Acasa » Fotbal Intern » Naționala » ADIO!** Chivu s-a retras oficial din naționala României! Vezi motivele care au adus la această decizie! Cum comentezi?

ADIO!** Chivu s-a retras oficial din naționala României! Vezi motivele care au adus la această decizie! Cum comentezi?

Căpitanul naționalei și-a anunțat oficial retragerea de la prima reprezentativă.ProSport a anunțat în ediția tipărită de astăzi că jucătorul lui Inter Milano s-ar putea să nu se prezinte la meciul cu Bosniași iată că acest fapt s-a confirmat.
ADIO!** Chivu s-a retras oficial din naționala României! Vezi motivele care au adus la această decizie! Cum comentezi?

Căpitanul naționalei și-a anunțat oficial retragerea de la prima
reprezentativă.
ProSport a anunțat în
ediția tipărită de astăzi că jucătorul lui Inter Milano s-ar putea
să nu se prezinte la meciul cu Bosnia
și iată că
acest fapt s-a confirmat.

În
continuare vă prezentăm comunicatul existent pe site-ul oficial al
FRF:

Aseară târziu, Federația Română de Fotbal a primit scrisoarea de
retragere din echipa națională a României a căpitanului acesteia,
Cristian Chivu, decizie care intră în vigoare imediat, drept care
el nu va fi prezent la proximul joc oficial, cel contra
Bosniei-Herțegovina, programat, pe stadionul Giulești-Valentin
Stănescu din București, în ziua de 3 iunie a.c., de la ora 21.00,
în cadrul preliminariilor EURO 2012.

Născut la 26 octombrie 1980, la Reșița, Cristi a apărat prima oară
culorile reprezentativei noastre cu aproape 12 ani în urmă, mai
precis la 18 august 1999, cu ocazia jocului amical Cipru – România
2-2. Ultimul său joc în națională a fost tot un amical, Italia –
România 1-1, la Klagenfurt, pe 17 noiembrie 2010.

De atunci, Chivu a strâns 75 de jocuri ca tricolor, înscriind
trei goluri, cariera sa la echipa națională incluzând și
participarea la două turnee finale ale Campionatului European, în
2000 (când ne-am calificat în sferturile de finală) și 2008.

Motivele deciziei sale pot fi lecturate în scrisoarea menționată.
Federația Română de Fotbal, staff-ul tehnic al reprezentativei și,
suntem convinși, toți suporterii naționalei îi mulțumesc lui Cristi
pentru tot ceea ce a făcut în calitate de component al echipei
reprezentative și de căpitan al acesteia, dorindu-i sănătate și
succes atât ca jucător, cât și în perioada ce va veni după
abandonarea carierei de fotbalist.

Iată scrisoarea
trimisă de Chivu:

Sursa:
FRF.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]