Acasa » Alte Sporturi » Auto-Moto » Hamilton pleacă din pole

Hamilton pleacă din pole

Calificările pentru Marele Premiu al Belgiei i-au contrazis pe cei care mizau pe dominația monoposturilor Scuderiei. La Spa Francorchamps, oamenii lui McLaren au fost mai rapizi. Clasat pe locul 4 în cursa desfășurată pe miticul circuit belgian, Lewis Hamilton (McLaren) a câștigat ieri prima bătălie din acest weekend. Grație timpului (1:47,338) obținut la debutul R3 (repriza a treia din calificări), britanicul de 23 de ani și-a asigurat cea mai bună poziție a grilei de start. În ultimul tur al calificărilor de ieri, Felipe Massa (Ferrari) a încercat să-l depășească pe rivalul său, însă n-a obținut decât poziția a doua. În spatele celor doi se vor afla colegii de echipă - finlandezii Heikki Kovalainen și Kimi Raikkonen - , cu mențiunea că tot McLaren a avut câștig de cauză.
Hamilton pleacă din pole

Calificările pentru Marele Premiu al Belgiei i-au contrazis pe cei care mizau pe dominația monoposturilor Scuderiei. La Spa Francorchamps, oamenii lui McLaren au fost mai rapizi. Clasat pe locul 4 în cursa desfășurată pe miticul circuit belgian, Lewis Hamilton (McLaren) a câștigat ieri prima bătălie din acest weekend. Grație timpului (1:47,338) obținut la debutul R3 (repriza a treia din calificări), britanicul de 23 de ani și-a asigurat cea mai bună poziție a grilei de start. În ultimul tur al calificărilor de ieri, Felipe Massa (Ferrari) a încercat să-l depășească pe rivalul său, însă n-a obținut decât poziția a doua. În spatele celor doi se vor afla colegii de echipă – finlandezii Heikki Kovalainen și Kimi Raikkonen – , cu mențiunea că tot McLaren a avut câștig de cauză.

„Pentru mine a fost o super-zi. N-am comis nicio eroare. Nici eu, nici echipa. Atmosfera este extraordinară. Am primit un sprijin enorm, iar rezultatul se vede”, a declarat Hamilton. Aflat în coasta britanicului, Massa s-a declarat mulțumit de ce a realizat: „Am făcut un supertur. Unul aproape perfect. Câteodată însă, nu este de-ajuns. Mașina a fost bine echilibrată. Sper într-o cursă bună mâine (n.r. – astăzi, la 14:55, în direct la TVR 1).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]