na Li, numărul 1 al Chinei şi locul 12 WTA, în semifinale, dar a treia favorită a competiţiei a pierdut meciul, scor 4-6, 6-3, 4-6.

Finala turneului de la Varşovia va avea loc sâmbătă.

Sursa: Mediafax