RECORD FABULOS! Simone Tempestini a câștigat Raliul Iașului Cotnari și a devenit cel mai tânăr campion național din istorie, la doar 21 de ani!

Raliul Iașului Cotnari 2015, evenimentul sportiv al anului în capitala Moldovei a avut un final de poveste. La finalul a trei zile de întreceri spectaculoase, cu o prezență record pe probe, Simone Tempestini a câștigat Raliul și a devenit campion național absolut. Alături de Dorin Pulpea, pe un Ford Fiesta R5, echipajul Napoca Rally Academy a câștigat toate cele 9 probe speciale ale etapei de la Iași. La doar 21 de ani, Simone a devenit astfel cel mai tânăr câștigător din istoria Campionatului Național de Raliuri. Precedentul record fusese stabilit în urmă cu 4 sezoane, de Vali Porcișteanu care devenea campion național la 28 de ani și 9 luni. Într-un sezon în care a arătat că este clar cel mai bun pilot din campionatul românesc la această oră, Simone Tempestini a câștigat 47 de probe speciale în 7 runde din Campionatul Național de Raliuri Dunlop. După Raliul Aradului, iată că Simone a câștigat toate probele și la Raliul Iașului Cotnari 2015. Fericirea familiei Tempestini a fost una maximă la Iași, pentru că pe locul secund în etapa moldavă s-a clasat Marco, tatăl lui Simone (copilot Anton Avram, pe Ford Fiesta R5). Podiumul de premiere de la Iași a fost completat de pilotul maghiar Gergo Szabo (copilot Karoly Borbely, pe un Mitubishi Lancer Evo IX0). Cu această performață, Szabo urcă pe locul secund în clasamentul general.

Pe locul 4 la Raliul Iașului s-a clasat Edwin Keleti (copilot Csomortani Botond), în urma coechipierului său de la BCR Leasing, dar lupta dintre cei doi va fi tranșată în ultima etapă din Campionatul Național, Szabo având doar 1.6 puncte avans.

La clasa 3, Manu Mihalache încheie pe locul doi, în urma lui Keleti și reușește să-l devanseze pe concitadinul său, Dan Gârtofan, cu doar 6 zecimi în clasamentul general. Florin Crișan completează podiumul, în fața lui Horațiu Savu, care își păstrează prima poziție în clasamentul general, cu un avans de 16.4 puncte în fața lui Mihalache, în timp ce Florin Tincescu abandonează tehnic, pe etapa de legatură de după ultima probă.

Adrian Răspopa, pe Citroen DS3, s-a impus la două roți motrice, urmat de Vlad Cosma și Mihai Manole, cel mai rapid pilot din clasamentul debutanților. Romulus Preda a fost cel mai rapid la clasa 11.

La Cupa Dacia, s-a impus Adrian Drăgan, în fața lui Norbert Maior și Bogdan Talasman, în timp ce Vlad Cosma se impune în Cupa Suzuki, urmat de Alexandru Ardelean și Horia Chiriguț.

Imediat după ultima probă specială, toate mașinile au defilat prin fața Primăriei Iași, acolo unde a fost organizată festivitatea de premiere, la sosire. Au urcat pe podiumul de premiere Simone Tempestini cu Dorin Pulpea, Marco Tempestini, cu Anton Avram și Gergo Szabo, cu Karoly Borbely. Premiile au fost înmânate de Dan Codreanu, rally manager, primarul Mihai Chirica, directorul de marketing al companiei Cotnari, Cătălin Grecu și de președintele Federației Române de Automobilism Sportiv, Noris Măgeanu.

A urmat apoi, o ceremonie grandioasă, în Atrium Palas, în care au fost premiați învingătorii la toate clasele, atât individual, cât și pe echipe.

Reacția campionului

La finalul Raliului, campionul Simone Tempestini a declarat: „Sunt foarte fericit pentru rezultatul obținut aici, dar mai ales că am devenit campion național și matematic în anul 2015. Am ținut un ritm bun de la început, nu am comis nicio greșeală și nu am riscat nimic. A fost foarte plăcut să conduc aici la Iași. Împreună cu Dorin și cu echipa noastră și cu partenerii, am muncit foarte mult. Felicităm organizatorii pentru cum au pregătit această cursă și mulțumim autoritătilor locale pentru sprijin”.

La rândul său, tatăl campionului, Marco Tempestini, a declarat: „Simone este mult mai rapid decât mine și nu de acum. Avem un sentiment de îndeplinire, pentru că toată lumea a muncit pentru acest rezultat și nu doar de acum, ci de câțiva ani. Suntem foarte fericiți că la 21 de ani împliniți acum o lună, Simone a devenit campion național. Cred că este nu doar un record național ci și unul în Europa, pentru că nu știu câți piloți au devenit campioni la doar 21 de ani. Bucuria este și mai mare, că în acest moment, important pentru cariera lui, am fost lângă el pe podium. Mașina a mers ceas aici la Iași și ne-am simțit foarte bine”.